Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego krok po kroku

Artykuł zaktualizowany 10.2023

Z ankiety przeprowadzonej ostatnio wśród czytelników wynikło, że bardzo interesuje Was pozycjonowanie sklepu internetowego od A do Z, czyli co po kolei, krok po kroku, należy zrobić, aby wypozycjonować stronę e-commerce. Dzisiaj pokażę Ci, jak pozycjonować sklep internetowy, aby to dało świetne efekty.

Wiele osób, startując ze swoim sklepem internetowym, wierzy w to, że jego uruchomienie będzie zwieńczeniem prac z ostatnich miesięcy i czasem zbierania żniw, czyli zarabiania pieniędzy. Niestety, ale na żniwa przyjdzie czas później, bo ruch sam na Twoją stronę nie dotrze. Twoim zadaniem jest zadbanie o dobry marketing, aby sprowadzić na nią potencjalnych klientów. Sposobów na to jest sporo, ale ja zajmę się tym, jak wygenerować ruch na Twój sklep internetowy za pomocą pozycjonowania.


Dlaczego akurat pozycjonowanie? Ano dlatego, że jest to ruch, który kosztuje stosunkowo niewiele, a jego natężenie nie jest zależne od tego, ile w danym miesiącu pieniędzy na te działania przeznaczysz. W przypadku reklam PPC, np. w Google Ads czy na Facebooku płacisz za każde kliknięcie w reklamę i Twój biznes jest od nich totalnie uzależniony. Płacisz więcej – masz więcej ruchu, nie płacisz – nie masz ruchu wcale. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania efektu już po kilku godzinach, ale jak widzisz, nie jest ono wolne od wad. Jeśli nagle koszty reklamy w tych serwisach drastycznie się zwiększą, będziesz musiał płacić dużo większą część Twojego zysku.

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego i ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego? Skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych to bardziej długofalowa strategia, wymagająca dość dużych nakładów finansowych. Nie jest to zdecydowanie szybki strzał, jak w przypadku PPC. Tutaj efektów możesz spodziewać się dopiero po 3 czy 6 miesiącach, a nawet czasami 12 miesiącach.

Im strona Twojego sklepu internetowego jest wyżej w wynikach Google, na więcej fraz kluczowych, tym większego ruchu z SEO i zysków z Twojej strony możesz się spodziewać.

Jeśli samodzielnie pozycjonujesz sklep internetowy, to kosztem jest Twój czas, a więc efekt, jaki uzyskasz, zależy od tego, ile pracy w to włożysz, a nie od tego, ile złotówek wydasz. Jeśli to zlecasz, musisz liczyć się z tym, że na początku pozycjonowanie sklepu internetowego nie będzie dochodowe. Będzie to tylko inwestowanie pieniędzy. Jednak stopniowo powinieneś widzieć coraz lepsze efekty. Nie ważne, czy zarabiasz 5, 20, czy 100 tys. zł miesięcznie, opłata za pozycjonowanie sklepów internetowych będzie taka sama (chyba że firma otrzymuje jakieś premie za efekty).

Przy okazji warto też zaznaczyć, że często ruch z SEO konwertuje dużo lepiej niż ruch pochodzący z innych źródeł, co świetnie obrazuje poniższy screen z panelu Google Analytics jednego z moich klientów. To właśnie ruch z SEO jest odpowiedzialny za blisko 50% przychodów, mimo że to ruch z Google AdWords generuje najwięcej wizyt. O tym, dlaczego tak się dzieje, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Dziś dowiesz się krok po kroku:

  • jak wybierać frazy kluczowe dla Twojego sklepu,
  • jak optymalizować stronę,
  • jak prowadzić działania content marketingowe,
  • a także: jak pozyskiwać linki.

Zatem, jeśli chcesz poprawić pozycjonowanie sklepu internetowego w Google, wygenerować na niego bezpłatny ruch, a także zwielokrotnić przynoszone przez niego zyski, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Możesz mi wierzyć lub nie, ale nie powinieneś zwlekać z pozycjonowaniem sklepu, bo im dłużej czekasz, tym Twoja branża staje się bardziej konkurencyjna i wypozycjonowanie Twojego sklepu internetowego będzie Cię kosztowało znacznie więcej pracy.

Bardzo często piszą do mnie klienci, pytając o to, ile będzie kosztować pozycjonowanie sklepów internetowych w ich przypadkach. Słysząc wycenę – rezygnują, a po roku wracają i często otrzymują dużo wyższą wycenę, właśnie dlatego, że dana branża stała się po prostu dużo bardziej konkurencyjna, więc aby uzyskać w określonym czasie określony efekt, musimy wykonać dużo więcej pracy.

Pozycjonowałem nowe sklepy internetowe, na których w nieco ponad pół roku udawało się zwiększyć liczbę wizyt o ponad 250%.

efekt pozycjonowania sklepu internetowego

Pozycjonowałem też sklepy większe, ze sporą historią, w których procentowy przyrost ruchu był mniejszy, ale za to liczony w dziesiątkach tysięcy.

Oczywiście najbardziej mnie cieszy, gdy z wygenerowanego przeze mnie ruchu klienci mają czysty zysk w portfelu 🙂

zwiększenie przychodów sklepu internetowe z seo

Nie, nie piszę tego, aby się chwalić, ale by rozbudzić Twoją ciekawość i zachęcić do przeczytania tego artykułu 🙂

Zatem zapraszam do czytania, jak powinno wyglądać pozycjonowanie sklepu internetowego oraz co koniecznie musisz wziąć pod uwagę, by osiągnąć optymalne rezultaty.

Pozycjonowanie sklepu internetowego / pozycjonowanie strony e-commerce wygląda podobnie jak pozycjonowanie zwykłych stron, jednak na pewne elementy trzeba zwrócić większą uwagę niż np. w przypadku małych witryn, lokalnych usługodawców.

