Chcesz zostać grafikiem? Studiuj!
Najpierw nasuwa się pytanie czy szkoła będzie Ci potrzebna, aby zostać grafikiem? Przecież wystarczy nauczyć się kilku programów graficznych by zostać “grafikiem”. Na rynku znajdziesz masę grafików, którzy radzą sobie bez studiów, są samoukami. Na zlecenia.przez.net jest ich zatrzęsienie i da się ich rozpoznać po pierwszym rzucie oka na ich portfolio.
Ja skończyłem liceum artystyczne i policealne studium plastyczne, na wyższe studia w tym kierunku nie miałem aspiracji, choć teraz trochę żałuję. W czasach kiedy uczyłem się: chodziłem na wystawy, malowałem, rysowałem, czułem tkwiący we mnie wielki potencjał. Taka aktywność bardzo pomagała mi w kreatywnej pracy i Tobie też to polecam. Teraz ograniczyłem się do oglądania reklam, ciekawych projektów stron www, czasem też książek z projektami wizytówek, ulotek czy też stron www co także wpływa na mnie inspirującą.
Moim zdaniem jeśli chcesz zostać “szanowanym grafikiem”, tworzyć zapierające dech w piersiach projekty, a nie zostać wyrobnikiem wykonującym monotonne prace graficzne to studia na kierunku artystycznym będą bardzo wskazane. Programów graficznych możesz nauczyć się samemu, ale, aby dobrze projektować grafikę musisz znać się na kompozycji, projektowaniu graficznym… Mimo, że może masz opory przed malarstwem czy rysunkiem (które na artystycznych uczelniach są niezbędne) bo wolisz projektować na komputerze to wierz mi są to prace bardzo rozwijające Twoją wyobraźnię. Być może nie zdecydujesz się od razu na studia, ale kursy czy regularne zajęcia z przedmiotów rozwijających Twoją wrażliwość artystyczną będą w sam raz.
W związku z powyższym uważam, że studia są bardzo ważne. Jest tylko jedno ale. Możesz studiować informatykę i wybrać jako specjalizacje grafikę, lub iść na uczelnie artystyczną. Na informatyce nie będziesz musiał martwic się historią sztuki, która była zawsze moja bolączką w studium i liceum :), malarstwa czy rysunku prędzej będziesz kuł matmę jednak moim zdaniem ciężko Ci będzie o prawdziwa karierę grafika.
Wydaje mi się, że jeśli chodzi o samą znajomość programów to każdy z pomocą książką sobie poradzi, studia na uczelni artystycznej bardziej rozwiną nasze zmysły, aby tworzyć ciekawsze projekty czego na uczelni informatycznej raczej nie uskutecznimy.
Co raz częściej widzę w ofertach pracy w wymaganiach na stanowisko grafika wymagane ASP co powinno dodatkowo Cię przekonać. Wiem, że na ASP się dostać to sztuka i kawałek, ale jeśli “masz talent” 🙂 to jak najbardziej powinieneś tam iść.
Poniżej lista kilku uczelni z kierunkami na grafika
ASP Warszawa
Europejska Akademia Sztuk
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych
Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych
Absolwent ASP może (ale nie musi) być znakomitym grafikiem komputerowym. Znam osoby, które doskonale potrafią malować czy rysować ale próba stworzenia przez nie layoutu kończy się wyprodukowaniem koszmarku na miarę połowy lat ’90. Niemniej, moim zdaniem bez typowo artystycznej szkoły nie ma najmniejszych szans na zostanie znakomitym (takim ze szczytu) grafikiem komputerowym. Po prostu bez wieloletniego trenowania umysłu w tym kierunku można jedynie tworzyć poprawne kompozycje a nie zachwycające czy nowatorskie.
Sam tworzę layouty i czasami poligrafię ale w życiu nie odważę się tytułować “grafikiem” bo nie mam wykształcenia plastycznego i nie potrafię choćby narysować człowieka więc dupa ze mnie a nie grafik. Umiejętność wyplucia strony z Photoshopa czy katalogu z Indesigna inspirowanych innymi autorami nie czyni nikogo grafikiem.
Reasumując, nie liczcie na to, że bez szkoły będziecie robić identyfikację dla Pepsico czy innego Unilevera.
Bardzo dobry komentarz tylko De_mon pojechałeś po sobie 🙂 zarzuć linki do jakiś swoich prac.
No teraz to nie rzucę bo jeszcze jakiś klient zobaczy moją samokrytykę i będzie po współpracy 😉
hehe 🙂 może i racja
Teraz to i po Akademii Sztuk Pięknych absolwenci szukają innego zawodu bo szansa na zdobycie stałej pracy jest nikła, a oferowane stawki zbliżają się już do minimum. Moi znajomi poszukali sobie nowej pracy w innym zawodzie.
Olałem studia bo mnie ograniczały, bardzo niski poziom. Na ASP nie było szans się dostać więc cóż począć w takiej syt? Czytać oglądać tworzyć ćwiczyć zdobywać wiedzę i doświadczenie na własną rękę. Bo cóż pozostało
Grafika to może być również hobby a nie praca. Studiować powinien ten kto chce się z tego utrzymywać. 🙂
A ja się nie zgodzę, tutaj na przykład wywiad z grafikiem komputerowym https://www.templatemonsterblog.pl/wywiad/piotr-sadowski-uwielbiam-projektowac-od-nowa-tworzyc-nowa-jakosc/ ,który studiował coś niezwiązanego ze swoją dziedziną 🙂
Myślę, że warto tutaj rozróżnić o jaką dziedzinę grafiki chodzi. Dla przykładu “digital art” – edukacja tradycyjna jak najbardziej, ale “obróbka zdjęć/fotomontaże” – zero powiązania ze studiami ‘artystycznymi’.
To tak jak studia informatyczne nie robią programistów, chociaż programuje się dużo (to już znam z autopsji). Jednak o jakikolwiek przypadek nie chodzi uważam, że nawet najlepsze studia nie zastąpią i nie ‘przebiją’ samodzielnej nauki 🙂
Witam, aktualnie ucze się w „Częstochowskim plastyku” i przyznam, ze zajęcia są bardzo męczące do tego siedzenie do późna na lekcjach. Zastanawiam się nad przepisaniem do liceum na rozszerzenie humanistyczne. Czy nadal będę miała możliwość dostania się na ASP za pierwszym razem, czy tez patrzą przez pryzmat tego do jakiej szkoły uczęszczałam?