Long Tail Pro v3 najlepsze narzędzie do wyszukiwania fraz kluczowych pod długi ogon
Po co i dla kogo jest Long Tail Pro?
W ramach przypomnienia Long Tail Pro to dotychczas najlepsze narzędzie jakie powstało do wyszukiwania, filtrowania i analizy fraz kluczowych pod długi ogon. Moim zdaniem to niezbędne narzędzie w rękach pozycjonera, semowca, content managera… tak naprawdę przyda się bardzo wielu osobom, każdemu kto ma cokolwiek wspólnego z seo, ppc, contentem.
Ja np. bardzo często korzystam z Long Tail Pro do wyszukiwania fraz pod kampanie seo, tworzenie contentu i adsense.
Nawet jeśli nie zajmujesz się tak aktywnie seo to choćby przy tworzeniu contentu będzie ono przydatne. Czemu by nie tworzyć treści pod konkretne frazy kluczowe i nie zgarniać darmowego ruchu z Google? Przecież każdy to może robić! Polecam Ci artykuł “Słowa kluczowe – tajna broń skutecznego pozycjonera!”.
Nowa wersja Long Tail Pro!
Long Tail Pro w wersji v3 wygląda zupełnie inaczej i pracuje się z nim dużo przyjemniej. Widać, że ktoś mocno pracował nad użytecznością tego softu. Nie mamy n okienek pomiędzy, którymi musimy przeskakiwać, bo wszystko znajduje się dosłownie na 1 ekranie, a mimo wszystko zachowano ład i porządek.
Czyż to nie jest piękne 🙂 Moje oko cieszy się jak widzi nową wersję 🙂
Prezentowana wersja to Long Tail Pro w wersji Platinum czyli dokładnie Long Tail Platinum, który zawiera kilka opcji więcej niż wersja Pro.
Tworzenie projektu w Long Tail Pro v3
Aby rozpocząć dodawanie nowego projektu wystarczy kliknąć ikonę “+”.
Utworzony projekt możemy wyedytować klikając ikonę ołówka na liście projektów.
Wyszukiwanie fraz kluczowych w Long Tail Pro v3
Tutaj zaczyna się nasza zabawa z Long Tail Pro 🙂
Po kliknięciu z lewej strony “Find Keywords” pojawia nam się dodatkowe okienko z 3 zakładkami w celu określenia kryteriów wyszukiwania fraz kluczowych.
Dodaj słowa/frazy kluczowe
W tym miejscu dodajemy nasze przykładowe słowa kluczowe i możemy wykluczyć, lub uwzględnić w nich słowa.
To znaczy, że jeśli wyszukuję frazę “pożyczki pozabankowe” to mogę zechcieć wyszukać wszystkie frazy, które zawierają dodatkowo słowo “najtańsze”. Jeśli zaś jestem producentem ekskluzywnych zegarków to mogę wykluczyć sobie słowo “tanie”, bo frazy z takim słowem generowałyby mi ruch zupełnie nie dopasowany do mojego targetu.
Z tego co widzę, aktualnie funkcja nie działa, aczkolwiek aktualizacje Long Tail Pro pojawiają się bardzo często więc pewnie wkrótce zacznie to działać.
Druga moja uwaga dotyczy tego, że jeśli mogę dodać frazę z “zawiera” i “nie zawiera” to powinno móc dodać się tę samą frazę kilkukrotnie z różnymi wariantami.
Add My Own Keywords czyli masowe dodawanie słów kluczowych
Jeśli wcześniej wyszukiwaliśmy fraz samodzielnie czy też korzystaliśmy z jakiegoś innego oprogramowania i chcemy je dodać do long tail pro to możemy wkleić do 10 tyś. własnych słów kluczowych.
Niestety aktualnie ta funkcja w ogóle nie działa. Z pewnością jest to chwilowe, ale warto to zaznaczyć.
Customize Data & Pre-Filter czyli wstępne filtrowanie
Long Tail Pro znalazł blisko 1200 fraz kluczowych więc filtrowanie tych fraz będzie niezbędne.
Tutaj mamy kilka parametrów, które od razu pozwolą nam ograniczyć liczbę danych.
