Wyszukiwanie słów kluczowych z pomocą Senuto

Wyszukiwanie słów kluczowych z pomocą Senuto
Niecały rok temu testowałem narzędzie Senuto, którego autorem jest Damian Sałkowski i jego zespół. Pamiętam jak dziś, że chłopaki łatali dziury w Senuto jadąc samochodem na Festiwal Seo, aby tylko wszystko zagrało jak trzeba przed jego premierą.

Niestety, ale wielu problemów nie udało się wychwycić i Senuto “zebrało trochę batów”, natomiast w tym czasie pojawiło się w nim kilka nowości, a samo narzędzie działa dużo stabilniej. Mi osobiście cały czas brakuje jakiegoś głównego panelu gdzie będę miał podsumowanie najważniejszych błędów czy też ładny raport z audytu seo, ale…

Dziś jednak, chcę się przyjrzeć według mnie najpotężniejszej funkcji tego narzędzia, które mogłoby być sprzedawane zupełnie oddzielnie, a jest nim “Baza słów kluczowych” czyli narzędzie do wyszukiwanie słów kluczowych.

Senuto w swojej bazie zawiera 101 milionów polskich słów kluczowych w tym 19 milionów zawierających liczbę wyszukiwań 10 i więcej. Baza słów kluczowych jest odświeżana co około 3 miesiące.

Jak twierdzą jej autorzy jest to narzędzie z największa baza polskich słów kluczowych.

Do czasu pojawienia się Senuto korzystałem głównie z Long Tail Pro, rzadziej, ale także z Market Samurai. Senuto posiada dużo więcej funkcjonalności od wcześniej wspomnianych przeze mnie narzędzi. Co ciekawe Senuto posiada wszystkie słowa kluczowe w swojej bazie i nie pobiera ich w momencie ich wpisywania przez nas, dzięki czemu na wyniki nie musisz czekać, ale otrzymujesz je natychmiast.

Jak sprawdza się w praktyce takie rozwiązanie? Czy Senuto rzuciło na kolana wszystkie inne softy?

Poniżej przedstawię Ci na konkretnym przykładzie jak wygląda wyszukiwanie słów kluczowych w Senuto i jakie możliwości ma to narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych.

Tryb wyszukiwania słów kluczowych

Wyszukiwanie słów kluczowych rozpoczynam od wpisania własnych słów oraz wybrania trybu wyszukiwania:

 • wyszukiwanie dokładne – pokazuje słowa kluczowe ze słowem wpisanym przeze mnie,
 • uwzględnij odmiany – pokazuje słowa kluczowe ze słowem wpisanym przeze mnie, ale w odmienionej formie,
 • uwzględnij synonimy – pokazuje słowa kluczowe uwzględniając synonimy wpisanej przez nas frazy kluczowe.

wpisanie-fraz-i-wybor-typu-wyszukiwania

Wynik wyszukiwania słów kluczowych

Po wpisaniu frazy “kredyt pozabankowy” otrzymałem:

 • 48 wyszukiwanych słów kluczowych w wyszukiwaniu dokładnym,
 • 122 wyszukiwanych słów kluczowych w wyszukiwaniu uwzględniającym odmiany,
 • 428 wyszukiwanych słów kluczowych w wyszukiwaniu uwzględniającym synonimy.

wynik-wyszukiwania-fraz-kluczowych-senuto

Filtrowanie czyli tutaj zaczyna się magia Senuto

Senuto posiada chyba największą liczbę filtrów ze wszystkich narzędzi dostępnych na rynku co zdecydowanie przyspiesza pracę.

Filtry podstawowe

W filtrowaniu podstawowym możesz wykluczać, lub uwzględniać:

 1. słowa kluczowe,
 2. śr. miesięczną liczbę wyszukiwań,
 3. CPC,
 4. liczbę wyrazów,
 5. pozycję.

Dla słowa kluczowego możesz wybrać:

 • zawiera słowo,
 • zawiera,
 • rozpoczyna się od,
 • kończy się na

i podać konkretne słowo.

Dla pozostałych filtrów możesz wybrać:

 • większe niż,
 • większe niż lub równe,
 • równe,
 • mniejsze niż,
 • mniejsze niż lub równe.

