Przebudowa sklepu a pozycjonowanie

Przebudowa sklepu a pozycjonowanie

Artykuł zaktualizowany 10.2023

Większość firm co jakiś czas dokonuje przebudowy sklepu/strony internetowej i często nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ może to mieć na seo.

Ba… nieodpowiednio przeprowadzona zmiana może spowodować zupełne zniknięcie strony z Google! Dlatego też dzisiejszy artykuł poświęcę właśnie elementom, na które powinieneś zwracać szczególną uwagę, podczas przebudowy Twojego sklepu, abyś później nie miał problemów z seo.

Żeby temat nie był zbyt nudny i techniczny, to wymienię najważniejsze elementy, o które powinieneś zadbać:

 • jeszcze zanim zaczniesz wdrażać jakiekolwiek zmiany,
 • w trakcie zmian,
 • a także po ich wdrożeniu.

Pod koniec artykułu znajdziesz PDF z task listą rzeczy, o których musisz pamiętać podczas przebudowy sklepu.

Po co wdrażać zmiany na stronie?

Powodów wdrażania zmian jest kilka, a to niektóre z nich:

 • zmiana silnika (CMS) – np. ze względu na to, że obecny jest słabo zoptymalizowany pod seo albo brakuje w nim jakichś funkcjonalności,
 • zmiana grafiki – raz na kilka lat warto odświeżyć wygląd witryny, aby cały czas wyglądała na nowoczesną i podążała za trendami,
 • zmiana domeny – firma dokonuje rebrandingu, jak np. ostatnio iperfumy.pl na notino.pl,
 • zmiana hostingu – ze względu na słabe parametry hostingu, strona wczytuje się długo i mimo przeprowadzonych optymalizacji, nie udaje się poprawić tego wyniku.

Jedne zmiany są mniej, inne bardziej problematyczne, natomiast uczulam Cię, żebyś był ostrożny, szczególnie przy stronach, które już posiadają prowadzące do nich linki i jakąś widoczność w Google.

Inny element, na który chcę zwrócić Twoją uwagę, to wprowadzanie przy okazji tej zmiany, wielu innych równocześnie, co może przynieść różne, niepożądane konsekwencje. Wówczas nawet nie będziesz wiedział, co tak naprawdę jest przyczyną problemów.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dana rzecz pomoże i jest niezbędna, to na ten moment ją odpuść.

Lista rzeczy do zrobienia/sprawdzenia przed zmianami

1. Znajdź seowca

Pewnie większość osób, wdrażających zmiany w swoim sklepie, myśli o programiście, grafiku, ale niekoniecznie o seowcu.
Niech seowiec stanie się osobą w Twoim zespole, która będzie pracować nad nową stroną. Ja na przykład, z niektórymi klientami pracuję już od samego początku, choćby podczas ustalania struktury sklepu.

Koniecznie informuj seowca o wszelkich zmianach, które wprowadzasz na stronie, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz jej budowę, czy też istnieje ona już dłuższy czas. Lepiej, żeby wiedział więcej, niż miałby o czymś nie wiedzieć, a strona mogłaby oberwać.

Jak wcześniej wspomniałem, brak na pokładzie osoby, która ma pojęcie o seo, może być katastrofalny w skutkach, o czym sam przekonałem się na początku swojej kariery zawodowej, a o czym napiszę w dalszej części artykułu.

2. Po co ta zmiana?

Dowiedz się, jaka dokładnie zmiana ma zostać wprowadzona, w jakim celu i czy rzeczywiście pozwoli Ci uzyskać ten cel. Czasami handlowcy różnych firm potrafią wciskać straszny kit, tylko po to, aby skusić klienta na swoje usługi.

Poza tym zmiana domeny, grafiki czy silnika będzie wymagać zwrócenia uwagi na inne elementy.

3. Crawl strony

Przeskanuj swoją stronę narzędziami typu Screaming Frog, Netpeak Spider
czy też Xenu, abyś uzyskał informacje o:

 • wszelkich podstronach Twojej witryny (działających, nie działających, przekierowaniach, blokadach…),
 • title i description (poprawne, brakujące, zduplikowane…),
 • heading tags (poprawne, brakujące, zduplikowane…),
 • obrazkach…

Potrzebujesz mieć pełen wykaz stron Twojej witryny, pełną jej strukturę. Będzie to potrzebne do dalszych prac nad zmianami.

