Jak z powodzeniem realizować projekty informatyczne?

Rozmawiając ostatnio z bratem (programistą) i pracując nad nowym projektem zaczęliśmy rozmawiać o rozbieżnościach w projektach pomiędzy tym co zamawia klient, a tym co otrzymuje i przypomniał mi się poniższy obrazek.

To czego klient potrzebował. To co klient zamówił.
To co analityk zrozumiał. To co opisywał projekt.
To co wykonali programiści. To co powstało po wdrożeniu.
To za co klient musiał zapłacić. Brak tutaj rysunku pt.: “To za co klient zapłacił” ognisko z drzewem i siekierą 🙂

Wykorzystane rysunki pochodzą ze strony www.nurt.pl

Jak pewnie większość informatyków przyzna jest w tym trochę racji.

Dlaczego tak jest?
W mniejszych projektach problemy tego typu nie występują jednak przy dużych owszem. Moim zdaniem cały problem polega na braku specyfikacji, albo bardzo ogólnej specyfikacji, która niewiele mówi programistom oraz klientom. Myślę, że problemy tego typu występują nie tylko w małych firmach, ale także duże firmy stają przed takim problemem.

Jak tego uniknąć?
Dobra specyfikacja to klucz do sukcesu każdego projektu.
Pracując nad najnowszych projektem zauważyłem, że problem z obrazków może wystąpić. Osoba zamawiająca projekt miała dość słabe pojęcie o serwisach internetowych w związku z czym wystąpiło masę niedomówień, pytań i niewiadomych. Obawiając się dalszych problemów postanowiłem spisać wszystkie założenia projektowe dla klienta, informatyka oraz grafika. Poświęciłem na to kilka dni, ale powiem szczerze, że nie żałuję.
Prace nad dokumentem wymagały czasu oraz wysiłku mojego, klienta oraz programisty, ale myślę, że dzięki temu projekt będzie zakończony szybciej i będzie tym czego oczekiwał klient.

Wydaje mi się, że dobrze jest jeśli pomiędzy klientem, a programistą jest jeszcze osoba, która będzie dbała o realizację wymagań klienta i, która w przystępny sposób będzie przekazywała informacje od programisty do klienta.

Dlaczego klient często przepłaca za projekt?
Bo specyfikacja nie obejmowała wielu istotnych informacji w związku z czym projekt już po jego zakończeniu musi być poprawiany co jest zdecydowanie droższe niż zrobienie tego od razu na samym początku.

Dzięki dokumentacji osoba prowadząca projekt w odpowiedni sposób przedstawi projekt programiście, zadba o to by projekt wyglądał tak jak tego klient sobie życzył, aby za niego nie przepłacił i był użyteczny.

To, co klient zamówił – bardzo często to co klient przekaże nam to 1/4 jego projektu, osoba prowadząca projekt musi na podstawie tego stworzyć jak najdokładniejszy dokument opisujący go, a po jego stworzeniu skonsultować go z klientem.
To, co analityk zrozumiał – przekaż programiście dokładne działanie wszystkich mechanizmów aplikacji.
To, co opisywał projekt – dobra specyfikacja pozwoli Ci uniknąć problemów.
To, co wykonali programiści – zgodnie ze specyfikacją sprawdź czy wszystkie założenia projektowe zostały spełnione.
Projekt po uruchomieniu i wdrożeniu – przetestuj projekt zanim oddasz go klientowi.
To, za co klient zapłacił – dokładna specyfikacja projektu pozwoli zminimalizować koszty i nie poprawiać projektu po 10 razy.
A to, czego klient potrzebował – jeśli spiszesz wymagania klienta, przedstawisz mu je i zostaną zaakceptowane to dopiero będziesz pewny, że to jest to czego klient oczekuje
Praktyczne zastosowanie projektu – po wykonaniu tych wszystkich czynności projekt zdecydowanie będzie bardziej przypominam to czego klient oczekiwał i będzie praktyczny. Osoba prowadząca projekt znająca się na rzeczy powinna proponować klientowi ciekawsze bardziej użyteczne rozwiązania.

W opisie projektu nigdy nie uwzględnimy wszystkiego zawsze wyjdzie nam coś czego nie przewidzieliśmy jednak tego typu dokumenty pozwolą nam uniknąć większych wpadek, a samo ich pisanie pozwoli nam zauważyć rzeczy z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (5 votes cast)
Jak z powodzeniem realizować projekty informatyczne?, 4.0 out of 5 based on 5 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

7 komentarzy

napisz komentarz
 • Jestem świeżo po rozmowie z firmą i przyznam, że nie jest to satyra, a informatycy myślą wąskim kanałem

  • Wszystko musi być kawa na ławę bo jeśli coś nie jest opisane w specyfikacji to tego po prostu nie będzie.
   To firma informatyczna powinna stworzyć lub pomóc Ci stworzyć taki dokument.

 • Troszkę Ci się pokićkało. Napisałeś, że brak tutaj rysunku pt.: „To za co klient zapłacił” ognisko z drzewem i siekierą -> akurat rysunek to za co klient zapłacił masz, a rysunek z siekierą to wdrożenie projektu. Pozdrawiam / careego.pl

 • Nutrition is as important to animals as it is to humans for fitness, preventative measures for health issues, obesity concerns and the overall health of the animal.
  All the vet techs should always make sure that they
  always meet the expected competency level. practicing
  veterinary medicine – they also understand how to build a practice that does that work.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.