Bardzo często korzystam z ograniczenia wyszukiwania do konkretnej miesięcznej liczby wyszukiwań czy liczby wyrazów, aby wybierać te najmniej konkurencyjne słowa. Do tego dla osób zarabiających w adsense czy tworzących kampanię w adwords przydaje się widoczna stawka CPC. Są to standardowe filtry używane w wielu tego typu programach i oczywiście wszystkie te filtry możesz łączyć ze sobą, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Filtry zaawansowane

Filtrowanie po cechach

Do dyspozycji masz np. filtrowanie po cechach, a wśród nich: brandy, miasta, imiona, e-commerce. Każdą z cech możesz uwzględnić, lub też wykluczyć.

W przypadku branży finansowej przy słowach kluczowych bardzo często pojawiają się nazwy instytucji finansowych i miast. Gdy korzystałem z Long Tail Pro sporo czasu musiałem poświęcić na odsianie tego typu słów, natomiast tutaj robię to za pomocą jednego kliknięcia.

Ostatnio zgłosiłem autorom oprogramowania, że fraza brandowa nie została uznana za brandową także mechanizm cały czas jest udoskonalany.

senuto filtrowanie fraz kluczowych po cechach

senuto-filtry

Filtrowanie po wynikach rozszerzonych

Kolejne filtrowanie jest po wynikach rozszerzonych i tutaj możliwość wyboru ich aż 13 typów. W jakim celu?

Ano słowa kluczowe przy którym są wyświetlane dodatkowe informacje (mapy, zdjęcia, newsy…) charakteryzują się mniejszą klikalnością CTR ze względu na to, że np. wyświetlane zdjęcia czy mapy Google zajmują większą część ekranu użytkownika i może warto byłoby na początku się skupić na słowach przy których nie pojawiają się one.

senuto-filtrowanie-po-wynikach-rozszerzonych

Filtrowanie po trendach

Frazy sezonowe przydają się osobom robiącym kampanie w adwords, natomiast w seo przynajmniej w początkowej fazie warto skupić się na słowach, które będą generowały Ci ruch przez cały rok, więc funkcja wykluczenia słów sezonowych może okazać się bardzo przydatna.

senuto filtrowanie po frazach sezonowych

Muszę jeszcze dodać, że program pozwala na używanie modyfikatorów wyszukiwania co znacznie przyspiesza proces wyszukiwania słów kluczowych, natomiast to już dla bardziej zaawansowanych osób, lub tych korzystających z AdWords, którzy znają tę funkcjonalność.

Efekt filtrowania słów kluczowych?

Dzięki tym filtrom dosłownie w kilka minut z ponad 400 słów kluczowych okroiłem wynik raptem do 41 najbardziej odpowiednich fraz kluczowych dla mojej strony. Teraz mogę śmiało brać się za przygotowanie treści zoptymalizowanych pod te frazy i przy odpowiednim, nie wielkim linkowaniu efekt mam murowany.

Na początku wspomniałem o filtrze pozycja i myślę, że warto jeszcze do niego wrócić.

Gdy wprowadzisz adres swojej strony (bez http, https) obok wpisywanych słów kluczowych Senuto pokaże Ci na których pozycjach znajduje się Twoja strona na te słowa. Aktualnie nie działa sprawdzanie dla subdomen.

domena-przy-wyszukiwaniu-fraz-kluczowych

filtr-pozycje-w-senuto

Dzięki tej informacji wiesz, że warto zoptymalizować treści, które są poza top 10 pod te frazy, a nowe przygotować tylko pod te frazy pod które nie mam zoptymalizowanych treści.

Zauważyłem tutaj drobny błąd, mianowicie aktualnie nie działa strzałka w tabeli do sortowania pozycji i pewne ograniczenie mianowicie sprawdzane są wyniki do 50 miejsca.

Warto tutaj zaznaczyć, że “mniejsza niż lub równe” daje wyniki top 10, a “większe niż lub równe” wyniki poza top 10.

Jak się pracuje z bazą słów kluczowych Senuto?

Chyba zbyt często korzystam z Long Tail Pro 🙂 bo co raz stawiam go za wzór do naśladowania i także tutaj będzie.

Praca z Senuto jest bardzo przyjemna, ale dużo szybciej byłoby, gdyby filtrowanie rozwiązano trochę w inny sposób.