Lista rzeczy do poprawienia/sprawdzenia w trakcie zmian

1. Blokada botów na stronie testowej

To oczywiste, że zmian nie wprowadzasz na żywo, a robisz to na wersji testowej, np. na test.subdomena.pl.

Bardzo ważne jest to, abyś zablokował dostęp do tej strony wszelkim botom, bo w przeciwnym razie, może się ona zaindeksować (co jest zupełnie niepotrzebne), a Google może uznać ją za duplikat Twojej obecnie działającej strony.

Zablokuj zatem dostęp w pliku: robots.txt poprzez umieszczenie poniższego kodu:

User-agent: *
Disallow: /

A dodatkowo zablokuj ją w sekcji head, dodając do niej poniższy kod:

<meta name="robots" content="noindex,nofollow">

2. Przekieruj stare adresy URL

Podczas zmiany systemu zarządzania sklepem (CMS), często dochodzi do zmiany adresów url podstron. W związku z tym stare podstrony będą wskazywały stronę z błędem 404.

To powoduje dwa problemy:

 • po pierwsze: użytkownik, który wszedł na stronę, jest zdezorientowany i może ją od razu opuścić,
 • a po drugie: strony, które dziedziczyły moc strony głównej, posiadały linki zewnętrzne, nagle z dnia na dzień, tracą całą swoją moc, a to oznacza, że wszystkie lecą na łeb na szyję w Google.

Rozwiązaniem tego problemu jest:

 • przeskanowanie wcześniej wszystkich adresów Twojej witryny (spotykałem się z sytuacjami, że firmy nie miały dostępu do starych adresów),
 • ustalenie dla nich nowych adresów,
 • przygotowanie pliku z przekierowaniami 301 starych adresów na nowe,
 • jeśli na nowej stronie nie ma dokładnych odpowiedników starych podstron, to należy przekierować je na najbardziej zbliżone tematycznie.

Mój fackup case study

Kilkanaście lat temu, gdy hobbystycznie zajmowałem się projektowaniem stron www i jeszcze nie miałem zielonego pojęcia o seo, znajomy poprosił mnie o przebudowę jego strony.

Ja zaprojektowałem grafikę, programista to wdrożył, ale żaden z nas nie miał pojęcia o seo i oczywiście takowych przekierowań nie wdrożyliśmy (strona nie była pozycjonowana, więc nawet o tym nie pomyśleliśmy, aczkolwiek naturalnie złapała świetne pozycje).

Jak się niestety później okazało, witryna spadła w Topach na bardzo odległe miejsca i straciła przez to bezpowrotnie mnóstwo ruchu.

3. Popraw optymalizację seo

Jeśli zrobiłeś scan witryny, tak jak Ci zalecałem na samym początku, to z pewnością wiesz, jakie błędy optymalizacyjne ma Twoja witryna. Przy okazji innych zmian, warto też poprawić oczywiste błędy na Twoje witrynie, jak np.:

 • strony z błędami 404, które mogłyby zostać przekierowane. Jeśli ktoś, kiedyś przez przypadek o tym zapomniał, zrób to teraz,
 • uzupełnij brakujące obrazki o atrybut alt,
 • sprawdź, czy obrazki nie są zbyt ciężkie,
 • sprawdź obecność i unikalność: h1, title, description na każdej z podstron,
 • sprawdź, czy witryna nie ma problemów z duplicate content,
 • sprawdź, czy jest poprawnie wdrożony canonical,
 • zweryfikuj, jakie konkretne strony są blokowane dla botów,
 • sprawdź w bezpłatnych narzędziach do badania prędkości witryny, jak np.: Page Speed Insight, GTmetrix, PingDoom Tools, czy mógłbyś poprawić czas wczytywania. To znacząco wpływa na jej konwersję,
 • jeśli do tej pory jeszcze nie zadbałeś o responsywność Twojej strony, koniecznie zrób to teraz. Liczba osób korzystających z urządzeń mobilnych w Polsce jest większa niż w przypadku tych, korzystających ze stacjonarnych komputerów.

4. Zweryfikuj treści

Proponuję, abyś dobrze przyjrzał się treściom na Twojej stronie. Zalecam raczej pozostawienie starych tekstów oraz ich rozbudowę, niż całkowite ich usunięcie. Kiedyś sam w ten sposób pozbyłem się sporej liczby czytelników jednego z moich blogów.