- Sugerowana stawka w Google AdWords – zakres minimalny i maksymalny,
- Miesięczna liczba wyszukiwań – zakres minimalny i maksymalny,
- Konkurencyjność frazy wśród reklamodawców AdWords,
- Liczba słów od, do,
- Globalna miesięczna liczba wyszukiwań – zakres minimalny i maksymalny,
- Dostępność domen – niestety polskich nie ma,
- Liczba stron w top 10, które zawierają frazę kluczową w tytule (komenda allintitle) – I tutaj mamy kolejny problem mianowicie przydałaby się obsługa proxy, bo po kilku odpytaniach Google musimy co chwilę podawać kod captcha.
Wszystkie opcje filtrowania są na stałe dostępne z poziomu ekranu głównego i odbywają się w czasie rzeczywistym i nie trzeba w tym celu edytować projektu. Na screenach prezentowanych w tym artykule umieszczałem tylko 4 parametry natomiast swobodnie można wyświetlać wszystkie na raz.
Jeśli ktoś woli analizę w Excelu to oczywiście Long Tail Pro daje możliwość exportu danych do tego formatu.
Dzięki tak wielu dostępnym parametrom bardzo szybko jesteśmy w stanie znaleźć te najbardziej odpowiednie dla nas frazy kluczowe.
Przykład filtrowania wyników w long tail pro
Na poniższym screenie wybrałem frazę “kredyt pozabankowy”, a następnie:
- jako minimalną stawkę cpc ustawiłem 10 zł (jeśli chcesz zarabiać na adsense musisz celować we frazy o wysokich stawkach),
- liczbę lokalnych wyszukiwań nie wielką 100-500 (nie wygeneruje zbyt dużego ruchu, ale fraza będzie mało konkurencyjna),
- liczbę słów kluczowych ustawiłem od 4, aby być pewnym, że fraza jest niszowa.
Tym sposobem jak widać z 213 fraz kluczowych znalezionych przez long tail pro wyfiltrowałem 31 do wstępnej analizy.
Jeśli brakuje Ci jakichkolwiek parametrów do filtrowania skorzystaj z menu po prawej stronie dostępnego po kliknięciu w ikonę widoczną na poniższym obrazu u góry po prawej stronie.
Warto zauważyć, że tak samo jak wszystkie parametry z poziomu ekranu głównego możemy filtrować wyniki po konkretnych słowach.
Czyli jak na poniższym przykładzie jeśli interesuje mnie fraza tylko z wyrazem “internet” to wpisuje to słowo i z 213 fraz odnalezionych przez Long Tail Pro wyświetla mi się tylko 15 tych właśnie ze słowem “internet”.
Analiza konkurencyjności frazy kluczowej
Aby dokonać analizy konkurencyjności frazy kluczowej wystarczy ją kliknąć i rozwinie się pod nią wynik top10 z parametrami:
- Keywords Competitiveness,
- Page Authority,
- Page Links,
- Juice Link,
- Domain Authority,
- Moz Rank,
- Page Rank,
- Site Age.
Na dole Long Tail Pro pokazuje nam średnią parametrów ze wszystkich stron z top10.
Liczba parametrów jest całkiem spora i pozwala nam na ocenienie konkurencyjności frazy. Dane te można wyeksportować do Excela.
Przykład analizy konkurencyjności frazy w long tail pro
Jak widzisz na poniższym screenie zainteresowała mnie fraza “pożyczka na dowód przez internet”.
A oto moja krótka analiza bardziej interesujących danych:
- Title and URL – tutaj widać, że żadna ze stron w tytule nie zawiera frazy kluczowej, a więc można przypuszczać, że na tę konkretną frazę żadna ze stron nie jest dobrze zoptymalizowana i dobra optymalizacja może nam bardzo pomóc w wypozycjonowaniu się na tę frazę,
- Page Authority – w top 10 widać aż 3 strony z PA o wartości 1 czyli są to strony bardzo małej wartości więc prawdopodobieństwo, że uda nam się stronę wypozycjonować wzrasta,
- Page Links – liczba linków prowadząca do tych podstron też jest nie wielka bo od 0 do 74 co potwierdza, że dobra optymalizacja może być wystarczająca, aby wejść do top10,
- Domain Authority – autorytet domen jest już wyższy, ale także pojawiają się słabsze strony,
- Moz Rank – kolejny wskaźnik zaufania do domeny tym razem pokazuje aż 4 domeny z zerowym autorytetem,
- Site Age – o dziwo większość domen jest już od ponad roku w sieci, natomiast pojawiła się 1 perełka, która istnieje dopiero od 6 miesięcy.