Poniżej przykład z Long Tail Pro – nałożenie filtra fraz kluczowych z liczbą wyszukiwań 500-1000

longtailpro-filtrowanie-liczba-wyszukiwan

I taki sam filtr w Senuto

senuto-filtrowanie-miesieczna-liczba-wyszukiwan

czyli w oddzielnych polach musiałem zdefiniować minimalną i maksymalną liczbę wyszukiwań. Taka drobna uwaga, natomiast warto zauważyć, że dzięki temu np. masz możliwość wyboru ich dopasowania czego nie ma w programach konkurencji.

Drugi większy problem jaki zauważyłem to brak informacji na temat liczby wyszukiwań dla bardzo niszowych fraz < 100 wyszukiwań miesięcznie. Frazy, które znalazłem we wspomnianym wcześniej LTP i innych narzędziach chciałem wrzucić do Senuto, aby mi je ładnie wyfiltrował. Niestety okazało się, że brakowało informacji o liczbie ich wyszukiwań.

Jak widać w tym przypadku baza słów kluczowych Senuto okazała się niewystarczająca, natomiast inne programy ze względu na to, że nie mają swojej bazy, ale pobierają dane bezpośrednio z Plannera nie miały z tym problemu.

Sprawę zgłosiłem do autorów oprogramowania i czekam na efekty poprawek.

Ile kosztuje narzędzie Senuto

Autorzy oprogramowania oczywiście nie zapomnieli o demo programu dostępne przez 30 dni. Aby z niego skorzystać zarejetruj się tutaj >>.

Narzędzie jest udostępniane w modelu abonamentowym, a jego koszt wynosi od 69 zł do 599 zł netto w zależności od tego jaką liczbę słów kluczowych chcesz mieć widoczną w raportach. Przy abonamencie za 69 zł, 500 fraz mi nie wystarczało, aczkolwiek gdybym zaostrzył filtry pewnie nie byłoby problemu.

Aktualnie korzystam z pakietu Gold.

 1. Start 69 zł – 500 słów w raporcie,
 2. Bronze 169 zł – 5 000 słów w raporcie,
 3. Silver 399 zł – 15 000 słów w raporcie,
 4. Gold 599 zł – 50 000 słów w raporcie.

Oczywiście poza samym wyszukiwaniem fraz kluczowych w cenie masz: tworzenie audytów, monitoring pozycji strony i dostęp do ponad 30 narzędzi seo.

Podsumowanie

“Baza słów kluczowych” od Senuto to potężne narzędzie w którym bardzo cenię sobie możliwości filtrowania, którego nie można znaleźć w żadnym innym oprogramowaniu. Jeśli za pomocą Senuto chcesz znaleźć naprawdę bardzo niszowe słowa to na ten moment niestety baza Senuto moim zdaniem jest jednak zbyt mała i lepiej sprawdzą się programy, które szukają dłużej, ale znajdą co trzeba.

Zatem na tę chwilę Senuto nie zastąpi mi wszystkich innych narzędzi z których dotychczas korzystałem, ale będzie dla nich świetnym uzupełnieniem, ze względu na swoje unikalne funkcjonalności.

Narzędzie jest dość świeże, ma niecały rok czasu, ale prezentuje bardzo wysoki poziom i myślę, że z czasem pobiją na głowę wszystkie inny dostępne narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych.

Oczywiście cały czas da się znaleźć drobne błędy o których wspomniałem w artykule, ale autorzy nie spoczywają na laurach i cały czas nad nim pracują.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (9 votes cast)
Wyszukiwanie słów kluczowych z pomocą Senuto, 4.7 out of 5 based on 9 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

21 komentarzy

napisz komentarz
 • Super wpis! Jestem początkującym w branży SEO, ale czytając Twoje wpisy czuję, że mój skill rośnie. ☺

 • Ciekawe narzędzie i duży plus za to, że jest to wersja polska 🙂

  Dla osób początkujących z pewnością pakiet najniższy wystarczy. Ja osobiście jednak korzystam z Long Tail, kupiłam po przeczytaniu jednego z wcześniejszych artykułów.

  Mam pytanie dotyczące wyszukiwania słów kluczowych. Aby mieć dobry ruch z Google wiemy, że trzeba wyszukiwać słowa na które będziemy pozycjonować artykuł. Ale czy zdarzyło Ci się Sławku, pisać artykuły bez wcześniejszego badania słów ? Czy w ogóle ma to sens, aby pisać artykuły bez badania ?

