Wady istock’ów

2 dni temu pisałem o istockach i ich wielkich zaletach dla kupujących i sprzedających. Teraz trochę pozrzędzimy 🙂
Główną wadą jest to, że zdjęcie, które kupujemy może pojawić się na 1000 innych stronach.

Zauważyłem ostatnio, że jest to co raz większy problem. Gdy około 3 może więcej lat temu stworzyłem swoją stronę firmową www.gdaq.pl miałem bardzo fajne unikatowe zdjęcie. Co się stało po kilku latach? Zdjęcie z mojej strony zaczęło pojawiać się nagminne w wielu innych serwisach. To samo zauważyłem pracując na etacie w jednej z firm. Zdjęcia z naszych materiałów marketingowych zaczęły pojawiać się w innych serwisach, newsletterach, ogłoszeniach w gazetach…
Myślę, że jest to jedna z największych wad tego typu serwisów, jednak nie wiele firm stać na prywatne sesje zdjęciowe.

Kolejny problem z jakim się spotkałem to brak możliwości wykorzystania tych zdjęć do szablonów stron www, albo chorendalnie drogie licencje na tego typu działania.

Część serwisów w ogólnie nie zezwala na wykorzystanie zdjęć do szablonów stron, część wyraża na to zgodę jednak ich koszt sięga około 300-500zł.

Rok temu wpadłem na pomysł robienia i sprzedawania szablonów stron. W tym celu zarejestrowałem domenę www.twojE-szablony.pl jednak niestety, ale stanąłem właśnie przed tą barierą i moje plany spełzły na niczym. Średni koszt szablonu na stronie templatemonster.com to 60$ jeśli za zdjęcie płaciłbym około 150$ to, żeby otrzymać zwrot za samo zdjęcie, musiałbym  sprzedać szablon 3 razy, a musimy zauważyć, że dochodzi nam jeszcze praca nad grafiką, css…

Najlepiej sprzedające się szablony na templatemonster.com są kupowane po 11 razy więc na zwrot z inwestycji myślę, że musiałbym czekać bardzo długo.

Jeśli wiecie gdzie można kupić fotografie do szablonów napiszcie koniecznie.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Wady istock'ów, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

17 komentarzy

napisz komentarz
 • Na stronie https://www.bigstockphoto.com/usage.html w sekcji Generally permitted uses wymienili m.in.: products or uses where the photo or image is not a main part of your project; webpage design; web template. W sekcji Not generally permitted uses mają natomiast products where the image is a main definitive part of your distributed product. Wg mnie zatem można byłoby więc użyć ich zdjęć np. jako część nagłówka strony, ale nie można ich wstawić tak aby zajmowały pół strony (np. duża palma z boku szablonu strony biura podróży). Warto jednak się upewnić czy tak na pewno jest, zwłaszcza dla szablonów tworzonych w celach komercyjnych.

 • Poczytałam i jest tak…

  nie można sprzedawać dalej zdjęć i ich drukować, “ochrona własnosci intelektualnej” 🙂
  podstawowa licencja upoważnia do używania tylko niewielu zdjęć z oferty, ale jesli raz się zakupi mozna sobie kopiować do woli dla siebie dane zdjęcie

  zdjęcia nie są bezpłatne, trzeba się zarejestrować, zakupić punkty 1-6 w zależnosci od wielkości zdjęcia. Pieniądze są rozliczane pomiędzy fotografa a BigStock

 • mam jakoś jednak wątpliwości czy Ci wszyscy autorzy szablonów na templatemonster czy webhandel płacą za zdjęcia 300zł, gdy rzadko kiedy szablony się sprzedają w ogóle – nie mówiąc już o kilkukrotnej sprzedaży.

  Może są jakieś metody obejścia tego problemu?

  Pzdr

 • Ja też muszę przyznać, że bardzo w to wątpię, ale liczę, że jest jakieś źródło zdjęć, które legalnie udostępnia fotki do templatek.
  Michał Kalinowski na moim blogu pisał, że on kupuje takie fotki. Co ciekawe te szablony udostępnia za darmo.

  Szczerze powiem, że mam wrażenie, że jeśli ktoś robi więcej takich szablonów to wynajęcie fotografa + modeli mogłoby wyjść go taniej.

  Robiliśmy kiedyś sesję zdjęciową dla DevilBikers. Fotograf kosztował nas 1000zł. Modeli mieliśmy we własnym zakresie. Powiedzmy, że całość zamknęła by się z modelami w 2000zł. Po sesji otrzymaliśmy 400 zdjęć z czego 50 bardzo ładnie obrobionych. 50x powiedzmy 200zł zdjęcie to daje 10000zł. Do tego mamy jeszcze masę dodatkowych zdjęć. Jak widać zrobienie takiej sesji samemu wyszłoby o wiele taniej.

  Problem tylko taki, że trzeba wyłożyć pieniądze na start.

 • Nie ma istocków, jest tylko jeden iStock 😉

  Taki model “micro”, każde zdjęcie pracuje na siebie setki/tysiące razy, stąd też można je nabyć po śmiesznych cenach, nawet za licencję rozszerzoną.

  Jeśli zależy Ci na wyłączności to dla przykłada Dreamstime posiada ofertę sprzedaży Sell the Rights (haczyk też w niej niestety jest 😉

  pozd
  RO

 • Mi raczej zależy na możliwości wykorzystywania zdjęć do szablonów www.

  Licencja rozszerzona która na to pozwala potrafi kosztować 400zł za zdjęcie, a to lekka przesada.
  Rok temu zamówiłem sesje fotograficzną i za prawie cały dzień zdjęc (50 zdjęc) zapłaciłem 1000zł włącznie z ich obróbką. Wszystkich zdjęć z tymi nieobrobionymi było z tego co pamiętam ponad 200 więc kupowanie licencji rozszerzonej jest dość kiepskie. W przypadku jednego projektu ok, ale przy większej ilości.

  Trzeba jednak pamiętać, że dochodzi jeszcze kwestia modeli, fryzjerek, kosmetyczek … 🙂

  Jest jeszcze kwestia tego czy rzeczywiście jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia jakich potrzebujemy chodzi mi tutaj o to co chcemy fotografować bo z pewnością w centrum Warszawy wiele poza biurowcami i skrzyżowaniami się nie zrobi 🙂 jak np pięknych krajobrazów.

 • Aha Rafał po twojej strony zobaczyłem że interesujesz się “istock” (ja bym napisał istockami :). Możesz mi powiedzieć czy znajdę właśnie taki serwis, który pozwoli mi przy podstawowej licencji wykorzystać zdjęcia do szablonów stron wwW?

 • W serwisie fotolia.com można bez przeszkód zakupić zdjęcia na potrzeby tworzenia szablonów stron www.

 • When someone writes an article he/she retains the idea of a user in his/her mind that
  how a user can know it. Therefore that’s why this piece of writing is great. Thanks!

 • To zależy na jakie zdjęcia Cię interesują. Zawsze jest możliwość, że po prostu znajdziesz fotografa, którego klimat zdjęć będzie Ci odpowiadał i zrobi dla Ciebie sesję zdjęciową dedykowaną. Nie są to horendalne sumy. A sam fotograf jest w stanie zorganizować taką sesję łącznie z wizażystką, stylistką i modelkami.
  polecam
  https://www.rafalboruch.com/galeria/sesje-indywidu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.