Powyższe informacje upewniły mnie, że jest to fraza na którą nie powinienem mieć problemu wejść do top 10.
Jeśli chcesz mieć większą pewność warto przeanalizować sobie jakość linków prowadzących do tych stron.
Dodatkowe opcje dla każdej z fraz
Przy każdej frazie mamy 3 ikony:
- kosz – usunięcie frazy,
- gwiazda – dodanie frazy do ulubionych,
- kartka – notatka do frazy.
Co do ulubionych to liczyłem, że ta funkcja w wersji 3 zostanie poprawiona jednak się myliłem. Mianowicie ulubione frazy są przypisane do programu, a nie do konkretnego projektu co przy ilości np. 200 fraz ulubionych może sprawiać nie mały problem.
Funkcja notatek do frazy jest bardzo dobra, bo rzeczywiście czasami analizując top10 chciałbym co nieco napisać sobie o analizowanej czy też wybranej frazie.
Sprawdzanie pozycji strony w Google za pomocą Long Tail Pro
Tutaj nie będę się zbyt długo rozwodził, bo uważam tę funkcję raczej za zupełnie zbędną. Podajemy frazę kluczową oraz adres strony i kraj w którym ma być pozycja sprawdzana klikamy “Check Ranks” i pozycje są sprawdzane. Niestety nie ma żadnego archiwum także sprawdzamy pozycję na ten moment co jest mi zupełnie nie potrzebne, bo mam oddzielne narzędzia do automatycznego sprawdzania pozycji strony w Google.
Swoją drogą tutaj też przydałaby się obsługa proxy, aby móc swobodnie sprawdzać pozycje strony.
Wersje i ceny Long Tail Pro
Long Tail Pro jest dostępny za 1$ przez 7 dni na test, a później będziesz płacić abonament 25$ miesięcznie.
Demo Long Tail Pro
Z głównej strony Long Tail Pro wycofano możliwość pobrania 10 dniowej wersji demo, ale pod tym linkiem >> cały czas można je pobrać 🙂
Oprogramowanie kupiłem kilka lat temu i cały czas otrzymuję bezpłatne aktualizacje, więc program cały czas jest wspierany.
Podsumowanie
Zawsze ceniłem sobie Long Tail Pro za to jak szybko pozwalał mi znajdować frazy kluczowe. Z nową wersją pracuje się jeszcze szybciej i nie ukrywam, że dzięki zmianom ux w użytkowaniu stała się dużo wygodniejsza.
Mimo znalezienia kilku problemów uważam Long Tail Pro za bezkonkurencyjne oprogramowania do znajdowania i analizy fraz kluczowych bez którego ciężko byłoby się obejść. Śmiem zaryzykować, że Ci którzy jeszcze nie mają Long Tail Pro nie wiedzą jak wiele tracą, jak wiele swojego czasu i pieniędzy mogliby zaoszczędzić 🙂
Spodobało Ci się case study w którym pokazałem dokładnie krok po kroku w jaki sposób wyszukuję fraz kluczowych? Chcesz zobaczyć jak dokładnie krok po kroku w praktyce wyszukuję frazy dla moich stron, aby wpadały do top 10 jak w masło? Kliknij tutaj >> aby się tego dowiedzieć.
Spóźniłeś się Sławku o kilka dni, LTP było dostępne w promocji za $29, a później za $37 😉 Jednak i tak warte jest swojej ceny.
Niestety Michał potrzebowałem trochę czasu na przetestowanie nowej wersji narzędzia zanim opiszę je na blogu.
