Testowanie stron WWW w różnych przeglądarkach

Testowanie jest jednym z ważniejszych procesów w wielu dziedzinach i tak też jest w projektowaniu witryn www. Dziś poruszę kwestię testowania stron www w różnych przeglądarkach przed jej oficjalnym uruchomieniem.

O ile zainstalowanie jednej wersji FF, IE, Opery nie sprawia problemu o tyle instalacja różnych ich wersji czy skorzystanie z przeglądarek Linuxowych, Macowych może być wręcz niemożliwe.

Jak testować stronę w różnych przeglądarkach?
Standardowo strony testuję pod FF, IE6, IE7, Opera. Na komputerze mam zainstalowane FF, Operę, IE7. Do testowania strony w pozostałych wersjach IE od 5 do 8 wykorzystuję IE tester https://www.my-debugbar.com/wiki/IETester/HomePage. To są dla mnie najważniejsze wyszukiwarki do których dostosowuję witryny.
W poprzedniej firmie zanim zacząłem korzystać z IE Tester miałem zainstalowaną wirtualną maszynę co pozwalało mi testować stronę w IE6.

Ostatnio natknąłem się na ciekawą stronę https://browsershots.org na której możemy sprawdzić wygląd naszej strony pod różnymi systemami operacyjnymi i różnymi przeglądarkami. Browsershots jak sama nazwa mówi robi zrzuty ekranu  z wybranych przez nas wersji przeglądarek.
Na stronie możemy przetestować witrynę w systemach Linux, Windows, Mac OS, BSD w różnych przeglądarkach.
Na samym systemie Windows możemy przetestować stronę w blisko 20 wersjach Opery, 7 wersjach FF, 6 wersjach IE…
Nie popadajmy jednak w takie skrajności, żeby stronę testować w ponad setce przeglądarek. Zwracam tutaj jeszcze uwagę, że screeny generują się dość długo, a czym więcej przeglądarek tym dłuższy czas oczekiwania na ich wygenerowanie. Przy opcji płatnej 29,95$ podobno zajmuje to do 3 minut. Jeśli czas jest bardzo długi możemy powrócić na stronę za parę godzin i zobaczyć screeny.

W celu sprawdzenia witryny wprowadzamy jej adres w pole wyszukiwania, wybieramy wyszukiwarki w jakich strona ma być przetestowana i oczekujemy na wygenerowanie screenów z tych wersji przeglądarek. Po otrzymaniu screenów jesteśmy już w posiadaniu informacji na temat błędów wyświetlania się naszej strony.

Dobrze jest sprawdzić w statystykach z jakich wersji przeglądarek korzystają nasi użytkownicy i od czasu do czasu sprawdzić czy strona działa w nich poprawnie. Jak pisałem wcześniej ja testuję wszystko w FF, IE, Opera i wydaje mi się to wystarczające. Polecam program IE Tester.

https://browsershots.org/
https://www.my-debugbar.com/wiki/IETester/HomePage
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1985

Niestety, ale z mojego doświadczenia wynika, że żaden program/strona nie jest tak dobry jak sprawdzenie samemu strony w danej przeglądarce. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to powyższe alternatywy są całkiem sensowne.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (14 votes cast)
Testowanie stron WWW w różnych przeglądarkach, 5.0 out of 5 based on 14 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

12 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.