Podstawowa różnica jest taka, że prosta strona usługowa jest najczęściej pozycjonowana na kilka, kilkanaście fraz kluczowych, natomiast w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych są to setki, czy nawet tysiące fraz. Tego typu strony mogą zatem generować naprawdę ogromny ruch z Google, gdy wypozycjonujesz je na wybrane frazy.

wykres widoczności sklepu internetowego adidas

Ważna lekcja: nie próbuj konkurować z wielkimi korporacjami, bo przegrasz z ich budżetami! Wybierz niewielką niszę, w której chcesz działać. Bądź bliżej klientów, obsługuj ich bardziej indywidualnie, bądź bardziej elastyczny.

Na samym początku warto, abyś zadał sobie pytanie: jaki jest Twój cel na najbliższe 6 i 12 miesięcy w kontekście pozycjonowania sklepu internetowego. Ustal też budżet na pozycjonowanie sklepu internetowego i to bez względu na to, czy chcesz je zlecić, czy realizować samodzielnie.

Jeszcze zanim przejdziemy do pierwszego kroku mam prośbę, abyś sprawdził, czy masz zainstalowaną na Twojej stronie usługę Google Analytics oraz aktywną usługę Google Search Console. To bardzo ważne, bo dzięki temu będziesz mógł analizować ruch na Twojej stronie oraz jej błędy.

Chcesz poprawić pozycje, zwiększyć ruch i przychody z Twojej strony za pomocą seo? Zapisz się teraz na bezpłatną konsultację, lub sprawdź moją ofertę na pozycjonowanie.

Bezpłatna konsultacjaOferta pozycjonowania

Krok 1 – wybór fraz kluczowych do pozycjonowania sklepu internetowego

Jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego? O czym pamiętać? Pozycjonując sklep internetowy nie skupiasz się na wypozycjonowaniu go na 5-10 najpopularniejszych słów kluczowych. Myślisz o dużo większej liczbie, o niszowych frazach kluczowych z tzw. long taila, czyli frazach rzadziej wyszukiwanych, mniej konkurencyjnych, a więc łatwiejszych do wypozycjonowania w wynikach wyszukiwania Google. To naprawdę skuteczniejsze rozwiązanie dla wypozycjonowania swojego sklepu internetowego, pozwalające na poprawę jego pozycji w wyszukiwarce Google i zyskanie klientów.

Takie frazy kluczowe składają się z większej liczby wyrazów. Na przykład zamiast pozycjonować sklep internetowy na frazę “buty adidas” z liczbą wyszukiwań 49 500 możesz użyć słów “buty adidas nmd r1 runner”, które wyszukuje tylko 20 osób miesięcznie. Oczywiście druga fraza jest rzadziej wyszukiwana, ale z pewnością łatwiej będzie Ci wypozycjonować na nią stronę.

W przypadku pozycjonowania sklepu internetowego na frazę “buty adidas” zupełnie nie wiadomo, czego klient poszukuje. Najprawdopodobniej nie jest jeszcze zdecydowany na nic konkretnego, znajduje się na etapie poszukiwań. W przypadku gdy w wyszukiwarce Google wpisuje frazę “buty adidas nmd r1 runner”, najczęściej jest już zdecydowany i szuka sklepu internetowego z najlepszą ofertą.

Słowa kluczowe long tail charakteryzują się tym, że osoby je wpisujące mają silniejsze intencje zakupowe. A to szansa na sukces dla Twojego sklepu internetowego, jeśli dobrze wykorzystać moc pozycjonowania strony www.

Więcej o samym long tail przeczytać w artykule: “Pozycjonowanie long tail (długi ogon), co to jest i jak je stosować?”.

W przypadku pozycjonowania sklepów internetowych musisz zrobić naprawdę porządny, wielogodzinny research fraz kluczowych dla:

  • strony głównej,
  • stron kategorii i podkategorii,
  • stron produktów,
  • działań content marketingowych.

To naprawdę bardzo ważne, aby dobrać odpowiednie frazy dla każdego typu stron, bo każda z nich może generować bezpłatny ruch na Twoją stronę z Google, jeśli tylko dobrze ocenisz, czy jesteś w stanie wypozycjonować Twój sklep internetowy, np. daną kategorię na wybraną frazę.

Wskazówka: aby ułatwić sobie pracę i zapanować nad tym chaosem fraz, proponuję, abyś utworzył arkusz Google i wpisał tam po kolei w kolumnach:

  1. kategorię,
  2. jej adres URL,
  3. frazę kluczową,
  4. aktualną pozycję,
  5. liczbę wyszukiwań,
  6. ewentualne sugestie.
frazy kluczowe dla sklepu internetowego

To pozwoli Ci uporządkować frazy i zebrać wszystko w jednym miejscu. Możesz też dla różnych typów stron przygotować oddzielne arkusze.

Wskazówka: lepiej wybrać niszową frazę, na którą uda Ci się wypozycjonować sklep internetowy i wygenerować jakiś ruch, niż konkurencyjną z dużym potencjałem ruchu i nie wypozycjonować jej nawet do Top 10, co jest bardzo częstym błędem wielu początkujących osób.

O ponad 20 sposobach na wyszukiwanie fraz kluczowych mówiłem w szkoleniu Łowca Fraz >>, natomiast teraz wspomnę o kilku programach, z których korzystam najczęściej, by wyszukiwać i filtrować frazy oraz sprawdzać, jak często są wyszukiwane przez internautów.

  1. Z Ahrefs korzystam od wielu lat do audytów, wyszukiwania fraz, analizy linków… Soft ma naprawdę ogromną bazę fraz kluczowych dla języka polskiego, aczkolwiek gdyby patrzeć na niego tylko jako narzędzie do wyszukiwania fraz kluczowych to z pewnością będzie ono drogie.
  2. Senuto to polskie oprogramowanie, które może nie wyszukuje tak dobrze niszowych fraz jak LTP, ale za to posiada filtry, których nie znajdziesz w żadnym innym oprogramowaniu. Więcej o nim przeczytasz w artykule: Wyszukiwanie słów kluczowych z pomocą Senuto.
  3. Planer słów kluczowych to oficjalne narzędzie Google, które niby jest bezpłatnie, ale żeby uzyskać szczegółowe dane na temat śr. miesięcznej liczby wyszukań, wymagane jest prowadzenie kampanii w Google AdWords. Wymieniam je ze względu na jego niski koszt, natomiast zdecydowanie wolę wyszukiwać frazy za pomocą wcześniej wspomnianych narzędzi.

