Testowanie stron WWW w różnych przeglądarkach

Testowanie jest jednym z ważniejszych procesów w wielu dziedzinach i tak też jest w projektowaniu witryn www. Dziś poruszę kwestię testowania stron www w różnych przeglądarkach przed jej oficjalnym uruchomieniem.

O ile zainstalowanie jednej wersji FF, IE, Opery nie sprawia problemu o tyle instalacja różnych ich wersji czy skorzystanie z przeglądarek Linuxowych, Macowych może być wręcz niemożliwe.

Jak testować stronę w różnych przeglądarkach?
Standardowo strony testuję pod FF, IE6, IE7, Opera. Na komputerze mam zainstalowane FF, Operę, IE7. Do testowania strony w pozostałych wersjach IE od 5 do 8 wykorzystuję IE tester https://www.my-debugbar.com/wiki/IETester/HomePage. To są dla mnie najważniejsze wyszukiwarki do których dostosowuję witryny.
W poprzedniej firmie zanim zacząłem korzystać z IE Tester miałem zainstalowaną wirtualną maszynę co pozwalało mi testować stronę w IE6.

Ostatnio natknąłem się na ciekawą stronę https://browsershots.org na której możemy sprawdzić wygląd naszej strony pod różnymi systemami operacyjnymi i różnymi przeglądarkami. Browsershots jak sama nazwa mówi robi zrzuty ekranu  z wybranych przez nas wersji przeglądarek.
Na stronie możemy przetestować witrynę w systemach Linux, Windows, Mac OS, BSD w różnych przeglądarkach.
Na samym systemie Windows możemy przetestować stronę w blisko 20 wersjach Opery, 7 wersjach FF, 6 wersjach IE…
Nie popadajmy jednak w takie skrajności, żeby stronę testować w ponad setce przeglądarek. Zwracam tutaj jeszcze uwagę, że screeny generują się dość długo, a czym więcej przeglądarek tym dłuższy czas oczekiwania na ich wygenerowanie. Przy opcji płatnej 29,95$ podobno zajmuje to do 3 minut. Jeśli czas jest bardzo długi możemy powrócić na stronę za parę godzin i zobaczyć screeny.

W celu sprawdzenia witryny wprowadzamy jej adres w pole wyszukiwania, wybieramy wyszukiwarki w jakich strona ma być przetestowana i oczekujemy na wygenerowanie screenów z tych wersji przeglądarek. Po otrzymaniu screenów jesteśmy już w posiadaniu informacji na temat błędów wyświetlania się naszej strony.

Dobrze jest sprawdzić w statystykach z jakich wersji przeglądarek korzystają nasi użytkownicy i od czasu do czasu sprawdzić czy strona działa w nich poprawnie. Jak pisałem wcześniej ja testuję wszystko w FF, IE, Opera i wydaje mi się to wystarczające. Polecam program IE Tester.

https://browsershots.org/
https://www.my-debugbar.com/wiki/IETester/HomePage
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1985

Niestety, ale z mojego doświadczenia wynika, że żaden program/strona nie jest tak dobry jak sprawdzenie samemu strony w danej przeglądarce. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to powyższe alternatywy są całkiem sensowne.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (14 votes cast)
Testowanie stron WWW w różnych przeglądarkach, 5.0 out of 5 based on 14 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

12 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.