Pingwin 2 już jest! Zielono mi… a w katalogach krwawa rzeź!

Ci co obserwują funpage bloga wiedzą, że od kilku dni czaił się Pingwin. Dziś nadszedł dzień sądu ostatecznego! Największy update w algorytmie Google 2013 roku już jest! Jak zwykle jednym poszło w górę innym w dół, ale czy to już koniec czy Pingwina będzie uderzać ponownie?

Matt Cutts straszy Pingwinem 2.0

matt-cutts-pinguin4-video
13 maja Matt Cutts opublikował film z którego wynika czego możemy się spodziewać po najnowszej aktualizacji Pingwina 2.0 będącego 4 aktualizacją, który teoretycznie ma uderzyć w spamerskie strony z kontentem słabej jakości.

Matt w filmie wspomina o zajęciu się: sieciami spamerskich linków, zhakowanymi stronami, nadaniu wartości stronom, które mają autorytet w danej branży, zmniejszeniu wpływu pingwina na strony, które na to nie zasłużyły, zmniejszeniem pokazywania wyników z jednej domeny dla danego zapytania…

 

Pingwin 2.0 już jest! Pierwsze wrażenia!

22 maja Matt Cutts opublikował na swoim blogu oficjalną informację o tym, że najnowsza wersja pingwina została opublikowana “Penguin 2.0 rolled out today” i jest dostępna we wszystkich językach na świecie.

Tego samego dnia wiele osób odnotowało niesamowite wzrosty w pozycjach, wejścia spoza top100 do top10 i top20, wyjścia domen z filtrów. Skoki były spowodowane usuwaniem z wyników wyszukiwania podstron tej samej domeny. Bardzo dobry przykład porównywarek cenowych, które potrafiły zaśmiecać wyniki wyszukiwania.

Moim zdaniem to jeszcze nie koniec zmian i z czasem zobaczymy realny wpływ pingwina na wyniki, na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby się cieszyć czy też płakać  o czym wspominałem w wywiadzie dla SeoStation.pl. Kwestia kilku tygodni jak wszystko się przetasuje i Google wprowadzi jakieś mniejsze poprawki bo np. wyjdą śmieciowe zapleczówki to topów.

Wszystkim jest zielono, g… prawda!

Wiele osób zachwala sobie wczorajszy update i nie powiem też zostałem bardzo miło zaskoczony, jednak czas pokaże jaki wpływ ta zmiana będzie miała na wyniki.

Oto przykłady efektów wprowadzenia Pingwina na kilku stronach


WebTools-panda20-1
WebTools-panda20-2

WebTools-panda20-3

WebTools-panda20-4

ale… no właśnie mam pewnego rodzynka z dziesiątkami/setkami pozycjonowanych podstron, z unikalną treścią, stroną zaufaną której oberwało się sowicie. Pamiętaj jeśli ktoś zyskał to ktoś inny musiał stracić 🙂


WebTools-panda20-5

WebTools-panda20-6

spadki delikatne, ale jednak przeszła czerwona fala

Na razie nie sieję paniki, ale jak widać sporo się dzieje.

Swoją drogą na stronie searchengileland.com podano już listę tym, którym najbardziej się oberwało.

Pigwin kosi katalogi istna rzeź!

Ostatnio zamawiałem multikody do katalogów i sprawdzałem sobie m.in. PR różnych grup. Były to grupy na seokatalogach oraz wpkatach. PageRank tych katalogów był od PR0 nawet do PR4, ale to co dziś zobaczyłem bardzo mocno mnie zaskoczyło. We wszystkich tych grupach PageRank został wyzerowany, albo n/a! Czyżby Google dorwał się do katalogów stron, a może poleciał po grupach katalogów? Sprawdziłem kilka innych grup także na seokatalogach i trzymają się dobrze także reguły nie ma.

Podsumowanie wejścia Pingwina 2

Na realne podsumowanie działań pingwina przyjdzie czas za kilka tygodni, jednak na razie większość osób odczuła pozytywne skutki wejścia pingwina. Dla mnie dość niepokojąco wygląda sytuacja z katalogami stron. Nie ma co mówić o końcu ery katalogowania, ale tematowi trzeba będzie się bacznie przyglądać.

Podziel się w komentarzu Twoimi spostrzeżeniami na temat Pingwina 2

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (6 votes cast)
Pingwin 2 już jest! Zielono mi... a w katalogach krwawa rzeź!, 5.0 out of 5 based on 6 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

54 komentarze

napisz komentarz
 • Ciekawe czy Bing lub Yandex tak często zmieniają algorytmy, bo o tym ani słychu.

   • Yandex zbyt mały? Jeżeli 150 milionów wyszukań dziennie to mało to ja się poddaje. Fakt google mają się o wiele lepiej no ale nikt mi nie powie, że 150 milionów to mało. Bing… 9 najczęściej odwiedzana strona na świecie, też bardzo bardzo mało jak widzę… Zajmuję się SEO dla stron międzynarodowych i powiem Ci, że klienci zawsze dbają na równo o google i bing.