Koniecznie polecam Ci mój najświeższy artykuł na ten temat pt.: “Narzędzia seo do wyszukiwania/analizy słów kluczowych”, w którym omówiłem łącznie 20 takich narzędzi w tym płatnych i bezpłatnych.

Wskazówka: świetnym sposobem na znalezienie fraz kluczowych do pozycjonowania sklepu internetowego jest sprawdzenie, na jakie frazy pozycjonują się konkurencyjne sklepy internetowe, a w kolejnym etapie, z jakimi frazami konkurencja jest już np. w Top 10, podczas gdy Twojej strony jeszcze tam nie ma.

Jeśli chciałbyś wiedzieć jak to zrobić, to polecam Ci artykuł pt.: “Jak sprawdzić frazy kluczowe Twojej konkurencji?”.

O frazach kluczowych wspomnę jeszcze później, podczas omawiania prowadzenia blogu dla sklepów internetowych, gdyż frazy long tail często zawierają całe pytania klientów.

Krok 2 – analiza konkurencji

Przy wyborze fraz kluczowych warto, abyś sprawdził ich konkurencyjność. Szkoda by było, gdyby okazało się, że wybrałeś zbyt konkurencyjne frazy do pozycjonowania sklepu internetowego. Nie wypozycjonujesz wtedy swojej strony, stracisz tylko czas i zainwestowane pieniądze.

Po wpisaniu frazy kluczowej, wybierz strony z Top 3 czy Top 10 i sprawdź:

  1. ilość fraz, na jakie są widoczne te strony w Top3, Top10…;
  2. czy na tę frazę pojawiają się reklamy w Google AdWords i jaka jest stawka za kliknięcie;
  3. od jak dawna domena jest już obecna w Sieci;
  4. ile linków do niej prowadzi;
  5. skąd pochodzą te linki;
  6. parametry SEO takie jak: pa, da, tf, cf, ur, dr..;
  7. poziom optymalizacji stron…

Dużo można by wymieniać, ale myślę, że tych kilka podstawowych danych da Ci już pogląd na konkurencyjność danej frazy.

Wskazówka: w przypadku wielu fraz z danej branży w Top10 będą się pojawiały te same strony, dlatego nie musisz sprawdzać tych danych dla setek stron – wystarczy, że zrobisz to dla Twojej najpoważniejszej konkurencji.

Krok 3 – optymalizacja sklepu internetowego

Trzecim bardzo ważnym krokiem jest optymalizacja sklepu internetowego, czyli przystosowanie go do wytycznych Google i oczekiwań internautów. Wciąż jeszcze wiele sklepów nie zostało dostosowanych do tych wymogów, zatem jest to świetne miejsce na pokazanie Google Twojej przewagi nad konkurencją. Trzeba jednak przeprowadzić ją mądrze i wystrzegać się błędów optymalizacyjnych.

poprawa widoczności sklepu po wdrożeniu zaleceń optymalizacyjnych

Dobrze przeprowadzona optymalizacja SEO sklepu internetowego sprawia, że starsze już sklepy internetowe z dużym asortymentem, mogą bardzo szybko poprawić pozycje w wyszukiwarce Google na tle konkurencji na tysiące fraz kluczowych, natomiast ci, którzy jeszcze nie mają sklepu, powinni od razu zadbać o poprawną optymalizację, aby później nie musieć naprawiać błędnie działających skryptów.

Nie muszę Ci chyba mówić, co znaczy poprawa pozycji dla setek, czy tysięcy fraz kluczowych dla pozycjonowanego sklepu internetowego? Tak, tak, to masowy, bezpłatny ruch! Wiele osób dziwi się widząc, jak skuteczna bywa optymalizacja i że wystarczyło poprawić kilka drobnych błędów, aby uzyskać świetne efekty.

Podam Ci szybki przykład. Jeśli błędnie zaprojektowałeś architekturę sklepu, to moc SEO płynąca ze strony głównej, może nie rozkładać się poprawnie na kategorie i podkategorie, przez co podstrony sklepu nie będą rankowały w Google.

Większość autorów skryptów sklepów internetowych zadbała już o to, abyś nie musiał zbytnio grzebać w kodzie sklepu i mógł ustawić opcje SEO z poziomu panelu administracyjnego, ale bywa, że te opcje są ograniczone lub wymagają zainstalowania dodatkowych wtyczek.

Elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas pozycjonowania sklepów internetowych, jest naprawdę mnóstwo, dlatego wymienię tylko najważniejsze z nich i krótko je opiszę.

Przy okazji, polecę Ci mój artykuł: “Ranking platform sklepów internetowych – porównanie w zakresie możliwości seo” w którym porównuję różne platformy e-commerce pod względem możliwości optymalizacji seo.

Znalezienie i usunięcie błędów optymalizacyjnych w pozycjonowanym sklepie internetowym

Warto, abyś rozpoczął od przeanalizowania i naprawienia oczywistych błędów witryny. Ich analizę w pozycjonowanym sklepie internetowym możesz przeprowadzić za pomocą bezpłatnego narzędzia Google Search Console, które opisałem tutaj >>, lub któregoś z płatnych, np. NetPeak Spider, Screaming Frog, WebSite Auditor – jest ich całkiem sporo.

Jakich błędów na tym etapie powinieneś szukać? Np. dostępności Twojej witryny pod kilkoma adresami URL, stron z błędem 404, przekierowań 301 i 302, niedziałających linków, błędów w zawartości pliku robots.txt…

Wskazówka: zalecam wyłączenie z indeksowania polityki prywatności oraz regulaminu, bo te podstrony, nie muszą pojawiać się w indeksie Google (nie są pozycjonowane).

Dobre treści w pozycjonowanym sklepie internetowym

Wysokiej jakości treści są bardzo istotne w procesie pozycjonowania sklepu internetowego. Odpowiednio pisany content może wskazywać Google, która ze stron, na jakie frazy ma się pojawiać w wynikach wyszukiwania.

