Makieta witryny – pierwszy szkic strony

W jednym z poprzednich artykułów pt. “Jak z powodzeniem realizować projekty informatyczne?” pisałem o tym, że pisanie specyfikacji do projektów jest jedną z ważniejszych rzeczy, aby projekt odniósł sukces, dziś chcę napisać Wam o kolejnym kroku jaki w tym celu należy zrobić.

Jakie elementy powinny znaleźć się na stronie?

Często zadawałem sobie to pytanie i z reguły robiłem projekty tak, aby były atrakcyjne wizualnie nie zwracając uwagi na bardzo istotny fakt. A jest nim jego użyteczność. Zadajmy sobie pytanie. Czego oczekujemy od klienta? Co klient ma zrobić na naszej stronie? Jaka jest NOA (najbardziej oczekiwana akcja). Przykładem NOA może być złożenie zamówienia w sklepie internetowym, zatelefonowanie do naszego biura, zapisanie się na newsletter… Zatem budowa np. strony głównej zależy od tego co chcemy, aby klient na niej wykonał.

Ten link może być Ci pomocny przy projektowaniu strony firmowej.

Przy większych projektach witryn często stosuję makiety stron.

Czym są makiety witryn?

Są to pierwsze szkice strony zanim przystąpimy do projektowania graficznego strony, zanim oddamy ją do realizacji grafikowi.

Proponuję to rozwiązanie osobom zlecającym projekt strony internetowej, a także webmasterom. Ustalenie NOA pozwoli nam już wstępnie ustalić co ma znajdować się na stronie głównej zaś na makiecie witryny rozmieścimy wszystkie potrzebne elementy. Rysunek ten możemy zrobić amatorsko w paincie w formie szkicu. Ja z reguły robię je w skali 1:1, aby klient dokładnie mógł zobaczyć wielkość poszczególnych elementów. Makieta pozwoli nam już na wstępie zorientować się czy jesteśmy zgodni z klientem co do wyglądu witryny. Jeśli nawet nie przyda się Wam to będzie bardzo pomocna grafikowi. Z góry piszę, żeby uprzedzić klienta, że to tylko szkic pokazujący rozmieszczenie elementów na stronie, a nie jej projekt graficzny 🙂

Poniżej przedstawiam przykładowe szkice makiety

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.

Jeśli chciałbyś zlecić jakieś prace graficzne, projektowe napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy z tej strony >>

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (8 votes cast)
Makieta witryny - pierwszy szkic strony, 4.4 out of 5 based on 8 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.