 • Google zapowiadało że drowie się do katalogów i WRESZCIE to nastąpiło ! Może teraz czas zastanowić się i nie stawiać byleo na lewo i prawo ?!

 • Zapowiada się ciekawie. Będzie trzeba teraz pewnie trochę odczekać z decyzjami pozycjonerskimi dotyczącymi wpisów do katalogów

 • U mnie na razie na niektórych frazach wskoczyło , ale kataloguje dalej powoli i dokładnie.
  Natomiast baczniej dopinam temat integracji z usługami google.

  To że google chce oczyścić spamerskie strony to sie w zasadzie chwali.

  Nic to zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce.

 • PR poleciał nie tylko na katalogach, ogólnie oberwały strony z dość dużą liczbą linków wychodzących (np. strony z SWLami), które miały słaby lub średniej jakości profil linków przychodzących.

 • Jedna z grup katalogów ładnie dostała po tyłku, strona dodana tylko do niej zjechała ostro, jedna z grup prywatnych precli także nieźle oberwała, do tego fora i komentarze na blogach, cóż… ale tego można było się spodziewać.

  • Ja w styczniu oberwałem ostro, z top 10 na sam koniec i tak do tej pory :)… a nie wiem za co, bo content był taki sam jak wszystkich, no ale słabsze strony musiały polecieć aby portale mogły zostać w top 10 taka polityka google.

 • jeśli cos nie było katalogiem zadbanym od początku to bedzie obrywało, grupy katalogów sa tworzone tylko po to żeby przez chwile pozbierać pieniadze od ludzi. Tworzy sie je na domenach z przechwyceń które które jakiś PR zdobyły w danym temacie a potem i tak im spadnie, i staną sie śmieciowym linkiem.

 • Moja mała grupka ma się dobrze. PR taki sam jak był ;). Katalogi stoją na nowych domenach, które sam od początku linkuję. Strona która była linkowana z for, profili komentarzy itp. zaliczyła 20 wzrostów do góry. Natomiast strona która jest pozycjonowana głównie z moich seokatalogów zaliczyła nieznaczne spadki. Tragedii nie ma. Zobaczymy co będzie za parę tygodni 😉

 • Mam sporą bazę dobry katalogów na różnych skryptach i szczerze mówiąc nie zauważyłem wielkich spadków PR. Nie rozumiem też tej "Zielonej" euforii. U mnie ze statystykami raczej bez zmian. Zupełnie tak jakby mnie ten Pingu ominął. Może to i lepiej 😉

 • U mnie póki co bez zmian. Pozostaje czekać co dalej z tymi aktualizacjami. Strach podejmować jakiekolwiek działania.

 • A ja nie wiem co myśleć o tym Pingwinie. Pozycjonuję stronę klienta sukcesywnie z miesiąca na miesiąc (już 4 leci) i spokojnie wszedłem do top10/top5 na średnio-trudne frazy. Pozycje stabilne jak widać, bo do dziś dalej tak siedzą. Ponad miesiąc temu do top3 na główną frazę wskoczyła strona konkurencji (na inne też wskoczyła do top10). Nie dość, że świeża, linkowana jedynie z SWLi niskiej jakości, to jeszcze wpisy w niej nie mają więcej niż 500 znaków. Do tego piękny „naturalny” profil linków [pokazywarka.pl/8sdt3o/] (oczywiście nie ma mowy o tak polecanych „więcej…”, żaden z tych kawałków to nie jest Other). Żeby było mało, większość linków (łącznie z ponad 300 domen) pojawiły się zaraz po „otwarciu” strony i drugi skok 10 dni później. Następnie przez półtora miesiąca praktycznie już nie doszły żadne linki. Linkowana tylko strona główna (ani jeden odnośnik nie prowadzi do jakiejkolwiek podstrony). Chciałoby się powiedzieć, że to kwintesencja wszystkiego, czego pozycjoner nie powinien robić. Myślę sobie – poczekamy do pingwina 🙂 I jaki efekt po nim? Strona od dwóch dni jest na top1 i raczej szybko nie ruszy się z niego. Na inne frazy też poszła do góry (top5) 🙂 Jeszcze ciekawsze jest to, że w top10 są dwie inne strony o podobnym profilu linków i nie myślą nawet o spadku. Jedyne co je wszystkie łączy, że są postawione w serwisie blogspot.com – czyżby to chroniło ich przed karą? Stron nie podaję, bo lubię rywalizację i świnią nie jestem. Jednak nie ukrywam, że trochę zniechęca to do zabawy w zaplecza, piramidy i szukanie wartościowych linków dzięki dobrym tekstom i pomysłom (które linkują duże serwisy), jak ktoś przyjdzie odpali 300 linków z SWLi, łyka top1 i bierze się za „pozycjonowanie” kolejnej strony. 🙂 Chciałbym wierzyć, że to kwestia czasu, ale jedna z tych stron (linkowana masowo jedynie z SWLi i katalogów) siedzi w top3 od października. Fraza to oczywiście nie „kredyty”, ale też nie „naprawa akordeonów w Grajewie”. Więc jak widać postraszyli tym Pingwinem, a efektu specjalnie nie ma.