Do optymalizacji wszelkich treści pod seo na stronach moich i klientów wykorzystuję narzędzie SurferSeo >> o którym kilkukrotnie pisałem na tym blogu.

Optymalizacja kategorii dla strony internetowej

Kategorie w sklepach internetowych są bardzo ważne, bo odpowiednio zoptymalizowane mogą być źródłem bezpłatnego ruchu z Google dla pozycjonowanego sklepu internetowego, a użytkownicy trafiający na strony kategorii, podkategorii i produktów są Twoimi potencjalnymi klientami.

Zadbaj zatem o optymalizację każdej kategorii sklepu internetowego, dodając jej dopracowany, unikalny opis. Nie zapomnij o frazie kluczowej, którą możesz też zawrzeć w nagłówku heading tags, adresie URL… Opis nie ma być zlepkiem fraz kluczowych, ale ciekawym tekstem, który przekona internautę do zapoznania się z produktami z danej kategorii. Oczywiście pamiętaj też o title i description.

Optymalizacja strony produktowej w pozycjonowanym sklepie internetowym

Produkty to serce pozycjonowanego sklepu internetowego. Ich duża liczba daje niemalże nieograniczone pole do popisu w kwestii pozyskiwania ruchu z fraz long tail, jednak najczęściej spotykanym problemem jest brak unikalnych opisów. Opisy produktów najczęściej pochodzą od producentów i są kopiowane w tysiącach przez wiele różnych sklepów internetowych.

Co gorsza, te opisy są bardzo często “suche”, techniczne, zupełnie niesprzedażowe, dlatego polecam Ci, być napisał unikalne opisy produktów, zoptymalizowane pod SEO dla e-commerce, pokazujące korzyści produktów i to, jakie problemy produkt rozwiązuje, na koniec zachęć do zakupu.

Jeśli w pozycjonowanym sklepie internetowym masz tysiące produktów, a chciałbyś to zrobić, ale obawiasz się sporych kosztów, to proponuję wybrać do optymalizacji produkty kluczowe i nimi się zająć.

Zadbaj też o to, aby strona produktu w Twoim internetowym sklepie dobrze go prezentowała, by była rozbudowana. Poza opisem produktu dodaj też zdjęcia, opinie klientów, wezwanie do akcji, i oczywiście nie zapomnij o optymalizacji tekstu, obrazów, title, description, adresu URL, nagłówków heading tags, ale o tym wszystkim przeczytasz jeszcze w dalszej części tego artykułu.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: “Jak wypozycjonować produkt w sklepie internetowym?”.

Wskazówka: opinie klientów, o których wspomniałem, to świetny sposób na pozyskiwanie zupełnie bezpłatnego unikalnego contentu na strony produktów.

Aby zachęcić użytkowników do pozostawiania opinii w Twoim sklepie internetowym, możesz po zakupie wysłać do nich e-mail z prośbą o recenzję i w nagrodę zaproponować bon zniżkowy. Jeśli masz obawy, że opinie będą negatywne, możesz je moderować. Nie tylko pomogą Ci w SEO, ale przede wszystkim mogą przekonać niezdecydowanych klientów do zakupu danego produktu.

Poprawna struktura pozycjonowanego sklepu internetowego

Strona pozycjonowanego sklepu internetowego powinna być podzielona na kategorie, podkategorie i strony produktowe, a całość powinna być tak podlinkowana, aby tworzyć schemat choinki, czyli: strona główna jest na samej górze, linkuje do kategorii, kategorie do ewentualnych podkategorii, a te do produktów. Dzięki temu moc SEO płynąca ze strony głównej sklepu, do której najczęściej prowadzi najwięcej linków, będzie się rozchodzić na wszystkie podstrony. Strona powinna być prosta i zrozumiała.

Optymalizacja obrazów w sklepie internetowym

Grafiki to bardzo często “najcięższy” element całej strony. Warto zadbać o dobranie dla niej odpowiedniego:

  1. formatu,
  2. rozdzielczości
  3. i poziomu kompresji,

aby przyspieszyć działanie strony. Poza tym nazwa zdjęcia lub grafiki, a także opis alternatywny, powinny odzwierciedlać to, co dany obraz przedstawia.

Aby zrozumieć, jak powinna wyglądać optymalizacja grafik i zdjęć, spójrz na poniższy przykład. To samo zdjęcie umieszczone jest w trzech formatach, a każdy z nich charakteryzuje się innym rozmiarem ze względu na inny typ kompresji.

Zdjęcie potrafi być nawet 10-krotnie “lżejsze”. O ile różnica pomiędzy 4 kB a 40 kB nie jest istotna, o tyle przy 10 000 zdjęć produktów będzie to już różnica pomiędzy 40 MB a 400 MB.

Obraz w PNG – 39,1 kB
Obraz w GIF – 10,5 kB
Obraz w JPG – 4,03 kB

Jeśli sprzedajesz własne wyroby, zadbaj o profesjonalne zdjęcia, bo większość osób to wzrokowcy i jest to dla nich bardzo ważny element.

Optymalizacja prędkości ładowania Twojego sklepu internetowego

Skoro napisałem już o obrazkach, płynnie przejdziemy do prędkości działania pozycjonowanego sklepu, która często decyduje o tym, czy użytkownik po pierwszych 3 sekundach zostanie na owej stronie, czy też ją opuści i pójdzie do konkurencji. Dane są brutalne, ale swego czasu KissMetrics opublikował infografikę, w której pokazywał, jak wielki ma to wpływ na decyzje zakupowe klientów.

Najczęstszym problemem długo wczytujących się stron są duże grafiki oraz skrypty.

W znalezieniu problemów z szybkością wczytywania się strony internetowej mogą być pomocne takie narzędzia jak: Page Speed Insight, GTMetrix i Pingdom Tools. Pierwsze dwa dokładnie pokażą Ci, gdzie jest problem i jak masz go poprawić.

Linkowanie wewnętrzne a dobra optymalizacja sklepu internetowego

Linkowanie wewnętrzne często bywa zapominane przy pozycjonowaniu sklepu internetowego. Wiele osób nie docenia tej metody optymalizacji sklepów internetowych i pozyskiwania do niej linków. W tej kwestii warto przeprowadzić audyt seo. Jeśli prawidłowo wykonasz linkowanie wewnętrzne podstron pomiędzy sobą, roboty Google będą w stanie zrozumieć, które strony są najważniejsze, które mniej ważne i najmniej ważne.

