Strategia SEO – co to jest?

Strategia SEO - co to jest?

We współczesnym biznesie widoczność strony w wyszukiwarkach jest naprawdę ważna. Wiem o tym ja, wiesz i zapewne Ty. Co ma jednak do tego seo? Wbrew pozorom bardzo dużo. Odpowiednia strategia seo pozwala zwiększyć widoczność Twojej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google, przyciągnąć wartościowy ruch i przekształcić odwiedzających w lojalnych klientów.

Chcesz wiedzieć, jak przygotować i wdrożyć strategię SEO? Czym dokładnie jest strategia seo? Po co ją tworzyć, jakie są jej elementy składowe? Wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat seo strategii, zebrałem dla Ciebie w tym artykule.

Czym jest SEO?

Zanim zajmiemy się tym, jak powinno przebiegać wdrażanie strategii seo, na początek trochę konkretów i teorii, które przydadzą Ci się w budowaniu widoczności strony. Jeśli mamy mówić o strategii, to zacznijmy może od tego, czym jest seo. Wracamy do początków. Seo (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej (m.in. optymalizacja techniczna), który ma na celu dostosowanie jej do wymagań Google oraz oczekiwań użytkowników.

Chcesz skutecznie przeprowadzić wdrożenie strategii seo? Pierwszym krokiem jest określenie, czego tak naprawdę szukają Twoi potencjalni odwiedzający. Następnie, tworzysz stronę, która dostarcza wartościowe treści odpowiadające na te potrzeby. Ostatecznie, poprzez odpowiednie działania optymalizacyjne, starasz się doprowadzić do tego, by strona zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwań, a także przyciągnęła większy ruch. A do tego właśnie potrzebujesz strategii.

Czym jest strategia seo?

Strategia seo to Twój kompleksowy plan działania. Ma na celu zwiększenie widoczności Twojej witryny internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Składa się z dwóch głównych elementów: SEO on-page i SEO off-page. Jest to długofalowy proces, którego głównym celem jest zwiększenie widoczności strony oraz ruchu organicznego, a przede wszystkim konwersji i sprzedaży.

Strategia seo obejmuje zestaw działań i praktyk, które pomagają poprawić widoczność Twojej strony w wynikach Google. To plan tworzenia, optymalizacji i promowania treści, który składa się z badań słów kluczowych, optymalizacji technicznej, budowy linków i wielu innych działań.

Kluczowym aspektem strategii seo jest przygotowanie strony, która będzie przyjazna zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek. Na podstawie odpowiednio dobranych fraz kluczowych tworzy się dokument przedstawiający budowę i strukturę strony. A to pomaga w osiągnięciu lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj jednak że strategia seo to nie tylko jednorazowe działania, a raczej ciągły proces. Wymaga monitorowania, analizy i dostosowywania, aby Twoja strona mogła cieszyć się wysoką widocznością i przyciągać wartościowy ruch.

Po co tworzyć profesjonalną strategię seo?

Do czego przydaje się strategia pozycjonowania? Dzięki dobrze przemyślanej strategii możesz zwiększyć widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania Google. To sprawia, że staje się ona bardziej dostępna dla potencjalnych klientów. Skuteczna strategia seo nie tylko przyciąga więcej odwiedzin na Twoją stronę, ale także zapewnia ich lepszą jakość. Tym samym zwiększa szanse na konwersje i sprzedaż.

Czego potrzebujesz? Regularne publikowanie wartościowych treści oraz zdobywanie linków zwrotnych z autorytatywnych źródeł buduje Twoją pozycję jako eksperta w branży. Zwiększa też wiarygodność Twojej marki. Strategia seo to również prawdziwa mapa, która jasno określa, co i kiedy powinno być zrobione, co pozwala uniknąć chaotycznych działań i marnowania zasobów. To nie tylko ułatwia pracę, ale także pozwala na śledzenie postępów i wprowadzanie na bieżąco niezbędnych poprawek. Dzięki skutecznej strategii seo Twoja firma może zaistnieć w sieci, zwiększyć widoczność, przyciągnąć wartościowy ruch, a finalnie – osiągnąć sukces.

Jak wdrożyć strategię seo – składowe elementy strategii seo

Kluczem do sukcesu w seo jest odpowiednia strategia, która pozwala Twojej stronie wyróżnić się na tle konkurencji, zdobyć wysokie pozycje w wynikach Google i przyciągnąć wartościowy ruch z Twojej grupy docelowej.