  • Nie zbadane są ścieżki googla 😉
   A tak na poważnie to bardzo zdziwił mnie Twój komentarz. Skoro wymieniona strona utrzymuje się tak długo w topach to bardzo dziwne. Czyżby powrót mocy z SWli, czyli ilość, a nie jakość? :>

 • a co ma update algo do PR? Te rzeczy chyba są rozdzielne nie? Co do pingwina, to SWL dostał prztyczka w niektórych przypadkach. Wartość podlinkowania się jakby wyzerowała…

 • W katalogach krwawa rzeź? Hmm banów nie widzę, więc jaka rzeź? PR spadł – no trudno, takie życie, ale kto teraz na PR patrzy. Dodatkowo powiem że moc nie spadła, strona skatalogowana tylko katalogami ładnie weszła do TOPu 😉

 • @Koala
  Sam Update PR jest czym innym niż update algorytmu, ale często przy banowaniu lub flagowaniu domen PR spada do 0, albo N/A. W tym przypadku mogło być podobnie

 • gdaq, te wzrosty z miejsc dalszych, to raczej Domain Crowding Update nakładające się na update Pingwina. Co do czasu potrzebnego do ostatecznych wniosków całkowicie się zgadzam.

 • Zerowanie PR na grupach katalogów odbyło się dużo wcześniej.
  Dopiero teraz to zostało zauważone – przy okazji sprawdzania "co to ten Pingwin 2.0".
  Wiem co piszę, bo mam grupę katalogów i monitoruję ich PR.

 • faktem jest, ze najbardziej popularna grupa kursora dostała w dupe wczesniej, ale np/ grupa ***madness.pl dostała w dupę teraz…

 • Wiecej zgloszen disavow i te grupy będą po prostu nic nie warte. Taka prawda, predzej czy pozniej ktos zglosi kazdy z tych katalogow… a jedno zgloszenie i katalog jest dead. Taki czas, ze chyba nie oplaca się robić nic masowego. Beda po prostu same zamknięte grupy katalogow, precli i zaplecza i sie skonczy kablowanie.

  • Dokładnie też mam spore obawy czy disavow nie spowoduje masowych banów katalogów i precli i suma sumarum sami donosimy na źródła linków 🙂

 • Mi tam frazy skoczyły, ale chyba głównie ze względu na usunięcie google maps z wyszukiwania na moją frazę, no ale ciekawy jestem jak się będą miały główne katalogi, pozycjonowanie w nich to nie mały wydatek

 • Wczoraj kupiłem multikody do dwóch znanych grup, i tam jak na razie bez zmian. Wszystkie wartości, takie jakie podają właściciele. Jednym słowem reguły nie ma, ale jak to zwykle bywa najbardziej obrywa "niewinny".

 • Ja u siebie nie widzę jakichś zmian odbiegających od tego co działo się do tej pory z pozycjami. Wszystko rośnie powoli i systematycznie.

 • generalnie to widzę że jest teraz tak, że katalogi które wcześniej miały taki nieco niższy PR w okolicach 2-3 to w większości nic się nie zmieniło. natomiast te katalogi co posiadały wyższy PR np 5 to widzę że w wielu przypadkach potraciły ten PR i albo on spadł o jeden lub więcej albo co dziwne niektóre wskaźniki PR w ogóle nie pokazują ilości PR tylko wyświetlają znak zapytania tak, jakby strona nie posiadała PR. Czym to jest spowodowane ?

 • Część katalogów to rzeczywiście śmietnisko ale algorytm wszystkiego nie wyłapie i na pewno nie będzie precyzyjny w usuwaniu PR lub innych wskaźników.
  Z drugiej strony jest jakiś hamulec dla lawinowego powstawania spamu i Google musi znaleźć złoty środek ale to pewnie potrwa.
  A może ktoś dołączy się do gry np yandex czy bing

 • Trochę przemieliło, ale jeszcze nie wszystkie strony. Na ostateczne podsumowanie update'u według mnie jeszcze za wcześnie.

 • W Polsce jest może z 50 mocnych i dobrych katalogów, do których warto dodać stronę. Reszta, która jest stawiana tylko pod multikatalogi moim zdaniem nam szkodzi i teraz po aktualizacji będzie jeszcze gorzej. Pozdrawiam

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.