Czasami ich strukturę możesz zobaczyć na mapach witryn przygotowanych specjalnie dla internautów.

Przykłady linkowania wewnętrznego:

  1. wyświetlenie kategorii podstron,
  2. breadcrumbs,
  3. pokazanie produktów podobnych do oglądanego przez nas…

Czy to jest przydatne dla internautów? Jak najbardziej! Na przykład nawigacja breadcrumbs bardzo ułatwia powrót do dowolnej podstrony w strukturze witryny. Sam z tego bardzo często korzystam, bo znacznie przyspiesza to poruszania się po stronie. Z pewnością niejeden raz, oglądając dany produkt w sklepie internetowym, kliknąłeś w jakiś link z produktami podobnymi.

Linkowanie wewnętrzne to bardzo naturalny sposób linkowania przy pozycjonowaniu sklepów internetowych, który potrafi zwiększyć zaangażowanie internauty na stronie, a nawet pomóc w sprzedaży. Warto więc z niego korzystać.

Co więcej, nie musisz obawiać się kar od Google za podlinkowanie jakiejś podstrony frazą kluczową.

Mobilna wersja sklepu internetowego a skuteczna optymalizacja sklepów internetowych

Nie da się ukryć, że rynek mobilny rośnie w ogromnym tempie. W zdecydowanej większości krajów, rynek mobilny przeskoczył już rynek urządzeń stacjonarnych.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się przygotowanie witryny responsywnej sklepu internetowego, która będzie dostosowywała się do rozmiaru urządzenia, na którym jest wyświetlana, a nie budowanie oddzielnych witryn dla urządzeń mobilnych i PC, bo to wymaga dużo więcej pracy.

Tutaj >> możesz sprawdzić, czy Twój sklep internetowy został przystosowany do obsługi na urządzeniach mobilnych (m.in. czy jest “lekki”, z łatwo klikalną nawigacją…), natomiast jeśli chcesz na ten temat przeczytać więcej, to zapraszam Cię do tego artykułu >>.

Zachęcam Cię też do zapoznania się z moim case study: Strona mobilna zwiększyła liczbę odwiedzin o 644%

ruch mobilny w Polsce

W zależności od branży udział rynku mobilnego może się różnić.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to narzędzie zabezpieczające przesył danych z witryn internetowych. Standardowo stosują go banki internetowe. Wiele sklepów internetowych stosowało go od dłuższego czasu na stronach z formularzem zamówienia, natomiast od jakiegoś czasu sklepy używają go wszędzie, a i zwykłe strony zaczęły to robić, po tym, jak Google oficjalnie ogłosiło, że jest on czynnikiem rankingowym. Zatem warto zadbać o to, abyś w pozycjonowanym sklepie internetowym miał zainstalować certyfikat SSL.

Certyfikat SSL daje klientom poczucie bezpieczeństwa i buduje zaufanie także warto go wykupić u usługodawcy hostingowego.

Sklep bez certyfikatu SSL
Sklep z certyfikatem SSL

Mapa XML

Mapa XML to dokument zawierający zbiór wszystkich adresów danej witryny, np. sklepu internetowego. Jest on przydatny, szczególnie przy rozbudowanych serwisach internetowych z tysiącami podstron, gdyż znacznie ułatwia wyszukiwarce indeksowanie.

W większości systemów CMS jest to standard, aczkolwiek czasami trzeba doinstalować jakąś wtyczkę, aby CMS generował i aktualizował automatycznie taką mapę.

Wygenerowaną mapę najlepiej wrzuć do głównego folderu domeny i zgłoś w Google Search Console.

Robots.txt

Jak sama nazwa wskazuje, jest to plik tekstowy. Znajduje się w głównym katalogu domeny w tym przypadku sklepu internetowego. Informuje roboty wyszukiwarek, do których plików i katalogów mają mieć dostęp, a do których nie.

Nie są to twarde wytyczne dla bota, ale informacja, którą może on respektować lub też nie.

W takim pliku możesz np. zablokować dostęp do części administracyjnej serwisu czy innych podstron, których robot Google nie powinien indeksować.

Optymalizacja adresów URL

Adresy URL w Twoim sklepie internetowym powinny być krótkie, proste i zrozumiałe dla człowieka. Jeśli człowiek je zrozumie, to robot Google także.

Wpisałem w Google “mydło dove” i wybrałem dwa adresy.

Wybrany adres z pierwszej strony wyników wyszukiwania:

/dove-cream-wash-mydlo-w-plynie-300-ml,3,13836,7761

Każdy, kto widzi ten adres, domyśla się, co znajduje się na tej stronie. Oczywiście nie da się ukryć, że zawiera on też kilka fraz kluczowych.

I drugi adres, z dużo dalszych pozycji:

/index.php?id_product=7149&controller=product

który, jak widzisz, totalnie nic nie mówi – ani użytkownikowi, ani botowi przeglądarki.

Pamiętaj też, abyś nie stosował polskich znaków czy dużych liter w adresach URL.

Optymalizacja title i description

Title i description to znaczniki meta, niewidoczne na stronie, ale oba pojawiają się w Google i mogą mieć wpływ na współczynnik CTR, czyli stosunek klikalności do wyświetleń.

Współczynnik ten mówi, o tym ile % osób, które widziały Twój sklep internetowy i inne strony w Google, kliknęło właśnie Twój link. Oczywiście im wyższy CTR, tym lepiej, dlatego warto optymalizować title i description.

Potraktuj je jako miejsce na reklamę Twojej firmy i zachęć użytkowników do jej odwiedzenia. Przekonaj ich, że to właśnie na Twoją stronę powinni wejść.

Ważna zasada: każda podstrona sklepu internetowego ma zawierać unikalne tytuły i opisy.

Title jest ograniczony do około 55-70 znaków zależnie od ich szerokości, natomiast opis strony description do 160 znaków.

