Liczba wyników wyszukiwań twoją zgubą! Czy firmy pozycjonujące nas oszukują?

Firmy pozycjonujące, które rozliczają się za efekt w pozycjonowaniu, karzą sobie płacić za osiągnięcie danej pozycji w Google przez  stronę www na wybraną frazę kwotę zależną od liczby wyników wyszukiwania.
Czyli wpisujemy w Google daną frazę i sprawdzamy jak wiele wyników zwraca wyszukiwarka. W zależności od wielkości tej liczby płacimy różne stawki za pozycjonowaną frazę. Tym tokiem rozumując wygląda to tak, że czym więcej jest wyników, tym większa jest konkurencyjność, tym ciężej jest się wypozycjonować i klient musi więcej płacić.

Czy rzeczywiście liczba wyników wyszukiwania to dobry wskaźnik trudności w wypozycjonowaniu strony na daną frazę?
A co jeśli mamy 2 frazy, liczba wyników wyszukiwania jest podobna jednak na jedną z fraz firmy się pozycjonują, a na drugą nie? Liczba wyników będzie taka sama, ale na jedną z fraz będzie o wiele ciężej się przebić.

Sprawdziłem to na przykładzie mojej nowej strony www.gotowkowiec.pl
Główna fraza pozycjonowana to “kredyt gotówkowy”. W title i pozostałych znacznikach meta równie często występuje fraza z odwróceniem słów “gotówkowy kredyt”. Fraza główna występuje dodatkowo w anchor tekstach linków.
Liczba wyników wyszukiwania dla frazy “kredyt gotówkowy” 2,020,000, a dla “gotówkowy kredyt” 1,660,000 różnica dość nie wielka, a jednak różnice w pozycji strony w Google na te frazy są znaczne.

“kredyt gotówkowy” 203 miejsce
“gotówkowy kredyt” 25 miejsce

Jak widzisz liczba wyników wyszukiwania jest podobna, a miejsca zajmowane przez stronę bardzo różne mimo większego nacisku w pozycjonowaniu na frazę “kredyt gotówkowy”.

Moim zdaniem ta sytuacja może być spowodowana tym, że właściciele witryn pozycjonują się na frazę “kredyt gotówkowy”, a nie “gotówkowy kredyt”. Liczba zwracanych wyników jest podobna jednak pierwsza fraza jest zdecydowanie trudniejsza w pozycjonowaniu ze względu na to, że dużo firm kładzie nacisk na jej pozycjonowanie.

W tym konkretnym przypadku może być jeszcze kwestia nałożenia filtru (powodującego nie wyświetlanie się strony na daną frazę , lub jej znaczny spadek ze względu na zbyt nagły przyrost linków), jednak mimo wszystko uważam, że liczba wyników wyszukiwania nie jest najlepszym wyznacznikiem trudności pozycjonowania frazy, a stosowana jest powszechnie.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości, lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Liczba wyników wyszukiwań twoją zgubą! Czy firmy pozycjonujące nas oszukują?, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

19 komentarzy

napisz komentarz
 • Jest dokładnie tak jak piszesz – liczba wyników wyszukiwania nie może być wyznacznikiem trudności pozycjonowania na daną frazę. Ja zawsze sprawdzam, czy strony które są w pierwszej dziesiątce znalazły się tam przypadkowo, czy są to strony pozycjonowane przez konkurencję.

  Jeżeli nie ma konkurencji to wypozycjonowanie strony nie będzie problemem. Jeżeli natomiast konkurencja zajmuje wszystkie 10 miejsc, to wbić się między nich będzie bardzo trudno.

 • Przeprowadziłem kiedyś prosty test, był on wynikiem konkretnego zlecenia. Fraza była trójczłonowa i obejmowała dosyć popularne trzy wyrażenia. Wynik jaki osiągnąłem, na tą naprawdę unikatową frazę okazał się bardzo wysoki – sięgał 97 000 000 – co typowa pseudoseo firma wykorzystała by jako “atut” w naciąganiu klienta.

 • Tym wskaźnikiem posługują się jedynie amatorzy (w pejoratywnym tego słowa znaczeniu) i osoby próbujące zarobić na naiwności klientów, niemniej stwierdzenie iż wszystkie firmy rozliczające się za efekt tak robią – co sądzić można po konstrukcji pierwszego zdania – jest krzywdzące.