W tej części artykułu przedstawię Ci elementy odgrywające istotną rolę w poprawie widoczności Twojej strony i zwiększeniu liczby konwersji. Co zatem musisz zrobić?

1. Ustal cele biznesowe i sprawdź, czy seo może Ci w ich realizacji

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania związane z seo, określ cele swojego biznesu. Zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki swojej witrynie. Czy zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, zdobyciu większej liczby leadów, budowaniu marki czy może na zwiększeniu ruchu na stronie? Każdy z tych celów wymaga innego podejścia i strategii.

Kiedy już ustalisz swoje priorytety, sprawdź, czy seo może Ci w tym pomóc. Seo to naprawdę potężne narzędzie, które może znacząco wpłynąć na widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach. Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż, seo może przyciągnąć na Twoją stronę użytkowników gotowych do zakupu. Jeśli zależy Ci na budowaniu marki, pomoże Ci zyskać autorytet i zaufanie wśród użytkowników.

2. Ustal cele (KPI)

Kiedy już określisz swoje cele biznesowe i zdecydujesz, że możesz je osiągnąć z pomocą seo, następnym krokiem jest ustalenie konkretnego efektu końcowego, na którym Ci zależy, oraz kluczowych wskaźników efektywności (KPI), które pomogą Ci mierzyć postępy i sukces.

Twoje cele powinny być jasne, mierzalne i osiągalne. Może to być na przykład:

 • Zwiększenie sprzedaży: osiągnięcie wzrostu przychodów o 20% w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
 • Zwiększenie liczby leadów: zdobycie 400 nowych leadów miesięcznie poprzez formularze kontaktowe na stronie.
 • Budowanie marki: zwiększenie świadomości marki o 30% poprzez zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwań i wzrost liczby wyszukiwań brandowych.
 • Zwiększenie ruchu na stronie: osiągnięcie wzrostu ruchu organicznego o 50% w ciągu najbliższego roku.

Aby mierzyć postępy w realizacji swoich celów, musisz monitorować konkretne wskaźniki efektywności (KPI). W tym miejscu warto wspomnieć o takich parametrach, jak:

 • Ruch organiczny: śledź liczbę odwiedzin na Twojej stronie pochodzących z wyników organicznych wyszukiwania. Pomocny będzie np. Google Analytics.
 • Ranking słów kluczowych: regularnie sprawdzaj pozycje Twojej witryny dla kluczowych fraz z pomocą takich narzędzi, jak Ahrefs czy Senuto.
 • Linki zwrotne (backlinks): monitoruj liczbę i jakość linków prowadzących do strony. Wysokiej jakości linki z autorytatywnych źródeł mogą znacząco wpłynąć na Twoje pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • CTR (Click-Through Rate): sprawdzaj, jak często użytkownicy klikają na Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Wysoki CTR świadczy o atrakcyjności Twoich tytułów i meta opisów.
 • Przychody: ostatecznie, najważniejszym wskaźnikiem efektywności jest wzrost przychodów generowanych przez stronę. Monitoruj, jak działania seo przekładają się na sprzedaż i zyski.

Gdy ustalasz jasne cele i KPI, tworzysz solidny fundament dla swojej strategii SEO. Dzięki temu możesz dokładnie monitorować postępy oraz na bieżąco wprowadzać niezbędne korekty.

3. Analiza obecnej sytuacji strony

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany i wdrażać nowe strategie, musisz dokładnie przeanalizować obecną sytuację swojej strony. To jak diagnoza przed leczeniem – bez niej trudno określić, jakie kroki należy podjąć, aby odnieść sukces.

Narzędzia do analizy

Wykorzystaj m.in. Google Analytics i Google Search Console, aby uzyskać szczegółowe dane na temat ruchu na Twojej stronie, zachowania użytkowników oraz widoczności w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim możesz zidentyfikować mocne i słabe strony swojej witryny, co pomoże Ci podjąć świadome decyzje dotyczące dalszego działania.

Kluczowe wskaźniki do monitorowania

Podczas analizy obecnej sytuacji strony zwróć uwagę między innymi na:

 • Widoczność strony: skorzystaj np. z Senuto czy Ahrefs, aby sprawdzić, czy Twoja widoczność rośnie, czy spada. Analiza trendów w dłuższym okresie czasu pozwoli Ci zrozumieć, jakie działania przynoszą efekty, a co wymaga poprawy.
 • Ruch organiczny: sprawdź, ile użytkowników odwiedza Twoją stronę dzięki wynikom organicznym. Czy liczba odwiedzin rośnie, czy maleje?
 • Pozycje słów kluczowych: kontroluj, na jakich pozycjach znajdują się Twoje kluczowe frazy. Czy widoczność Twoich najważniejszych słów kluczowych poprawia się, czy spada?
 • CTR (Click-Through Rate): analizuj, jak często użytkownicy klikają na Twoje linki w wynikach wyszukiwania. Im wyższy współczynnik, tym atrakcyjniejsze są tytuły Twoich treści i meta opisy.
 • Profil linków zwrotnych: oceń jakość i liczbę linków prowadzących do Twojej strony. Silny profil linków może znacząco poprawić Twoją widoczność w wyszukiwarce Google.