Google coraz częściej stawia na bardziej rozbudowane treści, dlatego co jakiś czas warto przeanalizować, np. za pomocą Surfer Seo, jakie treści i dlaczego pojawiły się w Top i na tej podstawie przeprowadzić optymalizację Twoich obecnych tekstów.

Niektóre softy seo są w stanie pokazać Ci podstrony z thin content, czyli podstrony ze słabej jakości treściami. Te strony należałoby usunąć, jeśli są zbędne, lub też zaopatrzyć w odpowiednie treści, jeśli są potrzebne.

5. Odlinkuj usuwane strony

Usuwanie podstron nie jest najlepszym pomysłem, gdyż mogą one generować ruch i posiadać linki. Jeśli już musisz to zrobić, nie zapomnij, usunąć do niej linków ze wszystkich podstron Twojej witryny.

Jednak jeśli to możliwe, to lepszym pomysłem będzie jej przekierowanie.

6. Usuń zbędne/nie działające strony

Podczas pracy nad testową wersją strony, często powstaje wiele zupełnie zbędnych podstron, służących choćby do testowania jakichś rozwiązań. To może powodować duplikowanie podstron, czy też np. pojawianie się stron z błędami 404.

Przed wdrożeniem, warto by było usunąć takie podstrony.

7. Usuń stronę testową

Po zakończeniu prac nad przygotowywaniem nowej wersji strony możesz już ją usunąć, aczkolwiek warto też pozostawić ją przez jakiś czas, w razie, gdybyś potrzebował coś jeszcze na niej poprawić, wdrożyć.

Lista rzeczy do sprawdzenia po zmianach

1. Włącz indeksowanie

Najważniejsze jest to, żebyś upewnił się, że Twoja strona będzie indeksowana i wszelkie blokady dostępu do niej przez boty Google zostały zdjęte.

Kilka lat temu pisałem na Facebooku o agencji reklamowej, która robiła świetne strony, ale przy tym popełniała totalnie podstawowe błędy, jak np. oddawanie klientom stron zablokowanych przed botami 🙂

Także bądź ostrożny. Jeśli agencja nie ma seowca na pokładzie, też może to spieprzyć.

2. Obecność instalowanych kodów

Po wdrożeniu nowej wersji strony, warto upewnić się, czy zawiera ona Twój kod Google Analytics (sprawdź to w źródle, ale też w samym GA) oraz inne kody np. remarketingowe, a także, czy działa jej stałe monitorowanie przez Google Search Console.

3. Aktualna sitemapa

Jest taka możliwość, że w trakcie prac nad stroną, została wygenerowana nowa mapa witryny, ale niestety z linkami do wersji testowej. Upewnij się, że posiadasz poprawną mapę. Jeśli nie, zadbaj o to, by pojawiła się jej nowa wersja i zgłoś ją do Google Search Console.

4. Linki do wersji testowej

Wersja testowa była projektowana pod innym adresem url niż Twoja finalna witryna, dlatego koniecznie sprawdź, czy nowa wersja nie posiada linków do wersji testowej.

Sprawdź też, czy nie ma zasobów w ten sposób podlinkowanych np. obrazków, plików css, js…

5. Tytuły, opisy, H1

Kiedy już masz postawioną nową wersję strony, warto przeprowadzić ponowny jej scan i sprawdzić np. czy title, description, h1 itp. pozostały takie, jak w poprzedniej wersji strony.

6. Działanie linków zewnętrznych

Sprawdź, np. w Majestic Seo, Ahrefs, czy linki prowadzące do Twojej witryny działają poprawnie. Może się okazać, że jakieś przekierowanie nie zadziałało albo o nim zapomniałeś, przez co moc seo ucieka z Twojej strony, a linki prowadzą do stron z błędem 404.

7. Monitorowanie danych

Teraz musisz być bardzo czujny i stale obserwować, jak na te zmiany reaguje Google. Do tego warto używać takich narzędzi, jak:

 • Google Search Console – Google stale będzie Cię informował o znalezionych błędach, natomiast Ty przede wszystkim sprawdzaj, co się dzieje w zakładce stan (innych też nie zaszkodzi) i czy nie spada stopień indeksacji strony.
 • Google Analytics – tutaj sprawdzaj poziom ruchu, a także konwersje,
 • Senuto – to bardzo rozbudowane narzędzie pokazuje, m.in. jaka jest widoczność Twojej strony w Top3, Top10, Top50 Google, dzięki czemu od razu będziesz widział jaka jest tendencja Twojej witryny.

