Hosting dla pozycjonera – fakt czy mit? Najlepsze oferty!

Solidny hosting uważam za podstawę każdego e-biznesu. Dziś poruszę temat hosting dla pozycjonera. Wiele mówi się o hostingach przygotowanych specjalnie dla pozycjonerów zawierających kilkanaście czy kilkadziesiąt adresów IP. Czy rzeczywiście jest to niezbędne i o co w tym wszystkim chodzi?

Jeśli posiadasz najzwyklejszy serwer wirtualny, u jednego dostawcy hostingu i postawisz na nim stronę docelową oraz kilkanaście, kilkadziesiąt stron pod zaplecze (strony linkujące, do pozycjonowanej strony) jak niektórzy twierdzą moc tych linków ze stron zapleczowych będzie dużo słabsza niż linki ze stron postawionych na serwerach u różnych dostawców (różne adresy ip). Czym to jest spowodowane? Dostawca usług hostingowych może mieć 1 ip na wszystkie sprzedawane konta wirtualne, lub np. dawać do każdego konta oddzielny adres IP, lub też udostępniać na jednym koncie wiele adresów IP. W usługach najtańszych z reguły jest to jeden adres IP. Jeśli stronę docelową oraz całe zaplecze trzymasz na jednym serwerze z jednym adresem IP Google bardzo łatwo może wpaść na trop Twoich stron zapleczowych. Z tego co wiem wujek G nigdy tego nie potwierdził, jednak byłoby to chyba dość logiczne i naturalne, że linki z serwerów o różnym IP są bardziej naturalne niż z tych samych. Kwestie adresów ip dobrze opisano na forum.optymalizacja.com.

Kilka lat temu miałem około 15 stron na jednym serwerze wirtualnym z PR o wartości 2-4. Gdy tworzyłem nową stronę i z pozostałych linkowałem, po kilku miesiącach domena łapała pr około 3. Wszystkie strony pośrednio, lub bezpośrednio linkowały do siebie i ich PR stale się utrzymywał. W związku z powyższym nigdy nie zauważyłem, aby trzymanie stron zapleczowych na jednym serwerze wirtualnym wpływało na osłabienie mocy linków. Mimo tego i jak niektórzy piszą, że ktoś wymyślił sobie to, aby zbić kasę uważam, że warto zainwestować w serwer zawierający wiele adresów ip bo można taki kupić po dobrej cenie, a wydaje się, że dla Google może to jednak mieć jakieś znaczenie.

W związku z zapotrzebowaniem, na rynku pojawiło się sporo ofert polskich firm hostingowych oferujących nawet do 110 adresów ip na jednym koncie. Dzięki temu stawiane przez Ciebie strony mogą mieć bardziej zróżnicowane adresy ip co pozwoli Ci uniknąć podejrzeń ze strony Google o nie do końca uczciwe pozyskiwanie linków.

Poniżej zamieszczam, zestawienie polskich firm hostingowych oferujących hosting dla pozycjonera uwzględniając ilość oferowanych adresów ip oraz ich koszt.

Nazwa firmy Maksymalna ilość IP Cena
jupe.pl 8 2 ip – 18,45 zł brutto rocznie
4 ip – 39,85 zł brutto rocznie
8 ip – 159,41 zł brutto rocznie
hostit.pl 10 1 ip – 106 zł brutto rocznie
5 ip – 155 zł brutto rocznie
10 ip – 301 zł brutto rocznie
omnihost.pl 20 5 ip – 75 zł brutto rocznie
10 ip – 150 zł brutto rocznie
20 ip – 300 zł brutto rocznie
neteasy.pl 24 8 ip – 97 zł brutto rocznie
16 ip – 183 zł brutto rocznie
24 ip – 306 zł brutto rocznie
seolite.pl 36 36 ip – 199 zł brutto rocznie
group5.pl 42 42 ip – 360 zł brutto rocznie
linuxpl.com 42 53 ip – 369 zł brutto rocznie
iSwift.pl 83 15 ip – 445 zł brutto rocznie
24 ip – 652 zł brutto rocznie
58 ip – 888 zł brutto rocznie
83 ip – 1413 zł brutto rocznie
hukk.pl 100 50 ip – 250 zł brutto rocznie
100 ip – 390 zł brutto rocznie
lokoz.info 100 100 ip – 409 zł brutto rocznie
hoseo.pl 100 64 ip – 864 zł brutto rocznie
78 ip – 1296 zł brutto rocznie
94 ip – 1756 zł brutto rocznie
100 ip – 1888 zł brutto rocznie
ionic.pl 110 110 ip – 588 zł brutto rocznie
seohost.pl 256 32 ip – 270,60 zł brutto rocznie
64 ip – 479,70 zł brutto rocznie
128 ip – 725,70 zł brutto rocznie
192 ip – 1094,70 zł brutto rocznie
256 ip – 1599 zł brutto rocznie

Jako, że na forum pio użytkownicy pisali, że niby w pakiecie są adresy ip, ale trzeba do nich dopłacać napisałem wczoraj do wszystkich firm e-mail’e w tej sprawie. W sumie szybka reakcja w firmie hostingowej to także bardzo ważna rzecz :). Poza omnihost i seolite prawie wszystkie firmy odpisały w przeciągu kilkunastu, kilkudziesięciu minut co się chwali (hukk zajęło to 9 godzin).