Analiza obecnej sytuacji strony pozwoli Ci zrozumieć, jakie są ogólne tendencje. Czy widoczność strony rośnie, czy może odnotowujesz spadki? Jakie elementy działają dobrze, a które wymagają natychmiastowej poprawy?

Pamiętaj, że dokładna analiza obecnej sytuacji to fundament każdej skutecznej strategii seo. Dzięki temu zrozumiesz, od czego zacząć, na czym się skupić i jakie działania wprowadzić, aby osiągnąć swoje cele i odnieść sukces.

4. Badanie słów kluczowych – optymalizacja strony pod kątem treści

Badanie fraz kluczowych to fundament każdej skutecznej strategii seo. Pozwala zrozumieć, czego naprawdę szukają ludzie w Internecie. Kluczem do sukcesu nie jest wybieranie ogólnych fraz, lecz bardziej szczegółowych, precyzyjnych słów kluczowych, które dokładniej odpowiadają na konkretne potrzeby użytkowników. Poniżej w krótkich punktach przedstawię, jak powinieneś zbadać frazy dla swojej strony.

Proces badania słów kluczowych

 1. Badanie słów: zacznij od identyfikacji słów kluczowych, które są najważniejsze dla Twojej branży. Użyj narzędzi typu: Google Keyword Planner, Ahrefs czy Senuto, aby znaleźć frazy, które mają wysoką wartość i są często wyszukiwane przez użytkowników.
 2. Analiza słów konkurencji: sprawdź, jakie słowa kluczowe wykorzystują Twoi konkurenci, a których Ty jeszcze nie użyłeś. To pozwoli Ci odkryć nowe możliwości i luki do uzupełnienia. Aby przeanalizowac słowa kluczowe konkurencji przydadzą się takie narzędzia, jak: Senuto czy Ahrefs.
 3. Analiza fraz kluczowych, na które już rankujesz: zidentyfikuj, na jakie frazy Twoja strona już rankuje. Dowiesz się, które treści są skuteczne, a które wymagają optymalizacji. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na wzmocnieniu swojej pozycji na te frazy oraz na dalszej ich optymalizacji.

Nie wiesz, jak to zrobić? Pomocne informacje zebrałem w moim artykule: “Narzędzia seo do wyszukiwania/analizy słów kluczowych”.

Długi ogon i klastry tematyczne

Nieraz już o tym pisałem, ale: Nie zapominaj o długim ogonie (long-tail keywords)! To bardziej szczegółowe, mniej popularne frazy, które są jednak niezwykle cenne, ponieważ przyciągają użytkowników z bardzo konkretnymi potrzebami. Optymalizacja pod kątem długiego ogona może znacząco zwiększyć ruch w Twoim sklepie. Zobacz, co na ten temat napisałem w artykule: “Pozycjonowanie long tail (długi ogon), co to jest i jak je stosować?”.

Co jeszcze możesz zrobić? Przygotuj klastry tematyczne, by zorganizować treści na Twojej stronie w logiczny i przemyślany sposób. W ich ramach twórz główne tematy i podtematy, które będą do siebie wzajemnie linkować. Dzięki temu zarówno użytkownicy, jak i boty wyszukiwarek będą bez trudu poruszać się po Twojej stronie i znajdywać powiązane treści.

Badanie słów kluczowych to nie tylko identyfikacja fraz, ale również zrozumienie intencji użytkowników i dostarczanie im wartościowych treści. Dzięki analizie słów kluczowych konkurentów, optymalizacji istniejących fraz oraz tworzeniu klastrów tematycznych zbudujesz silną i skuteczną strategię SEO.

5. Badanie Top10 Google

Kolejnym istotnym elementem strategii SEO jest dokładne badanie wyników wyszukiwania (SERP) dla wybranych fraz kluczowych. Analiza Top10 wyników w Google pozwala zrozumieć, jakie treści są wysoko oceniane przez wyszukiwarkę i jakie są charakterystyczne elementy tych wyników.