Bardzo wyczerpująca recenzja Sławku. Po przeczytaniu poczułem się całkowicie “wyczerpany” 😉
A tak już na serio, to opcja wykluczania bądź dodawania do frazy słów, o której piszesz na początku, że jej nie ma, owszem jest i działa! Wprawdzie rzeczywiście w najnowszych wersjach ją starannie ukryli, nie informując, co się z nią stało, ale przeprowadziłem “dochodzenie” i otrzymałem odpowiedź, że należy po prostu po wpisaniu fraz kluczowych (ale przed kliknięciem “Generate Keywords”) kliknąć na konkretne słowo. Wówczas ta ukryta funkcja się objawia, tzn pod słowem pojawiają się okienka “Include” i “Exclude”,
tak jak to było w starszej wersji 🙂
A programik rzeczywiście jest super. Szkoda, że zdrożała opcja platinum, ale przecież nie trzeba jej wykorzystywać stale. Sprawdziłem, że odwołanie nie stanowi problemu i subskrypcja zostaje anulowana, więc można ją sobie zamówić wtedy, kiedy jest bardzo potrzebna…
Krzysztof Jest to pokazane na 5 screenie i opisałem tę funkcję, natomiast u mnie ona aktualnie niestety nie działała, ale jak u Ciebie działa poprawnie to ok.
Co do Premium to też tak robię, że co jakiś czas zakupuję sobie ją.
hmm dziwne, że nie dali testowej wersji Long Tail Platinum, bo nie wiem czy jest sens testować okrojoną wersję?
Kamil jak napisałem w artykule jest dostępna 10 dniowa wersja testowa.
Niedawno była okazja zakupu za 27$ w promocji, ale kiedy wysłałem zapytanie czy można programu używać do słów kluczowych innych niż angielskie nie odpowiedzieli nic i dałem sobie spokój. Szkoda, że nie trafiłem na taką recenzję wcześniej, bo bym kupił po obniżonej cenie.
Przemek na moim blogu od 8 miesięcy wisi inny wpis na temat Long Tail Pro 🙂 gdzie też go opisywałem dokładnie.
Co do promocji to niestety, ale robią je bardzo, bardzo rzadko. Raz na rok może i rzadziej.
Testowałem dziś w wersji 3.0.13 i było ok. Tzn opcja “include” i “exclude” działa poprawnie. Można wpisywać po przecinku. Podobnie, jak dodawanie fraz, które też można albo pojedynczo i enter, albo do dziesięciu fraz oddzielonych przecinkami. Pisze o tym, bo ta opcja kiedyś działała, potem nie działała, a teraz znów działa 🙂
To jest wygodniejsze czasem, niż wklepywanie pojedynczo. Warto jeszcze dopisać, że opcja dodawania (czyli Find Keywords) do tego samego projektu jest aktywna cały czas. Innymi słowy, jeśli zapomnieliśmy o jakiejś frazie, a chcemy ją dodać do tego samego projektu, to można po prostu wpisać kolejnych kilka słów i one nam się pojawią potem w lewym okienku z liczbą znalezionych propozycji. Wcześniej o tym nie wiedziałem i za każdym razem tworzyłem nowy projekt, co oczywiście może mieć sens, jeśli chcemy bardziej uporządkować wyszukiwanie, ale dla orientacji ogólnej, żeby zorientować się w skali problemu “na szybko” 😉 wystarczy czasem jeden projekt i te kilkanaście fraz…
Dzisiaj była jaką aktualizacja więc możliwe, że już to działa poprawnie.
dla pewności: nie ma wersji na Maca? ps.dzieki za opis i art.
Sławek Long Tail Pro działa też na MAC’a.
Do tej pory korzystałem z Adwords ale po wypróbowaniu long tail pro v3 uważam, że to naprawdę dobre narzędzie. Wykorzystywałem go do znalezienia długich fraz do pozycjonowania moich stron internetowych i wszystko się sprawdziło. Polecam!
Czy znacie może narzędzie Market Samurai? Jak byście porównali możliwości obu programów?
Na rynku jest wiele narzędzi do wyszukiwania różnych wariacji słów kluczowych, niestety większość kiepsko sobie radzi z polskimi frazami.
Na razie odnoszę wrażenie, że LTP nierzadko potrafi czasem podawać sporo odmienne od Google dane w wynikach.