Jeśli masz duże wymagania co do ilości adresów ip, ale nie chcesz za wiele płacić hukk będzie dla Ciebie odpowiednią ofertą. Ja aktualnie poszukuję serwera do 200zł i chętnie wziąłbym omnihost jednak brak odpowiedzi na e-mail trochę mnie zaniepokoił i będę rozpatrywał też neteasy. Większość firm oferuje 14 dniowy okres testowy z czego warto skorzystać.

Zaznaczam, że jest to porównanie tylko ilości oferowanych adresów oraz kosztu serwerów. Nie pokusiłem się jednak o test tych wszystkich serwerów więc zachęcam Cię do poczytania na forum webhostingtalk.pl opinii na temat wybranej przez Ciebie firmy (znalazłem kiedyś tutaj dla siebie usługodawcę), oraz na forum.optymalizacja.com gdzie znajdziesz informacje o firmach seo oferujący zróżnicowane adresy ip.

Ja od kilku lat bez większych problemów korzystam z seohost.pl gdzie zamawiam i serwery i domeny w bardzo dobrych cenach. Dodatkowo seohost pozwala bardzo szybko i łatwo na zmianę danych whois co w przypadku niektórych firm wymaga nawet wysłania pism pocztą 🙂

Napisz z jakiej firmy hostingowej korzystasz i dlaczego właśnie na nią się zdecydowałeś. Jeśli masz swoje zdanie na temat powyższych firm także czekam na komentarz.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (9 votes cast)
Hosting dla pozycjonera - fakt czy mit? Najlepsze oferty!, 4.3 out of 5 based on 9 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

37 komentarzy

napisz komentarz
 • "Gdy tworzyłem nową stronę i z pozostałych linkowałem, po kilku miesiącach domena łapała pr około 3. Wszystkie strony pośrednio, lub bezpośrednio linkowały do siebie i ich PR stale się utrzymywał. W związku z powyższym nigdy nie zauważyłem, aby trzymanie stron zapleczowych na jednym serwerze wirtualnym wpływało na osłabienie mocy linków. "

  PR a moc to dwie różne rzeczy. PR zawsze będzie przechodził na inne strony. Pytanie, czy 15 linków z tego samego zaplecza, oprócz PR przeniesie mniejszą moc, niż 15 linków z róznych IP'ków 🙂

 • Brakuje np. jupe.pl z którego korzystam i mimo małej maksymalnej ilości IP, chwalę sobie.

 • ja bym wyrzucił neteasy, ich konta seo to jakaś kompletna masakra, są dni w których co 10 minut strony nie działają…

 • No to teraz @gdaq trzeba zaktualizować wpis o nową ofertę LinuxPl, pojawiła się parę tygodni temu. Przynajmniej za pierwszy rok usługi cena nie najgorsza, później się zobaczy 🙂

 • no i co z tym linuxpl, bo promocja jest niezła, niewiele ponad 2stówki i masz 53 IPki
  Chyba trzeba też zwracać uwagę na klasy tych IP prawda? Możęsz coś o tym napisać jako o kryterium wyboru hostingu?

 • No i jest jeszcze kwestia jak powinny się różnić IP. Większość seohostingów proponuje IP w ramach tej samej klasy, różniące się trzecimi oktetami. Czy np 2 linki z zaplecza o IP: 125.60.104.80 i 125.60.106.20 w oczach Googla są gorsze niż 2 linki z IP: 115.19.65.30 i 200.52.135.14?
  Oto jest pytanie.

 • Wszystkie IP na takich hostingach i tak są współdzielone. W ten sposób możemy trzymać swoje strony pod tymi samymi IP, co najgorszy spam olewany przez Google. Ciekawe jak takie towarzystwo pod jednym adresem IP wpływa na moc linków z naszych stron…

 • Umieszczam informacje tutaj, gdyż to bardzo ważne. Jeżeli zastanawiacie się z jakiej firmy zajmującej się hostingiem skorzystać, to przede wszystkim nie polecam OVH. Naciąłem się bardzo mocno, kiedy z powodu cyt. "too much i/o on infrastructure " zawiesili mi usługę i poradzili "przenieść dane na inną platformę". Zbyt dużo wyświetleń strony i stajemy się dla OVH zbędni, gdyż zamiast nas, mogą mieć kilkunastu innych klientów którzy mają 10 wyświetleń strony dziennie (ja miałem na swoim portalu około 20 tyś). Unikajcie ich – próbowałem wyjaśnić sprawę w dziale technicznym, ale mieli mnie w "głębokim poważaniu", a usługa pozostaje zawieszona.