Co znajduje się w SERP na daną frazę?

Kiedy wpiszesz wybraną frazę kluczową w Google, zwróć uwagę na różnorodność wyników, które pojawiają się na pierwszej stronie. Przeanalizuj:

 • Rodzaje treści: sprawdź, czy dominują artykuły blogowe, strony produktowe, filmy wideo, czy może inne rodzaje contentu.
 • Charakterystyczne wyniki: zobacz, czy w wynikach pojawiają się mapy, wideo, obrazy, odpowiedzi AI, fragmenty rozszerzone, panele wiedzy czy sugestie związane z popularnymi pytaniami.
 • Podpowiedzi Google: sprawdź frazy podpowiadane przez Google, które pojawiają się podczas wpisywania zapytania oraz sekcję: “O co pytali ludzie” na dole strony. To cenne wskazówki i bogactwo dodatkowych tematów, które mogą zainteresować Twoich użytkowników.
 • Fragmenty rozszerzone: Zwróć uwagę na fragmenty rozszerzone (featured snippets), które pojawiają się na szczycie wyników wyszukiwania. To krótkie odpowiedzi na zapytania użytkowników, które Google uznaje za najbardziej trafne.

Analiza SERP Overview w Ahrefs

Ahrefs oferuje narzędzie “SERP Overview”, które pozwala na szczegółową analizę wyników wyszukiwania dla wybranej frazy. Możesz sprawdzić:

 • linki prowadzące do stron w Top10, które pomagają tym stronom osiągać wysokie pozycje,
 • inne frazy, na które pojawia się dana strona w Google,
 • jakiej długości treści mają te strony,
 • parametry DR i UR dla tych witryn,
 • jaki ruch generują poszczególne strony w wynikach wyszukiwania…

Analiza Top10 wyników Google pozwala zrozumieć, co działa dobrze, jakie są oczekiwania użytkowników oraz algorytmów Google. Dzięki temu możesz dostosować swoją strategię, tworząc treści, które nie tylko odpowiadają na zapytania użytkowników, ale także są wysoko oceniane przez wyszukiwarkę.

6. Analiza konkurencji

Analiza konkurencji to nieodłączny element skutecznej strategii SEO. Pozwala zrozumieć, jakie są mocne i słabe strony Twoich rywali, jakie szanse możesz wykorzystać i jakie zagrożenia mogą Cię spotkać, jeśli nie przyłożysz się do researchu. To właśnie dzięki tej analizie możesz dowiedzieć się, jak rozbudować swój asortyment, znaleźć brakujące słowa kluczowe, poprawić opisy produktów czy zwiększyć nasycenie treści na poszczególnych podstronach.

Mocne i słabe strony konkurencji

Przeanalizowanie konkurencji daje Ci wgląd w to, co działa dobrze, a co nie. Możesz zauważyć, że rywale mają bardziej rozbudowany asortyment, szybciej ładującą się stronę, lepszy profil linków zwrotnych, a ich opisy produktów są dłuższe i bardziej szczegółowe. Ale też może się okazać, że Twoja konkurencja ma frazy kluczowe, których Ty jeszcze nie wykorzystałeś, lub że ich treści są bardziej angażujące i ciekawe. A to zapewni Ci przydatne informacje, co zrobić lepiej u siebie.

Z pomocą może przyjść mój artykuł: “Jak sprawdzić frazy kluczowe Twojej konkurencji?”.

Szanse i zagrożenia

Analiza konkurencji pozwala także zidentyfikować szanse do wykorzystania (np. nisza zaniedbana przez konkurentów) oraz zagrożenia, na które musisz być przygotowany (lepsze technologie konkurencji, szybsze ładowanie strony czy bardziej zaawansowane techniki budowania profilu linków).

Przewaga konkurencyjna

Aby zdobyć przewagę konkurencyjną, musisz dokładnie przeanalizować, kto jest Twoim rywalem. Nie zawsze będą to firmy działające w tej samej branży – często konkurencja to strony walczące o te same słowa kluczowe. Wykorzystaj np. Senuto czy Ahrefs, aby sprawdzić frazy kluczowe, których używa konkurencja, a których Ty jeszcze nie masz. Sprawdź także “backlinkgap”, czyli linki, które posiadają Twoi rywale, a Ty nie.

Jak zdobyć przewagę?