 • Nie zawsze tak jest, zależy od firmy. W wielu firmach brana pod uwagę jest trudność frazy w stosunku do innych wypozycjonowanych stron tzn. ich wiek, ilość linków przychodzących, PR. Czy są to strony główny, czy podstrony, ilość reklam AdWords, a dopiero na końcu lub tylko poglądowo brane pod uwagę są wyniki ilościowe danej frazy

 • Osobiście uważam, że lepsze zastosowanie ma model, w którym sprawdzamy w narzędziu propozycji słów kluczowych, miesięczną liczbę wyszukiwań dla konkretnego słowa lub frazy kluczowej. Daje to nam obraz jakiego ruchu możemy się spodziewać pozycjonując określone słowa kluczowe. Do tego sprawdzamy konkurencję dla wybranych wcześniej fraz, już pomijam odpowiedni dobór fraz dla danego klienta. Po porządnym sprawdzeniu stron konkurencji oraz strony klienta można już ustalić wstępny cennik;) Powoduje to, że dla każdego klienta trzeba zrobić indywidualną wyceną, a o to właśnie chodzi, o dobro klienta;) Przygotowanie tego zajmuje trochę czasu, choć szczerze nie spotkałem się jeszcze z firmą, która by się w ten sposób rozliczała. Uważam, że przykładowe cenniki powinny być na stronie, żeby klient wiedział jakich cen się spodziewać. Dużo osób nie publikuje cenników w ogóle w obawie, że konkurencja pozna ich ceny. Jeśli chce je naprawdę poznać to i tak pozna;) W Internecie nie liczy się cena, a jakość usługi;) Rozpisałem się trochę, czas odpocząć od komputera i rozprostować nogi;)

 • Niestety, albo te krytykowane przez niektórych cenniki, albo godziny spędzone na analizie słów kluczowych zakończone rezygnacją klienta z uwagi na (oczywiście jego zdaniem) wygórowaną cenę… 🙂

 • Pozycjonowanie stron za pośrednictwem firm oferujących swoje usługi nie jest trafnym wyborem. Uwagi którymi się z Wami chcę podzielić są poparte bardzo kosztownymi i przykrymi w skutkach doświadczeniami jakich doznałem z liderami pozycjonowania. Nie będę ukrywał nazw firm, które stosują nie do końca uczciwe sposoby pozycjonowania stron. Pierwszą z nich jest internetica.pl – szybko moja strona wspieła się na pozycje 3 – 10 w wynikach wyszukiwania na wybrane i zasugerowane przez nich słowa kluczowe. Przez kilkanaście miesięcy płaciłem słono za wystawiane przez nich faktury. Wejść na stronę miałem od 2 – 5 dziennie! Linków zewnętrznych kierujących do mojej strony przybyło do kilkunastu tysięcy. Kiedy umowa dobiegła końca w przeciągu kilku dni strona zniknęła z wyników wyszukiwania, a liczba linków wskazujących na moja domenę spadła do 0!
  Kolejną firmą której dałem się namówić na pozycjonowanie innej mojej strony jest performancemedia.pl – Scenariusz podobny, kilkanaście słów kluczowych zaproponowanych oczywiście przez nich samych, bo komu wieżyć jak nie specjalistom? W przeciągu dwóch miesięcy pojawiły się pierwsze efekty. Zaczęło się płacenie za faktury, których sumy z miesiąca na miesiąc były coraz wyższe, a wejść na stronę na pozycjonowane słowa od 2 – 8 dziennie! Kiedy umowa dobiegała końca strona, którą mi pozycjonowali zniknęła z wyników wyszukiwania. Ostrzegam wszystkich przed tego typu formą pozycjonowania. Za wydane na wspmniane wyżej firmy pieniądze zatrudniłbym dwie osoby, które dodałyby moje strony do płatnych katalogów. Pozycje stron trwale by się utrzymywały, a mi jeszcze zostałoby na wycieczkę do Egiptu.

  • Też miałem do czynienia z jedną z ww firm gdy poszukiwałem oferty dla klienta i na szczęście wiedziałem jak to działa i nie dałem klientowi podpisać z nimi umowy na usługę pozycjonowania.

 • Ja się zorientowałem, gdy podejrzene było dla mnie szybki wzrost pozycji w google. Od tamtej pory korzystam z webpozycji i sam widzę jak jest w rzeczywistości i za co płace.

 • A nie prościej i taniej byłoby zainwestować w szkolenie z pozycjonowania, samemu pozycjonować i uczyć się na własnych błędach, a webpozycją byście sprawdzali jak idą postępy.

  • Kiedyś myślałem nad odwrotną opcją – założyć swój sklep internetowy i go sobie pozycjonować, zamiast pozycjonować cudze firmy.
   Ale to zaczynanie wszystkiego od zera, bez doświadczenia w branży handlowej, marny los początkującego.
   Za to dobrze pamiętam pozycjonowanie “mojego pierwszego klienta” parę lat temu. Rany Boskie 🙂

 • No i super, bo właśnie rozwiałem swoje kolejne wątpliwości. Dzięki za konkretny case.
  Pozdrawiam

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.