Ja mam licencje na oba programy jednak na co dzień korzystam z Long Tail Pro.
Bardzo dobra recenzja, aż chyba skuszę się na zakup aplikacji 🙂
Hej 🙂 Jaka szkoda, ze dopiero dzisiaj trafiłem na Twojego bloga 🙁 Szkoda, bo piszesz naprawdę swietnie a to właśnie dziś konczy mi się urlop i od jutra wracam do pracy, a chcialbym nadrobic troszkę Twoich tekstow, ponieważ bardzo lubię je czytac 🙂 Przeczytałem na razie co prawda tylko parę, jednak muszę Ci przyznac, ze piszesz swietnie 🙂
Dziękuję Monika i zapraszam na bloga ponownie 🙂
WItam 🙂
Co moze byc powodem tego ze Long Tail pro nie wyszukuje mi fraz na podane slowo kluczowe?
Wykupilem sobie Long Tail PLatinium (juz na zawsze 🙂 ) wszystko poustawialem a program mi nie wyszukuje fraz. Niby program jest polaczony z moim kontem google adwords jednak nadal nie dziala.
Pojedyncze slowa mi dokladnie analizuje (pokazujac jak bardzo konukrencyjne jest dane slowo), ale nie wyswietla listy slow z dlugiego ogonu.
Pozdrawiam
Adam
Adam wybierz u góry po prawej koła zębate > Show Debug Panel > KWP i sprawdź co się tam dzieje.
Zacznij od sprawdzenia czy masz na adwords w ustawieniach język angielski. Często ludzie mają pl i tutaj pojawia się pierwszy problem.
Dzięki Sławku za pomoc 🙂
Dzięki za wpis nie wiedziałam, że istnieje takie narzędzie do long tail, już zabieram się za testowanie 😉
Bardzo interesujące i przydatne narzędzie 🙂
Profesjonalna recenzja. Nie omieszkam skorzystać bo wg opisu zapowiada się sporo pracy.
ps. Myk z tą obniżką będzie długo działał, podobne jak to jest z SB.
Ciekawy artykuł jak i cały blog.
Dużo pożytecznych informacji o SEO, pozdrowienia dla autora.
Interesujące i przejrzyste narzędzie, czy autor dodał funkcjonalność umożliwiającą dodanie własnego proxy?
Gdzie mógłbym znaleźć ref linka, na Twojej stronie, zdaje się że w czarny piątek jest jakaś obniżka.
Paweł nie soft nie obsługuje dodawanie własnych proxy.
Co do reflinka to tutaj zapraszam https://gdaq.pl/blog/l/longtailpro 50% ceny do niedzieli więc POLECAM! Korzystajcie 🙂
Witam
Long Tail Pro czy Long Tail Platinum ?
Cena znacznie się rożni więc czy warto zainwestować więcej czy jednak wersja PRO wystarczy ?
Tomku to zależy od Twoich potrzeb w poście i video omówiłem różnice obu wersji.
U mnie niestety pasek wyszukiwania słów zatrzymuje się na 1-ym, drugim kroku, i nie wiem co z tym robić? Na koncie google jestem zalogowany w MOZ’ie też. Mam wersją próbną na 10 dni
Zmien jezyk w AdWords na angielski i wszystko bedzie ok.
Ta modyfikacja ustawień (zmiana języka w AdWords na angielski) rozwiązała u mnie opisywany przez Rafała i innych problem braku wyników. Może byłoby dobrym pomysłem, abyś dodał w treści recenzji akapit zwracający uwagę na potrzebę takiej modyfikacji? 😉
Dobra myśl Adam 🙂
A mi spokojnie wystarcza keyword planner + keyword tool io(świetne narzedzie do long taili). W każdym bądź razie dzięki, może kiedyś będzie okazja przetestować.
Zamówiłem programik (z ref linka mam nadzieję że się coś naliczyło ;)) jednak nie działa jak powinien 😉 zdefiniowałem konto adwordsowe i w MOZ program nie pokazuje żadnych wyników, co może być tego powodem?
Mam jeszcze pytanie jak rozliczyć zakup, można gdzieś otrzymać rachunek/fakturę ? Zauważyłem że VAT UE był doliczony do zakupu.