  • Jasne Kamila czasami jakiś temat chcę poruszyć na blogu, bo wiem, że zainteresuje moich czytelników i nie patrzę na to, że Planner pokazuje 0 🙂

   • Czyli pisanie artykułów nie tylko pod pozycjonowanie, też ma sens.

    Jak mówiłam klientowi, że warto też pisać artykuły na ciekawe tematy związane z branżą, nawet jeśli nie ma dobrych słów kluczowych, albo właśnie jest 0 przy wyszukiwaniu, to niektórzy byli jakoś dziwnie zaskoczeni 😉

 • Kolejny świetny artykuł. OD dłuższego czasu szukam dobrego programu do SEO a wersja polska jest niewątpliwym atutem Senuto, zacznę na początku od najniższej wersji.

 • Po przeczytaniu artykułu zdecydowałam się na zakup najniższego pakietu. Jak na razie jestem bardzo zadowolona. W związku z tym mam do Ciebie pytanie: czy warto wykupić Long Tail, jeśli jestem początkującą pozycjonerką? Dodam, że śledzę uważnie Twojego bloga i wiele się już nauczyłam. Dziękuję za przekazaną wiedzę, bo niewątpliwie pomogła mi w osiągnięciu moich pierwszych branżowych sukcesów 😉

  • Ewelina jak wspomniałem w artykule cały czas korzystam z LTP i na razie nie zapowiada się, abym miał z niego zrezygnować.
   Poza tym, że radzi sobie z niszowymi frazami to jest naprawdę bardzo prosty w obsłudze, choć nie ma aż takich możliwości jak Senuto.

   Cieszę się, że moje porady pomagają Ci osiągać sukcesy w seo 🙂

 • Dzięki za wpis, moim skromnym zdaniem tego typu tutoriale o wiele lepiej wyglądają w formie video, bardziej do mnie przemawiają i można siię więcej nauczyć i zobaczyć jak ktoś właściwie wykonuje daną czynnność jednocześnie tlumacząc co, jak robi i dlaczego . To oczywiście moje prywatna opinia;)

 • Rzeczowo opisany program i to mi się podoba. Zachęciłeś mnie do skorzystania z wersji próbnej i na własnej skórze sprawdzę czy jest duży problem z niszowymi słowami. Pozdrawiam!

 • Nie wiedziałem o takim programie. Jestem nowy w branży, dlatego próbuję różnych rzeczy, może przetestuję też i Senuto!

 • Senuto to doskonałe narzędzie, zwłaszcza w zakresie analizy i wyszukiwania słów kluczowych.

  Niestety od pewnego czasu spora część innych narzędzi nie działa.

  Wprowadzili też jakiś czas temu konkurencyjność fraz, ale jest dostępna tylko z poziomu analizy poszczególnych domen. Zapowiedzieli włączenie tej funkcjonalności do bazy słów kluczowych, ale niestety dalej tego nie ma, a jest to bardzo istotne przy wyszukiwaniu mniej konkurencyjnych fraz pod nowe treści.

  Dobrze by było, żeby częściej pracowali nad poprawną funkcjonalnością całego serwisu.

  • Józefie,

   Dziękuje serdecznie za komentarz i miłe słowo.

   Obecnie pracujemy nad dość dużym modułem – monitoringiem dziennym wybranych słów kluczowych co pochłonęło cały zespół. Jesteśmy w fazie końcowej tego projektu, na pewno istotnie wpłynie on na atrakcyjność całego systemu.

   Wybacz, że obecnie niewiele zmian jest w aplikacji – niebawem zaczną się one pojawiać seryjnie wraz z nowym modułem. Będziemy też na bieżąco eliminować pojawiające się błędy.

 • Pytanie moje jest takie. Prowadzę sklep internetowy. Czy jako względnie obyty z tematem amator seo jestem w stanie dać sobie radę ze znalezieniem zestawu słów kluczowych do pozycjonowania sklepu w ramach content marketingu. Czy jest jakiś dobry poradnik jak korzystać z tego narzędzia? Pozdrawiam

  • Cyprian właśnie jesteś na stronie takiego poradnika 🙂

   Jeśli masz wątpliwości to lepiej to zlecić. Sklepy zawierają setki, tysiące produktów i dobry research fraz jest dość ważnym elementem strategii pozycjonowania sklepu internetowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.