Portal, wortal, serwis, strona, blog z czym to się jje

Remont i przygotowania do porodu wrą i co raz mniej czasu na bloga, a czytelnicy upominają się i czekają 🙂

W związku z tym, że co raz częściej spotykam się z błędną interpretacją pojęcia portal internetowy chciałbym wyjaśnić czym jest portal, wortal, serwis etc. Gdy pracowałem w Perspektywach (firma edukacyjna – swoją drogą mają bardzo zaśmieconą stronę) i tworzyliśmy nową stronę www hucznie nazwano ją Edukacyjny Portal Maturzystów. Firma HRK S.A. dla, której pracuję obecnie posiada stronę www nazwaną Portal Rynku Pracy. Czy jednak rzeczywiście są to portale? Tydzień temu zgłosił się do mnie klient z zapytaniem o wycenę grafiki do portalu. Jednak gdy przeszliśmy do konkretów okazało się, że chodzi o grafikę do prostej strony www. Różnica jest w tysiącach 🙂

Czym jest portal?

Portal to serwis wielotematyczny skierowany do szerokiego grona odbiorców. W większości przypadków portale oferują swoim użytkownikom czaty, fora, skrzynki pocztowe, miejsca na strony www, newsy ze świata, serwisy tematyczne w subdomenach, wyszukiwarki… Przykładami największych polskich portali są onet.pl, wp.pl, interia.pl, gazeta.pl. Mam wrażenie, że gdy internet w Polsce raczkował portale dość dobrze sobie radziły, jednak gdy świadomość internautów rosła i poznawali oni wyszukiwarkę Google to popularność portali spadała. Sam korzystam na co dzień z tv.onet.pl czy pogoda.onet.pl jednak to tyle co interesuje mnie w portalu. Jak swojego czasu donosiły media WP traci od lat. Onet pewnie ze względu na współpracę z telewizją tvn cały czas sobie radzi i mam wrażenie, że jest to najsolidniejszy polski portal aczkolwiek swojego czasu ich wyszukiwarka była bardzo niedoskonała. Myślę, że główne usługi z których użytkownicy korzystają poza samymi newsami na portalach są skrzynki pocztowe, jednak tutaj także Ci bardziej świadomi korzystają z Gmail’a (produkt google), który ma o wiele większe możliwości od skrzynek portalowych.

Portale są tworzone raczej przez duże firmy i pracuje przy nich bardzo dużo osób.

Czym są zatem serwisy o których wcześniej wspomniałem?

To są wortale czyli duże serwisy internetowe zawierające informacje z danej dziedziny. Serwisy te zupełnie odwrotnie niż portale skierowane są do wąskiego grona odbiorców zainteresowanych tym jednym tematem. Jako przykłady takich serwisów mogę właśnie podać www.perspektywy.pl czy hrk.pl, które zdecydowanie krążą wokół jednego tematu, są to serwisy wyspecjalizowane w tych tematach. Do tworzenia wortalu myślę, że wystarczy kilka osób zainteresowanych tematem.

Czym różni się zwykła strona www od wortalu czy portalu?

Stronę www może mieć producent skarpetek, napoju energetycznego, piwa czy jakakolwiek firma prywatna, tak naprawdę każdy bez większych nakładów finansowych czy pracy. W przeciwieństwie do portali czy wortali z reguły nie są to strony wymagające aktualizacji. Są to czysto informacyjne strony. Wydaje mi się, że zwykła strona, której poświęci się więcej czasu może stać się wortalem tematycznym.

Czym jest blog?

Blogi kojarzą się ze zwierzeniami sfrustrowanych nastolatek jednak myślę, że ten wizerunek się zmienia. Bardzo dużo powstaje blogów tematycznych, które sam codziennie czytam, a są to m.in. blog.mediafun.pl, interaktywnie.com, antyweb.pl, dynanet.pl, lexy.com.pl/blog, ui.blox.pl. Blogi te dostarczają codziennie dużo ciekawych informacji. Zastanawiam się tylko jaka jest różnica pomiędzy takim blogiem jak interaktywnie.com (prowadzonym przez kilku zapaleńców tematu), a wortalem? Czy to właśnie nie jest wortal? Został postawiony na platformie blogowej jednak myślę, że jest to już wortal. Kiedy kończy się blog, a zaczyna wortal? Tego nie wiem.

Nie znam też dokładnych definicji tych pojęć. Powyższe opisy stworzyłem na podstawie własnych doświadczeń. Mam nadzieję, że co nieco rozjaśniłem te pojęcia osobom, które miały problem z ich odróżnieniem od siebie, a jeśli ktoś wie na ten temat więcej ode mnie i chciałby się tym podzielić z innymi to zapraszam do komentowania.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (27 votes cast)
Portal, wortal, serwis, strona, blog z czym to się jje, 4.3 out of 5 based on 27 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

10 komentarzy

napisz komentarz
 • Dziękuje za wyjaśnienia różnicy między portalem a wortalem. Interesują mnie wortale dotyczące telekomunikacji, poczty, informatyzacji, rozwoju internetu.
  Pozdrawiam,
  Staszek

 • A jak to jest z redtubem? Temat jest jeden – seks, ale w jakże wielu odmianach – są azjatki, murzynki, białe, chude, średnie, grube, lodziki, fetysze, starsze etc. Każdy znajdzie coś dla siebie. To wortal, czy portal?

  • Wortal bo to tematyka seksu, choć myślę, że przez te 5 lat to wszystko mocno ewoluowało.
   Stare nazewnictwo zniknęło pojawiło się dużo nowego.

 • Przydatny artykuł dla tych, który jeszcze nie widzieli różnicy między portalem, wortalem, serwisem, stroną internetową, bądź blogiem. Autor ukazał w ciekawy sposób różnice oraz bardzo szczegółowo wyjaśnił wszystkie pojęcia.

 • Blogi zawsze kojarzą mi się z czym typu pamiętnik na temat osoby i jej otoczenia wydarzeń. Blogi czyli że są personalne choć teraz mogą już nie pisać o sobie ale jakimś dziale zainteresowań.

 • Obenie WordPress pozostaje bezkonkurencyjny jako narzędzie do blogowania. Daje dużą autonomię i większą kreatywność. Sam serwis jest prosty:) Jest sporo filmów jak zainstalować, aktualizować i pozycjonować. Posiada sporo darmowych wtyczek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Sławek Gdak Specjalista ds. seo
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz jakiekolwiek pytanie wypełnij poniższy formularz.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie <a href="https://gdaq.pl/polityka-prywatnosci/" target="_blank">polityki prywatności</a>.