“Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce”

Dziś chciałem przedstawić Wam bardzo ciekawą pozycję Marka Kasperskiego i Anny Buguskiej – Torbicz pt.: “Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce”, którą skończyłem czytać wczoraj. Książka jest kompedium wiedzy na temat użyteczności, prototypowania, testowania.

Marek Kasperski jest właścicielem firmy ThinkLab.pl. Ukończył Instytut Filozofii UMK w Toruniu jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest redatktorem merytorycznym trzech tytułów z zakresu neuropsychologii, filozofii umysłu i nowych technologii. Współautorka książki Anna Boguska-Torbicz jest absolwentką Wydziałów Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Oboje autorzy są specjalistami w swoim fachu. Marek jest uważany za jedną z najlepiej osób znających się na temacie użyteczności. Zapraszam na jego bloga ui.blox.pl/html.

Książka pochodzi z wydawnictwa Helion i kosztuje 59zł (w kolorze).

Do tej pory na temat użyteczności czytałem tylko książkę “Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych” co nieco dowiedziałem się od Piotra Majewskiego i Tomasza Karwatki (kurs i konferencja www.webusability.pl). Temat okazał się bardzo ciekawy dlatego sięgnąłem także po tę lekturę. Muszę przyznać, że z tej książki dowiedziałem się najwięcej na temat użyteczności. Można znaleźć w niej naprawdę wyczerpującą wiedzę na ten temat. O ile książka “Nie każ mi myśleć!…” to “liźnięcie tematu” o tyle to jest kompendium wiedzy.

Tematy jakie poruszają autorzy to:
– prototypowanie,
– układ strony,
– nawigacja,
– tworzenie formularzy, logowanie, komunikowanie błędów,
– dobór czcionki do strony,
– kolory fontów i ich czytelność,
– dobór kolorystyki.

To co bardzo mi się podobało to to, że autorzy zwracają uwagę na każdy szczegół. Przykładowo bardzo dokładnie został opisany temat wyboru kolorystyki do strony zwracając uwagę na różne wady wzroku. Prototypowanie to coś do czego ja ostatnio dorosłem, a dla autorów jest to oczko w głowie :). Myślę, że tak wielki nacisk na to położono gdyż brak prototypowania generuje ogromne koszty. Książka nie bez powodu jest kolorowa. Została wzbogacona o dużo ilustracji, zdjęć i screenów. Autorzy zamieścili bardzo dużo przykładów,  nie jest to sucha treść dzięki czemu czyta się ją lepiej.

Dodatkową zaletą jest to, że przy większości rozdziałów podano nam linki do darmowych i płatnych narzędzi, które wspomogą naszą pracę.

Książka ta z pewnością nie jest dla każdego, a jedynie dla tych którzy temat użyteczność stron www traktują bardzo poważnie. Jest to publikacja na najwyższym poziomie dlatego nie dziwi mnie utrzymywanie się jej w TOP20 w sklepie helionu i same najlepsze oceny od użytkowników, którzy ją juz przeczytali. Bardzo duże doświadczenie i wykształcenie autorów z zakresu filozofii i psychologii zapewnia lekturę na najwyższym poziomie.

Dziś miałem przyjemność osobiście posłuchać Marka Kasperskiego na konferencji “@rewolucja biznesu” i uważam, że spośród 8 wystąpień jego było najlepsze. Więcej o tej konferencji już jutro.

Wystawiam ocenę 5/5 tej książce.

Zainteresowanych zapraszam do zakupu książki na stronie wydawcy “Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce”.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
"Projektowanie stron www. Użyteczność w praktyce", 5.0 out of 5 based on 2 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

2 komentarze

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.