Zaplecze SEO co to jest ?

<div style=”float: right; width: 125px; font-size: 10px; text-align: center;”>
Zdjęcie z Fotolia.pl

Dla wielu dzisiejszy wpis będzie nudny, jednak wiem, że bloga odwiedza sporo początkujących osób w seo więc muszę zrobić krótkie wprowadzenie do zaplecza seo.

Zaplecze SEO to Twoje strony na których umieszczasz linki do pozycjonowanej strony. Ich celem jest podniesienie wartości Twojej witryny w oczach wyszukiwarki czego efektem ma być podniesienie jej pozycji w rankingu wyszukiwarki.

Zaplecze to głównie:

 • strony powiązane tematycznie z pozycjonowaną witryną,
 • fora internetowe,
 • katalogi stron,
 • precle.

Zaplecze seo w teorii powinno być wartościowe. Często tworzy się strony tematyczne powiązane z pozycjonowaną witryną, które mogą zaciekawić naszych czytelników np.: blogi, fora czy katalogi tematyczne. Teoretycznie linki z zaplecza tematycznego są silniejsze, jednak wiem, że zdania na ten temat są podzielone.
Niestety pozycjonowanie to spory koszty w związku z czym realia w większości przypadków są inne i zapleczem są śmieciowe strony nie wnoszące nic ciekawego.

Zaplecze seo to niemały koszt choć są różne sposoby na jego optymalizacje.

 1. Do zaplecza niezbędne będą serwery, aby strony były na różnych adresach IP, dzięki czemu Google zbyt szybko nie wpadnie na jego trop.
 2. Domeny to kolejny koszt i tak naprawdę jedyny, którego nie unikniesz.
 3. Skrypty stron to kolejny wydatek. Możesz korzystać z darmowych skryptów, ale być może zechcesz zainstalować np. jakiś płatny skrypt katalogu, czy też wykorzystać płatny CMS. Skrypty powinny być jak najbardziej zróżnicowane więc postawienie całego zaplecza seo na wordpress nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
 4. Kolejna rzecz to teksty na zaplecze. Główną wartością strony jest jego treść zatem zamówienie tekstów będzie niezbędne.
 5. Nie małym kosztem będzie z pewnością linkowanie całego zaplecza, bo żeby zaplecze rzeczywiście mogło przekazywać swoją moc to musi ją mieć.
 6. Do kosztów można też zaliczyć instalację wszystkich skryptów, optymalizację, administracje, aktualizowanie stron, czyszczenie ze spamu…

Nie jest tego mało, jednak w większości przypadków koszty można znacznie ograniczyć.

W zapleczu seo stosuje się schematy linkowania, aby roboty wyszukiwarek nie wpadły zbyt szybko na ich trop. Kilka podstawowych schematów zaplecza seo bardzo dobrze opisał na swoim blogu zgred w poście pt.: “Koła, gwiazdki, piramidki – co lepsze ?”. Osobiście staram się wychodzić poza schematy i robić różne kombinacje, aby właśnie uniknąć schematów 🙂

Na temat zaplecza można by było z pewnością napisać nie jedną książkę, jednak jest to temat na, który pozycjonerzy nie mówią zbyt chętnie ew. na indywidualnych szkoleniach za niemałe pieniądze. Osobiście chcę przedstawić kilka tematów dotyczących seo stąd ten krótki wstęp do zaplecza seo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (8 votes cast)
Zaplecze SEO co to jest ?, 4.5 out of 5 based on 8 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

19 komentarzy

napisz komentarz
 • Dla początkujących to dobry artykuł – nie ma co narzekać, nie każdy urodził się profesjonalistą 🙂 Zresztą temat zaplecza tak naprawdę nie jest taki jednoznaczny i prosty jakby się mogło wydawać 🙂

 • Artykuł dobrze przedstawia zarys budowania zaplecza. Jeżeli ktoś będzie chciał zbudować dobre zaplecze i co najważniejsze silne zaplecze to na pewno będzie musiał duuuużo więcej poczytać.
  Ps. według mnie najlepszy sposób na budowę zaplecza można zaobserwować na firmie noril

 • NORIL pozycjonuje swoją stronę internetową wykorzystując strony swoich klientów. Usuwają link np. firmy tworzącej daną stronę lub dodają swój link obok takiego linku. Znam to z autopsji, żeby nie było niedomówień. Klienci się na to zgadzają, bo nie mają o tym zielonego pojęcia, chcą żeby było TANIO i szybko. SEO to nie sprint, to maraton;)

  Polecam artykuł Sebastiana Miśniakiewicza, z którym zgadzam się w 100%: https://blog.seo-profi.pl/jestes-klientem-firmy-se

  @Damtox p.s. nawet na stronie u siebie nie masz danych kontaktowych i jak ktoś ma wybrać taką firmę?

  • Osobiście bardzo nie lubię czegoś takiego, szczególnie jeśli usuwają link do autorów strony.
   Z moich doświadczeń wynika, że Noril wcale nie jest tani.

  • umieszczanie linków do innych klientów to przegięcie, choć zmiana linku twórcy strony z dofollow na nofollow ma większe uzasadnienie

 • Co z tego jak IP będzie inne jak DNS są te same ? Google przecież też może zobaczyć DNS i powiązać ją ze stroną pozycjonowaną. To raczej dnsy powinny być inne?

 • Ciekawy jestem, jak będzie rozwijała się idea zaplecza w miarę postępów Google w znajdowaniu linków do stron z różnego rodzaju publicznie dostępnych systemów…

 • Ja przymierzam się do zakupu narzędzia do tworzenia zaplecza. Ręczne zajmuje za dużo czasu jednak. Co myślicie o tego typu skryptach?

 • Jak na początek dobry artykuł, do co skryptów pod zaplecze mam mieszane uczucie. Jeden magik mi tak załatwił stronę :/

 • Fajny artykuł pozwalający zerknąć na zaplecze zaplecza dużych pozycjonerów. I idę czytać ten drugi artykuł o kosztach .

 • Dziękuje ci za ten wpis. Teraz, gdy już dowiedziałem się czym jest zaplecze będę rozwijał swoją wiedzę na temat jego budowania i być może kiedyś uda mi się stworzyć własne zaplecze.

 • I pomyśleć że do tej pory nie miałem pojęcia, że istnieje ocś takiego zaplecza. Dzieki za info. Napewno wykorzystam je podczas pozycjonowania stron.

 • Dodając wyliczone koszty + czas na przygotowanie całości + douczenie z php, htmla, baz danych, seo itd. wyjdzie, że lepiej przygotowanie stron zapleczowych (przynajmniej tych lepszej jakości) zlecić…

 • Zacząłeś od słów "wpis będzie nudny", ale to nie prawda 🙂 Dowiedziałam się sporo rzeczy, czytelnie napisane :). Teraz tylko pytanie, czy zlecić komuś te działania, czy działać samemu 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.