Zadbaj, aby w title i description znalazły się frazy kluczowe (warto zatroszczyć się o prawidłowy dobór słów kluczowych), ale pamiętaj, że nie możesz tych tagów “przespamować”, a więc bądź ostrożny, gdy wykorzystujesz swoją listę słów kluczowych. O ile pracownik Google już kilka lat temu potwierdził, że description nie ma żadnego wpływu na SEO (pamiętaj jednak o jego wpływie na CTR), o tyle w title użycie frazy jest, rzekłbym, obowiązkowe 🙂

W przypadku sklepów internetowych z tysiącami produktów nie będziesz pisał ich ręcznie, więc warto tutaj wypracować jakiś schemat ich tworzenia.

Rich snippet

Rich snippet, czyli fragmenty rozszerzone, to kolejna możliwość wyróżnienia witryny w wynikach wyszukiwania Google. Jest to element, który pojawia się pomiędzy adresem a jej opisem.

przykład rich snippet

Jak widzisz na powyższym przykładzie, są to gwiazdki, ocena, data publikacji, ale jest ich oczywiście dużo więcej i wyświetlają się też inne w zależności od rodzaju strony.

Warto zadbać o ten element, bo może znacznie wyróżnić pozycjonowany sklep internetowy, a wdrożenie tego to tylko trochę dodatkowego kodu.

Social Media

Warto, aby Twój sklep internetowy miał profile w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram… O ile nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na SEO, o tyle na zwiększenie ruchu, przywiązanie internautów do Twojej witryny, a dalej sprzedaż – owszem.

Dobierz serwis odpowiednio do tego, gdzie są aktywni Twoi potencjalni klienci. Dla mnie np. Facebook jest odpowiednim miejscem, ale zupełnie nie wiem, co miałbym publikować na Instagramie jako seowiec, natomiast mam klientów, którzy w takich mediach społecznościowych mają dziesiątki tysięcy obserwujących i generują dzięki temu naprawdę spory ruch do ich sklepów internetowych.

Warto zaznaczyć, że informacje (np. o promocjach na Twojej stronie czy ciekawym artykule) mogą się świetnie rozchodzić właśnie poprzez social media, dzięki czemu pozyskasz nowych obserwujących, ktoś może te informacje bez Twojego udziału, udostępniać dalej, a ktoś inny może o tym napisać na swojej stronie internetowej.

W związku z powyższym warto zadbać o możliwość łatwego udostępniania produktów z Twojego sklepu internetowego, artykułów z blogu itp. w serwisach social media za pomocą prostych przycisków.

UX

UX to odczucia, jakie użytkownik ma po odwiedzeniu Twojego sklepu internetowego. Warto zaznaczyć, że większość wyżej wymienionych uwag skupiała się na poprawieniu, ulepszeniu Twojej strony właśnie po to, aby wizyta użytkownika była dla niego przyjemna i by mógł uzyskać to, po co na nią wszedł. Jak widzisz. wymogi Google, nie są bezpodstawne.

W kontekście UX warto, abyś przyjrzał się Twojemu sklepowi także na urządzeniach mobilnych. Ja np. bardzo często przeglądam oferty sklepów internetowych właśnie na telefonie, czy to czekając na dzieci w szkole, czy w kolejce do lekarza. Warto zadbać, aby poprawnie się wyświetlała i działała na tych urządzeniach.

Oczywiście badania UX to temat bardzo obszerny i z pewnością kosztowny. Są do tego odpowiednie narzędzia, ale możesz choćby poprosić swojego partnera, kolegę, aby usiadł przy komputerze i dokonał zakupu, a Ty obserwuj krok po kroku, co robi, i zapisuj swoje obserwacje, nie komentuj, nie podpowiadaj, daj mu to zrobić samodzielnie, a wtedy zobaczysz, czy i gdzie tkwi problem. Możesz też włączyć nagrywanie ekranu i zostawić go w spokoju.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w moim szkoleniu Opti Seo One.

Krok 4 – content marketing a skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych

Content marketing to szereg działań, których celem jest sprowadzenie na Twoją stronę (w tym przypadku do Twojego sklepu internetowego) potencjalnych klientów poprzez udostępnianie różnego rodzaju bezpłatnych treści. Teraz zajmę się konkretnie tematem pisania bloga na sklep internetowy, natomiast więcej informacji o tym, czym jest content marketing, znajdziesz w moim artykule: Content marketing to przyszłość branży seo, który Ci serdecznie polecam.

Jeśli przez myśl przeszło Ci “Cholera jasna, Sławek, ja mam prowadzić sklep internetowy, a nie pisać jakieś dyrdymały, nie mam czasu na takie pierdoły”, to już Ci tłumaczę, dlaczego powinieneś to przemyśleć.

Po pierwsze: jeśli pisze się bloga, którego artykuły będą zoptymalizowane pod konkretne frazy kluczowe, pozyskuje się zupełnie bezpłatnie ruchu z Google, a to przekłada się na skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego.

Po drugie: Google bardzo lubi strony, na których content się zmienia.

Po trzecie: trudno jest pozyskać udostępnienie czy link do produktu w sklepie internetowym, ale już to samo dla ciekawego artykułu będzie zdecydowanie łatwiejsze, zatem może to być świetny sposób na promocję Twojego sklepu internetowego, budowanie zaufania obecnych klientów i zainteresowanie potencjalnych klientów Twoją ofertą.

Piszę blog od ponad 14 lat i gwarantuję Ci, że jest jeszcze naprawdę wiele innych powodów, dla których warto to robić, nie tylko samo pozycjonowanie sklepu internetowego przy pomocy bloga firmowego się liczy. Naprawdę!

Idąc dalej: po rozdzieleniu znalezionych fraz na stronę główną sklepu, kategorie, podkategorie i produkty najprawdopodobniej zostały Ci takie, które trudno do czegokolwiek przypisać i to właśnie one mogą przydać się podczas pisania blogu.

Jeśli konkurencja prowadzi blogi poza sklepem, np. w subdomenie, czy w zupełnie innej domenie, to warto, abyś ściągnął informacje o frazach, na które te blogi są pozycjonowane. Warto też przejrzeć znane branżowe blogi w celu poszukiwania fraz.