Dzięki dokładnej analizie konkurencji możesz zrozumieć, co zrobić, aby zdobyć przewagę. Rozbuduj asortyment, dodaj brakujące słowa kluczowe, popraw opisy produktów, zwiększ nasycenie treści. Popracuj nad szybkością swojej strony i zadbaj o zbudowanie lepszego profilu linków. To pomoże nie tylko dogonić, ale nawet przegonić konkurencję, zapewniając Twojej stronie większy ruch i wyższą pozycję w Google.

Analiza konkurentów to nie tylko zrozumienie, co robią inni, ale przede wszystkim, jak Ty możesz zrobić to lepiej. Zdobądź przewagę, wykorzystuj zdobyte informacje i wprowadzaj je w życie.

7. Tworzenie jakościowych treści

Tworzenie wysokiej jakości treści to fundament skutecznej strategii SEO. Dobrze napisany i wartościowy content przyciąga użytkowników, pomaga budować zaufanie i prowadzi do konwersji.

Strategia wdrażania treści

Zastanów się, gdzie i jakie treści chcesz publikować. Zrób listę tematów ważnych dla Twojej branży. Wykorzystaj narzędzia do badania słów kluczowych, aby zidentyfikować frazy najbardziej poszukiwane przez użytkowników. Nie zapomnij przy tym zobaczyć, co robią Twoi konkurenci.

Regularnie publikuj nowe treści, ale pamiętaj także o aktualizacji starszych materiałów, aby pozostały aktualne i wartościowe. Sprawdzaj, które artykuły w Google Analytics (GA) czy Google Search Console (GSC) nie są czytane i zastanów się, czy warto je usunąć, zoptymalizować, a może lepiej przekierować na inne podstrony.

Twórz treści odpowiadające na konkretne pytania i rozwiązujące problemy użytkowników. Jeśli zrobiłeś wcześniej dobry research fraz, to powinieneś mieć już teraz gotową listę. Dzięki temu zwiększysz zaangażowanie i popracujesz nad wizerunkiem swojej marki oraz Ciebie jako eksperta w danej branży.

Urozmaicone treści są kluczem do przyciągania różnych grup odbiorców. Dlatego też skup się na takich treściach, jak Twoje doświadczenia w danym temacie, konkretne case study, wyniki własnych badań i analiz. Prezentuj swoje osiągnięcia i sukcesy – w tym przypadku nadmierna skromność nie zawsze jest wskazana 🙂 Udostępniaj e-booki, raporty i inne materiały do pobrania.

Nie zapomnij też kontrolować, jak publikowane treści radzą sobie w wynikach wyszukiwania. Sprawdzaj, które frazy kluczowe już przyciągają ruch i konwersje. Badaj nowe frazy, które mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania i wykorzystuj te dane do tworzenia nowych treści.

Polecam Ci mój artykuł na temat całego procesu tworzenia treści: “5-cio etapowa metoda pisania angażujących artykułów nie tylko pod seo”.

Optymalizacja treści pod SEO

Jeśli strona ma być skuteczna, nie zapomnij o optymalizacji tworzonych treści pod wytyczne Google. Co musisz zrobić?

 • treści optymalizuj pod konkretne słowo kluczowe,
 • używaj synonimów i fraz pokrewnych, aby dobrze wyczerpać temat,
 • umieść słowo kluczowe w H1 i innych nagłówkach,
 • stwórz sekcję FAQ i opatrz ją danymi strukturalnymi,
 • umieszczaj zoptymalizowane obrazy z dodatkiem opisów alternatywnych,
 • linkuj wewnętrznie do innych podstron…

Polecam Ci mój artykuł, w którym znajdziesz opis narzędzia, dającego dokładne wytyczne do tworzenia zoptymalizowanych treści: “SurferSeo – błyskawiczna analiza Top10 od strony contentu”.

Tworzenie i optymalizacja treści to kluczowy element strategii seo. Dzięki jakościowym treściom przyciągniesz użytkowników, zbudujesz zaufanie i zwiększysz konwersje. Pamiętaj o regularnych publikacjach, optymalizacji, monitorowaniu skuteczności i aktualizowaniu treści, aby zawsze pozostawały wartościowe i na czasie.

8. Architektura i struktura strony

Jednym z najważniejszych elementów strategii seo jest architektura i struktura strony internetowej. To, jak zorganizowana jest Twoja witryna, ma ogromne znaczenie zarówno dla użytkowników, jak i dla botów Google. Co stanowi klucz do sukcesu?

Czytelność i nawigacja

Twoja strona powinna być intuicyjna i łatwa w nawigacji. Użytkownicy muszą szybko i bezproblemowo znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Dobrze zaprojektowana nawigacja nie tylko poprawia doświadczenie użytkownika, ale także pomaga botom wyszukiwarek zrozumieć strukturę Twojej witryny.