Pozdrawiam
Trzeba zmienić język na koncie adwords na angielski i będzie wszystko ok.
Co do rozliczenia z tego co mi się wydaje to nie otrzymasz faktury to raczej rzadkość za granicą.
Dzięki za pomoc, pomogło, nie zauważyłem podobnego problemu powyżej, jeśli chodzi o fakturę napisałem do supportu i otrzymałem 😉 tylko nie wiem jak to rozliczyć bo firma z USA
Ja też dostałem, księgowa na pewno sobie z tym poradzi 🙂
Jako import usług 😉
Kolejne ciekawe narzędzie do kolekcji 🙂
Czy jest jeszcze mozliwosc zakupu LTP bez wersji platinum? nie potrzebuję tych opcji, wole raz zapłacic i mieć spokój z subskrypcjami
Oczywiście Marcin nie ma z tym, żadnego problemu.
Czy jest jeszcze dostępna wersja na 10 dni. Nie mogę jej znaleźć.
Grzegorz jest wersja Trial na 1 miesiąc za 1$ dostępna “Start Your $1 Trial”
Sławku chyba na 10 dni za 1$
Tak, tak zgadza się
Witam, mam problem z LTP, mianowicie podałem konto gmailowe i gdy chcę już wygenerować słowa kluczowe, proces zatrzymuje mi się na “step 1: generating keywords ideas…” i nie chce iść dalej.
Włączyłem sobie debug panel i loguje mi się do konta Google Adwords, ale już na początku wyskakuje mi info że używam starej przeglądarki, a podczas próby ręcznego wyszukania słów kluczowych wyskakuje za każdym razem ta informacja: “W wykonywanej przez Ciebie operacji wystąpił błąd. Jeśli próbujesz wprowadzić zmiany, mogły one nie zostać zapisane. Odśwież stronę, aby spróbować ponownie. Jeśli problem będzie się powtarzać, wyloguj się z konta AdWords, a następnie zaloguj się ponownie i wróć na tę stronę.” Próbowałem już praktycznie wszystkiego i nie chce mi przejść dalej generowanie słów kluczowych, miał ktoś taki problem? Czekam na support ale póki co nie odpisuje mi nic.
Ok, nieaktualne, gdaq możesz ogólnie podać informację że należy mieć konto Adwordsowe w języku angielskim bo tak to nie wygeneruje słów.
Wielokrotnie pisałem w komentarzach o tym 🙂
Ale nie każdy czyta komentarze wszystkie więc możesz dać info w artykule. Taka luźna uwaga :).
No super, nie czytałem komentarzy i kombinuje jak koń pod górę, dopiero teraz coś mnie tknęło żeby poczytać.
“Niestety, z powodu ograniczeń i zmian wprowadzanych przez Google, nie jest już możliwe utrzymywanie aplikacji komputerowej. Oznacza to, że czas działania aplikacji komputerowej Long Tail Pro dobiega końca” – jest to informacja od support LTP.
Jest możliwe przejście na wersję Long Tail Pro cloud (w chmurze) ale jednak znacznie droższa.
Sławku, masz w związku z tym sugestię co zrobić? Czy jest jakaś dobra alternatywa dla LTP?
Co raz częściej przy researchu korzystam z Ahrefs’a. Niby to soft do analizy linków, ale jednak ma świetną bazę słów.
A korzystałeś kiedykolwiek z wersji Cloud LTP ? Masz informacje, czy warto opłacać abonament i korzystać z tego narzędzia do wyszukiwania fraz? Są jakieś istotne różnice pomiędzy wersją Cloud a wersją Desktop (na komputer)?
Korzystałem, ale bardzo krótko, bo zupełnie nie podszedł mi interfejs. Może trzeba by na blogu opisać wersję w chmurze.
[…] słów w frazie to byłoby całkiem przyjemne narzędzie do analizy nie wiele odbierające od Long Tail Pro z którego korzystam na co […]
[…] czasu pojawienia się Senuto korzystałem głównie z Long Tail Pro, rzadziej, ale także z Market Samurai. Senuto posiada dużo więcej funkcjonalności od […]