Być może nawet Cię przekonałem, przynajmniej mam taką nadzieję, ale zastanawiasz się: “No dobra, Sławek, ale o czym ja mam tam pisać?”.

Przede wszystkim powinieneś skupić się na rozwiązywaniu problemów potencjalnych klientów Twojego sklepu, a Twoje treści mogą być np. poradnikowymi. Pokaż, jak skorzystać z Twojego produktu, jak on pomaga, zrób porównanie z produktami konkurencji…

Na przykład, będąc właścicielem sklepu internetowego z akcesoriami budowlanymi, możesz tworzyć poradniki, w których pokazujesz, w jaki sposób położyć panele, kafelki na podłodze, pomalować ściany, a w artykule podlinkować produkty niezbędne do wykonania tych prac.

Internet jest pełen pytań użytkowników na wszelkie tematy, więc gwarantuję Ci, że bez problemu znajdziesz problemy Twojej grupy odbiorców.

Czytelnicy będą Ci wdzięczni za pomoc, chętnie wrócą na stronę Twojego sklepu ponownie albo podeślą link znajomym. W ich oczach kreujesz się na eksperta, którego znają i chętniej kupią coś u niego niż u konkurencji.

Klienci rzadko kiedy kupują od ręki, bardzo często muszą wrócić na stronę kilkukrotnie, aby podjąć decyzję, a więc blog będzie świetnym sposobem nakłonienia ich do regularnych powrotów.

Swoją drogą: w ścieżkach wielokanałowych w Google Analytics możesz sprawdzić, jaka była droga Twojego klienta do zakupu.

Zwracaj uwagę, aby teksty łatwo się czytało, by były przejrzyste i odpowiednio sformatowane oraz zawierały obrazki lub zdjęcia.

Cały temat tworzenia treści kompleksowo omówiłem w moim szkoleniu o content marketingu “Seo Content Marketing”.

Krok 5 – pozyskiwanie linków do sklepu internetowego

Gdy myślę o linkowaniu, to w głowie mam cytat jednego z polskich filmów: “Piniondze to nie fszystko, ale fszystko bez pinięndzy to…” i to samo mógłbym powiedzieć o linkowaniu.

Linki to nie wszystko, ale wszystko inne: optymalizacja, wyszukiwanie fraz, tworzenie treści bez linków, na nic nam się nie zda.

I o ile np. blogi z dobrymi artykułami, szczególnie tymi autorstwa znanych osób, są w stanie pozyskać bezpłatne linki, o tyle w przypadku sklepów internetowych posiadających ten sam towar, co setki innych sklepów, nie będzie to już takie łatwe.

OK. Wiesz już, że najlepiej będzie, jeśli za link building weźmiesz się już po wybraniu fraz kluczowych, optymalizacji strony, przygotowaniu treści… Wtedy możesz powiedzieć Google, poprzez pozyskiwanie do niej linków: “Cześć, poprawiłem swoją stronę, może zechcesz podnieść ją w rankingu?“. W przeciwnym wypadku możesz pozyskiwać linki, a efektu się nie doczekasz.

Teraz dobrze by było przeanalizować źródła Twoich linków, jeśli takowe już są.

Informacje o linkach, prowadzących do Twojego sklepu internetowego, możesz uzyskać z kilku miejsc:

  • bezpłatnie z Google Search Console;
  • i odpłatnie z Ahrefs czy Majestic Seo, są też inne programy, ale ja korzystam z tych dwóch.

Po pobraniu linków warto sprawdzić, skąd one pochodzą, ile ich jest i jakie mają anchor texty. Tych słabszych może trzeba będzie się pozbyć, inne zoptymalizować, a o niedziałające upomnieć się, by poprawił je właściciel strony, na której się znajdują.

I jak zawsze polecam Ci pozyskiwać dobrej jakości linki, z wiarygodnych źródeł, najlepiej z miejsc, które odwiedzają Twoi potencjalni klienci, ze stron, które mają dobry profil linków.

Wiem, że budżety nie zawsze pozwalają na pozyskiwanie naszych wymarzonych linków, ale rozwiązaniem nie jest masowe pozyskiwanie niskiej jakości linków, bo to może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Algorytmy Google raczej niezbyt przychylnie patrzą na takie działania.

Linki prowadzące do pozycjonowanego sklepu internetowego powinny wyglądać naturalnie, więc uważaj np. z pozyskiwaniem linków z frazą kluczową. Linki dofollow też są wskazane.

Jako że już jakiś czas temu opublikowałem artykuł pt. 101 metod pozyskiwania linków White Hat Seo, który cały czas jest aktualny, nie będę go duplikował. Pozwolę sobie przytoczyć tylko kilka przykładowych metod pozyskiwania linków odpowiednich dla sklepów internetowych, a po więcej zapraszam do wyżej wspomnianego artykułu.

Wskazówka: gdy ktoś mnie pyta, w jaki sposób ma pozyskiwać linki, to bez względu na to, czy jest to blog, portal, biznes lokalny czy sklep internetowy, zawsze polecam  przeanalizowanie, jak to robi konkurencja.

Skoro w Google jest np. 10 stron, które są wyżej od Twojej, może to właśnie wartościowe linki pozwoliły im wejść na wysokie pozycje oraz przyniosły wzrost ruchu. Zdecydowanie warto je przeanalizować pod kątem skuteczności dla własnej strony internetowej.

Zauważ, że jest to ogrom wiedzy na temat tego, jak wypozycjonować sklep internetowy, a linki masz podane na tacy. Oczywiście warto pozyskiwać tylko te najlepsze, jeśli budżet na to pozwala.

A teraz kilka przykładowych konkretnych metod.

Marketing szeptany

Chcesz zapewnić sobie skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych? Znajdź fora internetowe w Twojej branży i jako specjalista pomagaj dobrą radą tym, którzy zmagają się z jakimiś problemami. Np. mając sklep wędkarski, wyszukujesz fora o wędkowaniu i pomagasz ludziom dobrać najtańszy zestaw do wędkowania dla amatora lub przynętę na daną rybę.