Hierarchia i nagłówki H

Zachowanie odpowiedniej hierarchii na stronie ma znaczenie. Używaj nagłówków H1, H2, H3, aby jasno określić, które treści są najważniejsze, a które stanowią ich rozwinięcie. Nagłówki pomagają użytkownikom i botom zrozumieć strukturę Twojej treści. Dzięki nim Twoje artykuły stają się bardziej przejrzyste i prostsze do przyswojenia.

Listy i wyróżnienia

Stosowanie list numerowanych i punktowanych ułatwia czytanie i przyswajanie informacji. Wyróżnienia, takie jak pogrubienia czy kursywy zwracają uwagę na kluczowe elementy treści. A to wpływa na lepsze doświadczenie użytkownika oraz pomaga zwiększyć czas spędzany na stronie przez potencjalnych klientów.

Linkowanie wewnętrzne

Dobra architektura strony wspiera efektywne linkowanie wewnętrzne. Dzięki niemu użytkownicy mogą łatwo przechodzić między powiązanymi treściami, a boty wyszukiwarek lepiej indeksują Twoją witrynę. Nie zapomnij o tym, aby linki wewnętrzne były naturalne i logicznie rozmieszczone.

Korzyści dla użytkowników i botów

Zoptymalizowana architektura i struktura strony przynoszą korzyści na wielu poziomach. Użytkownicy docenią przejrzystość i łatwość nawigacji, co daje lepsze doświadczenie i wyższy poziom zaangażowania. Boty wyszukiwarek z kolei lepiej indeksują Twoją stronę, co może poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania.


9. Rozplanowanie adresów URL

Dobrze zaprojektowane adresy URL mogą znacząco wpłynąć na to, jak użytkownicy i roboty postrzegają Twoją stronę. Muszą być one dopasowane do struktury Twojej witryny, tak aby konkretnym zapytaniom użytkowników odpowiadały odpowiednie podstrony.

Struktura adresów URL

Idealne adresy URL są klarowne i intuicyjne. Powinny odzwierciedlać hierarchię treści na Twojej stronie, co ułatwia użytkownikom i botom wyszukiwarek zrozumienie, gdzie znajdują się poszczególne informacje.

Przykład: Jeśli masz sklep internetowy z ekologicznymi kosmetykami, Twoje adresy URL powinny być zorganizowane w sposób logiczny i przejrzysty, na przykład:

 • Strona główna: www.twojadomena.pl
 • Kategoria produktów: www.twojadomena.pl/kosmetyki-ekologiczne
 • Podkategoria produktów: www.twojadomena.pl/kosmetyki-ekologiczne/kremy-do-twarzy
 • Strona produktu: www.twojadomena.pl/kosmetyki-ekologiczne/kremy-do-twarzy/naturalny-krem-nawilzajacy

Korzyści z dobrze zaplanowanych adresów URL

 1. Czytelność: użytkownicy bez problemu zrozumieją, czego mogą się spodziewać po kliknięciu na dany link.
 2. SEO: adresy URL, które zawierają słowa kluczowe, mogą pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.
 3. Nawigacja: logiczna struktura URL ułatwia nawigację po stronie, co poprawia doświadczenie użytkownika.
 4. Indeksacja: boty wyszukiwarek lepiej indeksują strony, które mają dobrze zorganizowane adresy URL, co może przełożyć się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Implementacja

Przy rozplanowaniu adresów URL pamiętaj o kilku kluczowych zasadach:

 • Używaj myślników do oddzielania słów, aby były łatwe do odczytania.
 • Unikaj zbędnych parametrów i długich ciągów znaków, które mogą zniechęcać użytkowników i utrudniać indeksację.
 • Staraj się, aby adresy URL były krótkie, ale zawierały kluczowe informacje.

Dobrze zaprojektowane URL nie tylko poprawiają czytelność i nawigację, ale także pomagają w lepszym pozycjonowaniu strony. Użytkownicy szybciej znajdują to, czego szukają, a boty wyszukiwarek lepiej rozumieją strukturę Twojej witryny.

10. Audyt techniczny SEO

Audyt techniczny seo pozwala na dokładne sprawdzenie stanu technicznego Twojej strony i identyfikację obszarów wymagających optymalizacji. Poniżej przedstawiam kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas przeprowadzania audytu technicznego.

