Jaki adres dla katalogu?

Ostatnio otrzymałem zapytanie od właściciela dużego serwisu odnośnie tego pod jakim adresem najkorzystniej będzie postawić katalog stron (jako nowa domena, subdomena czy też katalog domeny głównej), który z jednej strony ma uzupełniać wartość serwisu, a z drugiej stanowić zaplecze dla mniejszych serwisów będącym zapleczem domeny głównej (nie wnikam w strukturę zaplecza 🙂 .

Aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby wziąć wszystkie za i przeciw tych 3 rozwiązań.

Oddzielna domena

Postawienie katalogu w oddzielnej domenie wiąże się ze stworzenie nowej strony, która działa niezależnie, a wiec wymaga od początku jej promocji co może być dość kosztowne. Jeśli katalog postawiłbyś na oddzielnej domenie, na hostingu z innym adresem IP to mogłoby to być wartościowe zaplecze dla pozycjonowanych stron. Umieszczenie linków w pozostałych serwisach może pomóc wypromować katalog, jednak linkowanie w obie strony nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Plusem tego rozwiązania jest rozbudowa zaplecza, którego nigdy nie za wiele.

Subdomena

Subdomena także wiąże się z promocją katalogu od początku, jednak link wewnątrz domeny może być lepiej postrzegany przez internautów. Dla czytelnika jest to po prostu kolejna podstrona serwisu, a więc także treści na niej umieszczone mogą być przez niego lepiej odbierane. Łatwy adres katalogu sprzyja zapamiętaniu go przez internautów. Przykładem takich katalogów są: katalog.onet.pl, katalog.gazeta.pl etc.
W większości przypadków subdomeny można dodawać do katalogów.
Umieszczanie katalogu w subdomenie może nieść ze sobą negatywne skutki dla domeny głównej. Jeśli sudbomena dostanie ban’a może mieć to wpływ na domenę główną.

Katalog domeny

Katalog umieszczony w katalogu na serwerze np. www.adrestwojejstrony/katalogstron dziedziczy wartość domeny głównej więc od razu jest do przodu, ale np.: w przypadku gdy nie zadbasz o niego i zostanie zaspamowany może mieć negatywny wpływ na całą domenę. Dodatkowo katalogu takiego nie można dodawać do katalogów, gdyż ich administratorzy nie przyjmują do katalogów podstron serwisów.

 

Postawienie katalogu w nowej domenie i subdomenie są dobrymi rozwiązaniami i jedynie stawiania katalogu w katalogu domeny bym nie polecał.

W tym konkretnym przypadku poleciłbym postawienie katalogu w subdomenie i zadbałbym, aby katalog był w szacie graficznej takiej, jak domena główna dzięki czemu stanie się jego częścią. Jeśli chcielibyśmy, aby katalog pracował na wartość domeny głównej i zaplecza to polecałbym jednak stworzenie katalogu w nowej domenie.

Stawiasz katalogi jako nowa domena, subdomena czy może w katalogu na serwerze domeny głównej?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
Jaki adres dla katalogu?, 4.3 out of 5 based on 4 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

13 komentarzy

napisz komentarz
 • Moim zdaniem tylko główna domena. Subdomena z moich obserwacji nie jest gwarantem trwałości. Sam jestem mocno uprzedzony do takich projektów, ponieważ większość z nich gaśnie po kilku miesiącach. Wystarczy przewertować dobre listy katalogów, aby sprawdzić ile z nich wytrzymało na subdomenie. Wykluczam tu dużych graczy (właścicieli kilkudziesięciu/kilkuset) katalogów. Moim zdaniem tylko oddzielny adres.

 • A ja mam takie pytanie – czy jest sens tworzyć katalog na domenie głównej i drugi (albo jeszcze kilka) na subdomenie??

   • Na razie chciałbym wkręcić się w temat katalogów itp, a w przyszłości oczywiście zarobić na tym. Warto na początku inwestować w kilka różnych domen?

    • Na katalogach to raczej nie zarobisz 🙂 Płatność jest głównie w dwóch celach – utrzymanie domeny i serwera oraz najlepsza metoda zabezpieczenia antyspamowego. Przy dobrych wiatrach zostanie na kilka piw 🙂

     • I o to właśnie chodzi;) Tylko czy warto stawiać katalogi (precle itp) na subdomenach? W sumie wszystkie katalogi będą miały podobne ip… Praktykował już ktoś takie 'działanie'??

     • Moim zdaniem nie ma to większego sensu. Domena pl będzie Cię kosztować zaledwie 40zł co w ciągu roku bez większych problemów powinno udać Ci się odrobić więc może warto inwestować w oddzielne domeny.

 • Też mi się tak wydaje, że to bez sensu… Ale miałem nadzieję, że ktoś obali tą tezę;) Dzięki za info;)

 • Katalog domeny albo subdomena moim zdaniem to najlepsze rozwiązania ze względu na przyrost treści. A jak bedzie wypchniety poza domenę to juz efektu przyrostu situ nie bedzie.

 • Ciekawie się to czyta z perspektywy czasu, mówi się w śród seo, że katalogi odchodzą w zapomnienie, choć przeglądając linki najlepszych speców od seo w Polsce wciąż widzę bardzo mocne linki z katalogów, czas pokaże co powie nowy algorytm

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.