Jeśli widzisz błędy na witrynie, spadki konwersji, odwiedzalności, widoczności strony w Google, to dokładnie przeanalizuj problem i reaguj.

Jeśli chcesz, mogę sprawdzić Twoją stronę pod względem tego typu błędów, kliknij poniższy przycisk

Sprawdź, jak mogę Ci pomóc

Jeśli chcesz ze mną porozmawiać, zapisz się na bezpłatną 15-minutową konsultację seo, lub napisz do mnie e-mail.

Fackupy migracji

Chyba najgłośniejszym fackupem w Polsce, jeśli chodzi o tego typu migracje, była likwidacja sklepu Saturn i pozostawienie na jego stronie linka do Media Markt, zamiast ustawienia przekierowania 301.

Jaki był tego efekt?

migracja satunpl

Spadek widoczności strony Saturn z 60 tysięcy w Top10 do 6 tysięcy.

Gdyby zdecydowano się na ustawienie przekierowania, strona MediaMarkt mogłaby całkiem sporo zyskać. Niestety samo ustawienie linka, niewiele dało.

Jestem bardzo ciekaw, czy to była świadoma decyzja, bo np. lepiej to wizerunkowo dla nich wyglądało, czy też po prostu ktoś o tym nie pomyślał.

Infografika – Przebudowa sklepu a pozycjonowanie

Poniżej przygotowałem dla Ciebie infografikę, która przedstawia ten proces w skrócie, abyś mógł w razie potrzeby szybko sobie to przypomnieć.

Przebudowa sklepu a seo infografika SlawekGdak gdaq.pl/blog/

Jeśli chcesz umieścić tę infografikę na swojej stronie, to wklej w jej źródło poniższy kod:

<p><img src="https://gdaq.pl/blog/wp-content/uploads/2019/05/przebudowa-sklepu-a-seo-infografika-SlawekGdak-bloggdaqpl1.png" alt="Przebudowa sklepu a seo infografika SlawekGdak gdaq.pl/blog/"/></p><p>Źródło <a href="https://gdaq.pl/blog/" target="_blank">gdaq.pl/blog/</a></p>

lub też skorzystaj bezpośrednio z linka do infografiki. W obu przypadkach, warunkiem jest pojawienie się na stronie aktywnego linka do mojego bloga.

https://gdaq.pl/blog/wp-content/uploads/2019/05/przebudowa-sklepu-a-seo-infografika-SlawekGdak-bloggdaqpl1.png

Podsumowanie

Wszelkie zmiany na Twojej stronie muszą być robione z głową, konsultowane ze specjalistami, aby nie poprawić jej pod jednym względem, a równocześnie zaszkodzić pod trzema innymi.

Czasami tego typu zmiany są konieczne. Nie można się ich bać, ale trzeba trzymać nad wszystkim pieczę, aby niczego nie zepsuć.

Po wdrożeniu nowej wersji Twojej strony, przeskanuj ją jednym z wcześniej wspomnianych narzędzi i jeśli tylko widzisz jakieś błędy, to nie czekaj, aż dostaniesz o nich informację od Google Search Console, bo to może trochę potrwać. Reaguj od razu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przebudowie, a później pozycjonowaniu strony, śmiało możesz pisać do mnie przez formularz w zakładce: kontakt.

Podziel się ze mną w komentarzu swoimi doświadczeniami z migracji stron.

Ta lista powinna być dla Ciebie obowiązkową ściągawką zawsze, podczas dokonywania większych zmian na stronie 🙂

Ps. Udostępnij ten artykuł w social media, jeśli uważasz, że mógłby się przydać komuś z Twoich znajomych.

Jeśli chcesz, mogę sprawdzić Twoją stronę pod względem tego typu błędów, kliknij poniższy przycisk

Sprawdź, jak mogę Ci pomóc

Jeśli chcesz ze mną porozmawiać, zapisz się na bezpłatną 15-minutową konsultację seo, lub napisz do mnie e-mail.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (9 votes cast)
Przebudowa sklepu a pozycjonowanie, 5.0 out of 5 based on 9 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

16 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.