 1. Weryfikacja indeksacji i nawigacji
  • sprawdź, czy Twoje adresy URL są krótkie, czytelne i logicznie zorganizowane. Unikaj zbędnych parametrów i zadbaj o to, aby URL-e odzwierciedlały strukturę treści na stronie.
  • upewnij się, że wszystkie przekierowania są poprawnie skonfigurowane i nie prowadzą do błędów. Skup się na unikaniu zbyt wielu przekierowań, które mogą spowalniać stronę.
  • sprawdź, czy boty wyszukiwarek mają dostęp do wszystkich istotnych stron Twojej witryny. Skorzystaj np. z Google Search Console, aby zidentyfikować problemy z dostępnością.
  • upewnij się, że mapa XML strony jest aktualna i poprawnie zgłoszona do Google. Plik robots.txt powinien zawierać instrukcje, które strony mają być indeksowane.
  • monitoruj błędy serwera (5xx) i błędy strony (4xx). Wyeliminowanie błędów 404 jest kluczowe do zapewniania pozytywnych doświadczeń użytkownikom.
 2. Linkowanie wewnętrzne
  • upewnij się, że najważniejsze strony na Twojej witrynie maja dobre linki wewnętrznie. To pomoże w ich indeksacji i podniesie ich wartość seo.
  • linkuj strony powiązane tematycznie, co pomaga użytkownikom w nawigacji i wydłuża czas spędzony na stronie.
  • na swoim blogu linkuj do innych postów oraz do stron produktowych i ofertowych, aby zwiększyć ruch wewnętrzny i zaangażowanie użytkowników.
 3. Optymalizacja meta tagów – upewnij się, że tytuły stron są nasycone odpowiednimi słowami kluczowymi, czytelne i unikalne. Zadbaj też o ich odpowiednią długość.
 4. Szybkość działania strony (szybkość ładowania strony) – sprawdź czas ładowania strony i wprowadź optymalizacje, aby go skrócić. Używaj np. Google PageSpeed Insights, aby zidentyfikować problemy i poprawić wydajność strony.
 5. Responsywność i dostępność
  • upewnij się, że Twoja strona jest w pełni responsywna i dobrze wyświetla się na wszystkich urządzeniach, w tym na telefonach komórkowych i tabletach.
  • zadbaj o dostępność swojej strony dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, co nie tylko poprawia UX, ale także może dać pozytywne rezultaty w SEO.
 6. Inne ważne aspekty techniczne
  • upewnij się, że Twoja strona korzysta z bezpiecznego protokołu HTTPS. Strony z SSL są lepiej oceniane przez Google i budują zaufanie wśród użytkowników.
  • regularnie monitoruj i usuwaj błędy 404, aby zapewnić płynne doświadczenie użytkowników.
  • zapewnij logiczną i przejrzystą strukturę strony, co ułatwi nawigację użytkownikom i indeksację przez boty wyszukiwarek.

Audyt seo zawiera naprawdę mnóstwo elementów. Więcej na jego temat napisałem w artykule: “Darmowy audyt seo? Wykonaj go samodzielnie!”.

11. Linkbuilding

Linkbuilding, czyli budowanie profilu linków zwrotnych, to jeden z najważniejszych elementów strategii seo. Liczba oraz jakość linków prowadzących do Twojej witryny mają ogromny wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Liczba domen i jakość linków

Jak zbudować silny profil linków? Ważne, aby linki pochodziły z wielu różnych domen. Duża liczba linków z różnych stron internetowych świadczy o popularności i wartości Twojej witryny. To dużo lepsze niż pozyskanie dużej liczby liczby z małej ilości domen.

Powtarzam to za każdym razem: Nie liczy się tylko ilość, ale przede wszystkim jakość linków. Linki z autorytatywnych, zaufanych stron, powiązanych tematycznie z domeną linkowaną mają znacznie większą wartość niż linki z mało wiarygodnych źródeł.

Profil linkowy

Twój profil linkowy powinien być zróżnicowany i naturalny. Składa się na niego wiele czynników, takich jak:

 • Różnorodność linków: Powinieneś mieć linki prowadzące do różnych podstron, a nie tylko do strony głównej.
 • Naturalność linków: Unikaj sztucznego budowania linków, które mogą zostać uznane za spam przez Google.
 • Anchor text: linki powinny zawierać różnorodne teksty zakotwiczenia (anchor text) naturalnie powiązane z treścią strony.

Więcej o jakości linków znajdziesz w artykule: “Jak oceniać jakość linków i budować skuteczny profil linków w seo?”.

