Jak zaprojektować logo?

Z tym problemem z pewnością nie jedna osoba się spotkała i ja także. Czasami loga projektuję sam, a czasem zlecam je. Jednak w tej kwestii nie jestem fachowcem i wolę to oddać w bardziej wprawione ręce. Tak samo radzę i Wam. Nie oszczędzajcie na logo bo będzie Wam służyło latami. Będzie się pojawiać na wizytówce, stronie, papierze, budynku…

Projektowanie logo niektórym może wydawać się bardzo prostą rzeczą bo niby co to za sztuka machnąć niebieskie kółko, a w środku napis tvn, czy wielkie M macdonald’a lub “fistaszek” Nike. Ja jednak uważam, że zaprojektowanie dobrego logo nie jest łatwą rzeczą. Sam nie raz próbowałem i rzadko udawało mi się stworzyć coś ciekawego. Logo to o tyle trudny temat, że musi być bardzo proste, zawierać 2-3 kolory, a zarazem ciekawe. Musi być na tyle proste, aby móc je wydrukować, wyszyć… Logo powinno być czytelne o wielkości 2cm i 200cm zrobione w kolorze i czarno-bieli (xero).

Pewnej wiedzy na ten temat nabyłem w szkole na projektu graficznym. Trochę wiedzy na ten temat możecie zaczerpnąć z książki helionu pt.: “Grafika w biznesie. Projektowanie elementów tożsamości wizualnej – logotypy, wizytówki oraz papier firmowy” aczkolwiek nie rzuciła mnie ona na kolana. Szkoda, że helion nie wydał od 2004 roku jakiejś obszerniejszej książki na ten temat.

Grafików, którzy skuszą się na samodzielny projekt loga zapraszam na bloga speckyboy.com gdzie znajdziecie 20 linków, które zainspirują Was do pracy. Z doświadczenia wiem, że brak pomysłów to podstawowy problem 🙂 jednak tu z pomocą przychodzą nam książki wydawnictwa Tashen oraz Rockport. W ich zbiorach jest sporo naprawdę ciekawych książek z projektami logo. Osobiście polecam wydawnictwo Humalibra (sprzedają książki tych wydawnictw) – użytkownik allegro bobolakus. Swojego czasu zamówiłem u niego kilka książek i dostałem rabat, a książki okazały się bardzo dobre. Nie należą one do najtańszych, ale naprawde warto. Sam kupiłem kilka książek o webdesignie, projektach wizytówek i logo.

Oto przykładowy link do jednej z książek, którą kupiłem “Web Design Index7”.

Amatorów, którzy jednak nie są zainteresowani profesjonalnym stworzeniem logo zapraszam na stronę gdzie umieszczono linki do 12 generatorów logo (link do strony).

Proponuję dobrze przemyśleć czy wykonasz logo samodzielnie czy zlecisz to profesjonalistom jednak potraktuj sprawę poważnie bo jak wcześniej napisałem będzie Ci ono służyć przez długie lata.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.

Jeśli chciałbyś zlecić jakieś prace graficzne, projektowe napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy z tej strony >>

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Jak zaprojektować logo?, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

o autorze

Slawomir Gdak

Od 2009 prowadzi owego seo bloga i dzieli się swoją wiedzą z zakresu seo.

Autor publikacji/produktów z zakresu seo m.in.: znanych list katalogów i profili, ebooków, szkoleń, artykułów w miesięczniku SEMspecialist.
Gościnnie trener w Mieście Szkoleń oraz na Search Marketing Week.

11 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.