 • Seohostingi są zawalone śmieciowymi stronami. Współdzielenie IP z takimi śmieciowymi stronami powoduje, iż moc wychodzących linków jest znikoma. Stawianie tam zaplecza które, ma być wartościowe mija się z celem… Może jakiś artykuł ze listą tanich, dobrych, dedykowanych hostingów?

 • Dzięki za to zestawienie. Ciekawa sprawa, jakoś do końca nikt nie stwierdził na 100%, że te różne ip są ważne dla zaplecza, wszyscy korzystają z tych seohostingów. A propo dostawców to fajną sprawę miałem z superhostem.pl. Gdy stawiałem u nich pierwszego bloga, okazało się, że na wykupionym hostingu są zbyt stare bazy danych pod wordpressa, aby założyć bloga musiałem wykupić u nich nowy hosting. Nie korzystałem jeszcze z firmy proponującej różne ip, czy konfiguracja takiego serwera jest skomplikowana?

 • Hej Sławku – A jak się ma sprawa z pozycjonowaniem strony pod USA? Czy lepiej jest trzymać stronę na serwerach w USA czy w Polsce? Czy to jakość szczególnie wpływa na pozycje (i indeksowanie przez nich stron) w "zachodnich" wyszukiwarkach?
  I czy to, że np. w ofercie az.pl Personal Hosting nie ma własnego adresu IP wpływa na pozycjonowanie?

  Pozdrawiam Serdecznie 🙂

 • Osobiście korzystam z hoseo jak i seolite i pomimo, że są w tym samym data center róznica jest diametralna. Seolite jest tańsze i ogólnie śmiga. Na Hoseo co chwile dostaje wiadomości, od GWT typu "Google bot can`t access to your site…" itp. Tak więc przenoszę w najbliższym czasie strony i rezygnuje bo nie ma sensu.

  • Witam,

   Proszę o zgłoszenie problemu do supportu, że mają miejsce takie rzeczy. Obecnie posiadamy chyba jedne z mocniejszych maszyn w Polsce (hosting SEO w chmurze). Nie widzę aby któryś z naszych klientów skarżył się na tego typu błędy. Być może problem leży gdzie indziej (np. w dziurawym skrypcie). Chętnie sam osobiście się temu przyjrzę.

   Pozdrawiam

 • A skoro już mowa o IP, to czy Waszym zdaniem google zidentyfikuje po IP jednego człowieka za kilkoma kontami google, np. na bloggerze?

 • Google też podobno patrzy na to, czy strony nie linkują siebie nawzajem, czyli:
  STRONA A ma link do STRONY B
  STRONA B ma link do STRONY A

  Moim zdaniem nie ma sensu kupować hostingu SEO jeśli nie chce się być na 1 pozycji w Google przy wielu frazach i konkurując z innymi stronami w krótszym o te może pare miesięcy czasie. Działa to tak samo jak usługa pozycjonerska: płacisz, masz szybciej to, co chcesz.

 • Czy jest sens stawiania stron zapleczowych na darmowych hostingach oraz czy zdarzają się sytuacje że administracja może takie strony usunąć?

  • Tomku sens jest, bo dzięki temu obniżasz koszt, ale jeśli ma to być solidne zaplecze tematyczne to polecałbym płatny hosting. Jeśli zaplecze będzie śmieciowe możliwe, że zostanie usunięte, ale reguły nie ma.

   • Mam kilka stron zapleczowych na darmowych hostingach, teraz pora dołożyć płatny seohosting. Dzięki za zestawienie – pomocne.

 • Witam Panie Sławku,

  Mogę się mylić ale nie do końca jestem przekonany czy trzymanie stron zapleczowych u jednego hostingodawcy to dobre rozwiązanie. Jeżeli mamy na przykład 10 stron zapleczowych i mamy je u jednego hostingodawcy to mimo ,że mają inne adresy IP to jednak dane domen pozostają te same więc tu jest możliwość wykrycia ,że nasze strony zapleczowe nie są do końca “naturalne”.

  Pozdrawiam
  Łukasz

  • Łukaszu oczywiście dane who is w domenach też należałoby ukryć choć i tak lepszym rozwiązaniem będzie 10 różnych serwerów, jednak dla wielu będzie to zbyt duży wydatek.

 • ja trzymam strony zapleczowe na darmowych hostingach oraz na płatnych na tych samych ip.
  najstarsze mam od 2009 roku.
  Linkuje z nich do różnych domen moich klientów zawsze z unikalnych tekstów ,wszystko jest ok 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.