Jak sprawdzić wartość linka?

Zanim zdecydujesz się na wymianę linkiem z inną stroną, czy też zechcesz kupić link wypadałoby sprawdzić jego wartość. Polecam sprawdzić pagerank (PR),  linki zwrotne (BL), ilość podstron, parametr nofollow.

Pagerank powie Ci o wartości strony według Google w zakresie od 1 do 10. Mnie  interesują linki powyżej PR5 są dość drogie, ale bardzo mocne i pomagają w pozycjonowaniu strony.

Backlink to ilość linków prowadzących do strony. Warto sprawdzić ile witryn linkuje do strony na której chcemy umieścić link oraz jakiego typu są to linki (linku z wartościowych stron czy też samych katalogów).

O ilości podstron wspomniałem z tego względu, że na allegro bardzo często pojawia się możliwość umieszczenia linku np. na stronie o wartości PR5 jednak po wejściu na nią okazuje się, że jest to jedna strona bez żadnych podstron. Po pierwsze bardzo możliwe, że ten PR nie jest prawdziwy, a po drugie uważam, że wartość takiego linka będzie mniejsza niż na stronie z większą ilością podstron. Zauważ, że gdy twój link zostanie umieszczony w stopce strony, która ma 100 podstron to pojawi się on na 100 podstronach. Nie będzie to traktowane jak 100 linków PR5 jednak mimo wszystko jego wartość będzie wyższa.

Znów na allegro :), od jakiegoś czasu zaczęly się pojawiać link z parametrem rell=”nofollow”. Sprzedający w aukcji informują o tym jednak z pewnością nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego co taki parametr w linku oznacza. Rell=”nofollow” mówi wyszukiwarce, żeby zignorowala link. Czyli jego wartość pod wyszukiwarki jest żadna (jedynie pod internautów, którzy być może w niego klikną). Parametr ten m.in. jest często stosowany na blogach czy forach by zabezpieczyć się przed spamowaniem.

Zdobycie linka o dużej wartości z mocnej strony i do tego pokrewnej tematycznie jest nie lada sztuką jednak warto poświęcić czas, aby nasz link nie pojawial się na jakiejkolwiek stronie z wysokim PR, a stronie która ma związek z naszą. Przykładowo do tego bloga posiadam link ze strony www.poradnik-webmastera.com PR6 (kursy html, js…).

W celu sprawdzenia wielu parametrów strony z pomocą przychodzi nam wiele narzędzi on-line. Polecam stronę www.smartpagerank.com, która jest bardzo dobrym narzędziem do takiej analizy. Możesz sprawdzić na niej m.in:

 • pagerank,
 • wiek domeny,
 • ruch na stronie (pobierany z Alexa.com),
 • ilość linków zwrotnych,
 • ilość zaindeksowanych podstron,
 • wartość strony określoną w $.

Dodatkowo można otrzymywać na e-mail informacje na temat zmiany PR naszej strony, wygenerować sobie button z wartością naszej strony w $, a także grafikę z PR naszej strony.

Poniżej umieścilem linki do kilku innych narzędzi z których zdarza mi się korzystać:
www.ranking.net.pl – wskazuje wartość pr, oraz ranking wg alexa.com,
www.backlinkwatch.com – wyświetla listę stron linkujących  jeśli są linki z nofollow to je oflagowuje, pokazuje anchor tekst,
www.domain-pop.com – wskazuje ilość linków zwrotnych + ilość domen z których one pochodzą, listę stron z linkami zwrotnymi,
www.iwebtool.com/backlink_checker

Zachęcam Cię do sprawdzania linków szczególnie jeśli masz za nie płacić. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie naprawdę wartościowego linka. Ostatnio udało mi się znaleźć link o wartości PR5 za 40zł miesięcznie. Polecam Ci oczywiście wymianę linkami zamiast płacenie za nie.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości, lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.9/5 (15 votes cast)
Jak sprawdzić wartość linka?, 4.9 out of 5 based on 15 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

33 komentarze

napisz komentarz
 • Najważniejsze przy zdobywaniu linków jest mała ilość linków wychodzących, wysoki PR strony, tematyka oraz oczywiście linki dofollow 🙂

 • Ja dodam jeszcze do tego całkiem niezły program (link pod moim nickiem). Market Samurai czyli właściwie klasyka w SEO, kombajn do wszystkiego. Można o nim poczytać na PiO. Aplikacja potrafi pokazać BL zarówno te z Yahoo jak i MajesticSEO. Generalnie polecam.

 • "no follow" to bardzo użyteczne narzędzie do pozbycia się spamu z bloga. Jeszcze jak się spamuje "z wyczuciem" jeśli tak można powiedzieć – to pół biedy. Ale podpisywanie się np. "pisanie prac" na blogach bez "nofollow" jak kolego powyżej w krótkim czasie doprowadzi to tego że gospodarz komentarze pousuwa albo strona stanie się śmietnikiem i wartość linków będzie żadna.

 • Wg mnie tematyczność stron nie na dużego znaczenia, bo niby skąd Google ma wiedzieć, o jakie znaczenie nam chodzi np. w słowie zamek (błyskawiczny, z piasku na plaży, średniowieczny itp.).

 • Znaczenie PR powoli spada, więc choć warto brać go pod uwagę, to jednak pozostałe wskaźniki (BL choćby) powinny być istotniejsze.

 • Wszystkie te parametry wymienione mają znaczenie. Wiek domeny, im starsza stronka z większą popularnością tym lepiej. Za nagły wzrost linków z nowych stron dostaje się filterka lub bana. Page Rank i Trust Rank, na ile jest moderowana strona, może sobie mieć nawet dużo linków wychodzących ale byle nie do zwyklych stron spamujących. Dobre są linki Paula i Angeli albo moje linki Jenota. Mieć gotowy zbiór dobrych stronek a nie za każdym razem sprawdzać, bo to ogrom czasu.

 • Napisałeś “Ostatnio udało mi się znaleźć link o wartości PR5 za 40zł miesięcznie.”. Czy płacisz za link na stronie, która ma PR=5, czy też za link na podstronie, która może nawet nie ma żadnego PR, a jedynie strona główna ma taki PR=5? Czy w ogóle jest jakaś różnica dla seo pomiędzy tymi dwoma przypadkami?

  • Płacę za link umieszczony na stronie czy też podstronie z PR5. Ma sens umieszczanie też i na podstronach z niższym page rankiem, ale też za niższą cenę.

 • Mam zagwozdkę – zamieściłem na mojej stronie poświęconej inwestowanu w elektrownie wiatrowe, w artykule “w co najlepiej zainwestować pieniądze” link do strony na temat forexu. w zamian otrzymałem inny link na stronie anglojęzycznej dotyczącej energii odnawialnej i zmianom klimatycznym. Kilka dni później moja strona poszła w wyszukiwarkach o 8 pozycji do góry na frazę “w co najlepiej zainwestować pieniądze”. Czy to możliwe, że link wychodzący do strony tematycznie powiązanej, podbił pozycję mojej, czy to tylko przypadek?

 • Co sądzicie o wartości linków nofollow np z wikipedii lub allegro?
  PS uczestniczyłem ostatnio w szkoleniu ale nie było nic na ten temat.. pozdrawiam

 • Dla bing każdy link to jest link. A bing ma lepsze już dawno wyniki niż google — bo google to sam spam sprzedażowy w wynikach a nie to co się szuka. Więc może warto przestać korzystać z wyszukiwarki google na urządzeniach całkowicie, może to jest najlepsze rozwiązanie dla wszystkich?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.