Plan pozyskiwania linków

Skuteczny plan pozyskiwania linków powinien obejmować różnorodne metody i strategie. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 1. Analiza konkurentów: sprawdź, skąd Twoi konkurenci pozyskują linki. Ahrefs czy Moz mogą okazać się pomocne w analizie linków konkurencji i zidentyfikowaniu potencjalnych źródeł linków dla strony.
 2. Gościnne wpisy: publikowanie artykułów gościnnych na poczytnych blogach i stronach internetowych to świetny sposób na zdobycie wartościowych linków.
 3. Publikacja ciekawych treści: tworzenie wartościowych, interesujących treści, które będą naturalnie linkowane przez innych. Mogą to być artykuły, infografiki, filmy czy e-booki.
 4. Publikacja badań: udostępnianie wyników badań, raportów i analiz, które mogą być cytowane i linkowane przez inne strony internetowe.
 5. Współpraca z organizacjami publicznymi: linki z witryn edukacyjnych, rządowych i innych organizacji publicznych mają dużą wartość.
 6. Sponsoring i partnerstwa: sponsorowanie wydarzeń, konferencji czy organizacji, które mogą umieścić linki do Twojej witryny na swoich stronach internetowych.
 7. Organizacja konferencji i wydarzeń: organizowanie własnych wydarzeń branżowych, które przyciągną uwagę i będą linkowane przez uczestników i media m.in. w mediach społecznościowych.

Tutaj polecam Ci mój artykuł: “101 metod pozyskiwania linków White Hat Seo”.

12. Mierzenie i analiza rezultatów

Ostatnim, ale niezwykle ważnym elementem skutecznej strategii SEO jest mierzenie i analiza rezultatów. Bez regularnego monitorowania efektów działań SEO nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nasze wysiłki przynoszą oczekiwane rezultaty.

Narzędzia do analizy

Google Analytics to podstawowe narzędzie, które dostarcza szczegółowych informacji o ruchu na stronie. Dzięki niemu możesz monitorować liczbę odwiedzin, czas spędzony na stronie, wskaźniki odrzuceń (bounce rate) oraz wiele innych danych jak konwersje, czy przychody.

Google Search Console umożliwia śledzenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Możesz sprawdzić, na jakie frazy kluczowe rankujesz, jakie masz CTR (Click-Through Rate) oraz ile razy Twoja strona została wyświetlona w wynikach Google.

Senuto to narzędzie do wielu zadań, ale ja przede wszystkich wykorzystuję je do monitorowania ogólnego stanu widoczności domeny. Sprawdzam, czy w dłuższej perspektywie następuje zwiększenie, czy zmniejszenie liczby fraz w Top10 Google.

Z kolei Ahrefs, SEMrush czy Moz dostarczają dodatkowych danych dotyczących linków zwrotnych, pozycji w wynikach Google oraz innych wskaźników seo.

Jakie parametry warto analizować, aby strona była jak najwyżej w organicznych wynikach wyszukiwania?

Jest mnóstwo parametrów, które można analizować, natomiast ja wymienię poniżej te podstawowe:

 • ruch na stronie – źródła, z jakich przychodzą użytkownicy na Twoją stronę,
 • zachowania użytkowników – najczęściej odwiedzane strony, czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń, analiza ścieżek użytkowników, CTR z Gogole,
 • konwersje i przychody – poziom konwersji i ich źródła.

Nie da się zbudować skutecznej strategii seo, jeśli nie zadba się o mierzenie i analizę rezultatów. Regularne monitorowanie ruchu na stronie, zachowań użytkowników, wskaźników konwersji i przychodów pozwala ocenić, czy nasze działania przynoszą oczekiwane efekty. Dzięki tym danym możemy wprowadzać niezbędne korekty i doskonalić strategię, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Podsumowanie

Z pomocą seo możesz zdziałać wiele dobrego dla swojego biznesu. Do tego celu niezbędne jest jednak wdrożenie strategii seo opartej na konkretnych analizach i rzetelnych danych. To one pozwalają poznać zachowania i prawdziwe potrzeby Twoich klientów, by później stworzyć w sklepie internetowym wartościowe treści, które przyciągną uwagę, pomogą zyskać nowych klientów, a także przekonają roboty Google do tego, że Twoja strona jest wartościowa.

W ramach strategii seo trzeba uwzględnić wiele elementów. Przedstawiłem je powyżej, dając przy tym praktyczne wskazówki, co zrobić, by Twoje seo zaczęło przynosić korzyści. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się ze mną bezpośrednio lub zostaw komentarz pod artykułem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.