Sprawdzanie użyteczności automoto24.com.pl

W związku z tym, iż korci mnie ostatnio, aby pisać o użyteczności różnych nowych stron pojawiających się w sieci postanowiłem zacząć od swojego serwisu, żeby nie było, że wyżywam się na innych, a na swoje serwisy nie umiem spojrzeć krytycznym okiem 🙂

Dziś napiszę o wadach użyteczności mojego serwisu www.automoto24.com.pl. W związku z tym, że serwis jest dość obszerny omówię krótko tylko stronę główną bo pełny test użyteczności mógłby zająć kilkadziesiąt stron A4.

Strona ta powstała pod koniec 2007 roku i zawierała jedynie ogłoszenia motoryzacyjne. Była prosta i spójna wizualnie. Składała się z dużego menu górnego, menu z  ogłoszeniami z lewej strony, menu użytkowego, wyszukiwarki ogłoszeń, ogłoszeń promowanych oraz reklamy.

Przez prawie półtora roku strona uległa znacznej rozbudowie doszły 4 menu, newsletter, kilka reklam, mapa województw, newsy, linki do forum, artykuły, opisy imprez…

W sumie zmiany bardzo pozytywne jednak niestety, ale mocno nie przemyślane. Struktura menu i strony głównej nie była przygotowana na tak rozbudowany serwis i dodawanie kolejnego i kolejnego menu nie wpłynęło dobrze na jej czytelność i przejrzystość. Wszystkie informacje na stronie zlały się  nic się nie wyróżnia, a strona bez potrzeby stała się bardzo długa. Jak wiele innych stron my także po latach postanowiliśmy przebudować i odświeżyć nasz serwis.

Oto screen z aktualnej strony i zaznaczone po kolei błędy witryny.

Head strony
1. Mało widoczne logo strony
2. Head niespójny graficznie z resztą strony
3. Wyszukiwarka nie zawierająca wyszukiwarki ogłoszeń
4. Brak błędu logowania

Lewa szpalta strony
5. Reklama Google zamiast głównego menu strony
6. 3 poniższe menu bardzo rozciągają stronę

Środkowa szpalta strony
7. Wyszukiwarka widoczna tylko na stronie głównej
8. Niepoukładane pola wyszukiwarki
9. Wybranie pola z kategorii powoduje przeładowywanie się całej strony
10. Promowane ogłoszenia są zbyt nisko na stronie

Prawa szpalta strony
11. W polu newsletter brak przycisku “zapisz”
12. Mapa posiada nieczytelne podpisy województw
13. Powtórzone tytuły z newsów, które są w środkowej szpalcie
14. Linki znajdujące się poniżej newsów są niezbędne i zajmują zbyt wiele miejsca

Stopka strony
15. Partnerzy strony są znajdują się poza obszarem strony
16. Loga w partnerach są kolorowej i przez to bardzo zwracają na siebie uwagę

Jak powinna wyglądać ta strona?

To co należy zrobić to (to co wcześniej pisałem na blogu) należy zastanowić się jaka jest nasza NOA. Jaką akcje chcemy, aby internauta podjął po wejściu na stronę. Przykładowo tutaj będzie to skorzystanie z wyszukiwarki ogłoszeń, rejestracja użytkownika, skontaktowanie się ze sprzedającym czy dodanie ogłoszenia i te elementy na stronie trzeba podkreślić i ułatwić skorzystanie z nich. Co do menu to myślę, że zakładkowe menu pozwoli scalić te 7 menu (może więcej 🙂 w jedno spójne i łatwe do korzystania. Wyszukiwarka powinna być poukładana i wybieranie kryteriów nie powinno powodować przeładowywania się strony.  Na podstronach np. liście ogłoszeń powinna być cały czas widoczna wyszukiwarka. Wiele elementów z aktualnej strony głównej powinno po prostu zniknąć bo nie są tak ważne, aby je tak eksponować w tak ważnym miejscu.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.