Fora to kopalnia wiedzy na temat problemów klientów, które możesz pomóc im rozwiązać, dzięki czemu w oczach innych wykreujesz się na eksperta. Dodatkowo swoją odpowiedź możesz rozwinąć na blogu własnego sklepu i skierować na niego czytelników forum.

Oczywiście wspomniany wcześniej blog, który zawiera praktyczne porady, jest świetnym sposobem na bezpłatne pozyskiwanie linków, gdyż artykuły, mające charakter poradnikowy, i tutoriale są chętnie polecane przez czytelników.

Współpraca z influencerami

W przypadku sklepów internetowych dość naturalna jest współpraca z influencerami, np. wysyłanie im produktów do zrecenzowania. Ty dajesz swój produkt, natomiast druga strona opisuje go na swojej stronie i w tym artykule umieszcza link do Twojego sklepu. Takie publikacje często są dodatkowo promowane w kanałach social media należących do influencerów, mogą więc wygenerować pokaźny ruch.

Promocje

Promocje w Twoim sklepie internetowym to nie tylko dobry sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki, ale też na większą widoczność sklepu oraz pozyskanie stałych klientów, czy zdobywanie linków, czyli krótko mówiąc – na odniesienie sukcesu.

Najpopularniejsze są promocje świąteczne i Black Friday, ale w zależności od sklepu internetowego, mogą to być też promocje na Walentynki, Dzień Dziecka itp. O takich promocjach piszą blogerzy w swoich blogach czy też w kanałach social media.

Monitorowanie marki

Ostatnią ciekawą metodą, o której wspomnę, jest monitorowanie nazwy Twojej marki za pomocą takich narzędzi, jak alerty Google Alerts, Brand24 czy SentiOne.

Ilekroć ktoś wspomni o Twoim sklepie internetowym w sieci, otrzymasz e-mail z taką informacją. Jeśli ta osoba nie umieściła linka do Twojej strony, to jest to świetna okazja, aby go uzyskać. Swoją drogą, narzędzia te pomogą Ci monitorować, co ludzie piszą o Twojej branży ciekawego, a to kolejne miejsca na pozyskanie linków.

W szkoleniu Top Seo MasterClass >> omówiłem ponad 30 metod pozyskiwania linków, które nie tylko poprawią pozycje Twojej strony, ale też zwiększą na niej ruch i sprowadzą na nią potencjalnych klientów.

Krok 6 – analiza kampanii SEO

Jeśli zainwestowałeś już swój czas w pozycjonowanie strony, to oczywiście warto, abyś na bieżąco monitorował efekty pozycjonowania sklepów internetowych. To, co powinieneś monitorować, zależy od tego, jakie cele postawiłeś sobie na samym początku, np. zwiększenie ruchu, sprzedaży, wejście do Top 3 na wybrane frazy albo… bo takie ambicje miał szef 🙂

Jak pisałem już w artykule pt.: 9 największych zagrożeń dla firm, zlecających pozycjonowanie – i jak ich uniknąć! moim zdaniem, dla dobrych efektów w procesie pozycjonowania sklepu internetowego (skutecznego seo sklepu internetowego), ważna jest poprawa widoczności strony w Google (to mogę sprawdzić w Senuto), zwiększanie ruchu oraz przychodów z Google (dane z Google Analytics). To wszystko w dłuższym czasie warto obserwować. Jeśli te trzy elementy ze sobą współgrają, to jesteśmy w domu, choć ze względu na sezonowość biznesów, nie zawsze jest to realne.

Co jeszcze można zrobić, by pozycjonowanie sklepu internetowego było skuteczniejsze? Oczywiście warto na bieżąco:

  • monitorować pozycje w Google pozycjonowanej strony,
  • reagować na spadki fraz,
  • analizować kanibalizację fraz kluczowych >>, w sklepach internetowych kanibalizacja słów kluczowych dość często występuje,
  • sprawdzać frazy, które są poza Top 10, a łatwo można je tam “wbić”.

Co kilka miesięcy warto też przeanalizować, jakie linki pozyskują konkurencyjne sklepy internetowe i czy nie pojawia się w Google na nowe frazy kluczowe, na których Twojej strony nie ma. Tak naprawdę bowiem przynoszące rezultaty pozycjonowanie sklepu internetowego to proces ciągły.

Podsumowanie – proces pozycjonowania krok po kroku

Mam nadzieję, że ten artykuł uświadomił Ci, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, co po kolei powinieneś robić, aby uzyskać dobre efekty (jak zwiększenie widoczności i pozyskanie nowych klientów), a także skąd bierze się często niemały koszt za pozycjonowanie sklepu. Liczę, że rozumiesz już, że proces pozycjonowania sklepu internetowego nie jest krótki i wymaga zaangażowania.

Jeśli chce się wypozycjonować sklep internetowy i poprawić jego pozycję w wynikach wyszukiwania, nie jest to z pewnością łatwe zadanie. Czasami na efekt czeka się pół roku, rok, a nawet dłużej (więcej o tym, ile trwa pozycjonowanie sklepów internetowych, przeczytasz w moim artykule: Jak długo trwa pozycjonowanie w Google), a więc wymaga niemało czasu, pieniędzy, a także cierpliwości 🙂

Moim zdaniem, zanim weźmiesz się za pozycjonowanie sklepu internetowego, przekalkuluj, czy rzeczywiście stać Cię na taką inwestycję, bo wymaga ona pracy wielu osób (np. copywritera, programisty, seo’wca). Jeśli masz sklep internetowy i chcesz, by był bardziej widoczny, nie chcę Cię zniechęcać, ale wiele osób po prostu oczekuje zwrotu z tej inwestycji w zbyt szybkim czasie i musi zawiesić prowadzone działania.

Wiesz już zatem, co robić i jak pozycjonować sklep internetowy – zatem: do roboty!

Chcesz poprawić pozycje, zwiększyć ruch i przychody z Twojej strony za pomocą seo? Zapisz się teraz na bezpłatną konsultację, lub sprawdź moją ofertę na pozycjonowanie.

Bezpłatna konsultacjaOferta pozycjonowania

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.