Co to jest Eye tracking?
Eye tracking jest pojęciem pojawiającym się między innymi w testowaniu użyteczności stron www. Polega on na tym, że użytkownik zakłada na głowę specjalne okulary dzięki którym komputer bada wodzenie wzroku po ekranie. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić czy użytkownicy wykonują akcje pożądane przez nas na stronie, sprawdzimy co przykuwa ich uwagę, a co nie.
Po prawej stronie przykład badania eye tracking strony Google.
Poniżej przytaczam definicję eyetrackingu ze strony Wikipedi.
Okulografia, czyli śledzenie ruchów gałek ocznych (ang. eye tracking) jest techniką stosowaną od ponad 100 lat w takich dziedzinach, jak psychologia, medycyna, interakcja człowiek-komputer, marketing i innych.
Istnieje wiele metod umożliwiających rejestrację aktywności wzrokowej człowieka począwszy od zwykłej bezpośredniej obserwacji poprzez inwazyjne metody mechaniczne a skończywszy na badaniu różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy dwiema stronami gałki ocznej.
Jedną z najpopularniejszych metod jest rejestracja wideo aktywności wzrokowej za pomocą urządzeń zamontowanych na głowie badanego lub umieszczonych zdalnie np. na biurku. Przekazywany materiał filmowy jest poddawany obróbce cyfrowej pozwalającej na późniejszą analizę zapisu aktywności wzrokowej. W metodzie tej często stosuje się kamery podczerwone ułatwiające identyfikację źrenicy oraz lokalizację odbicia rogówkowego, co pozwala na określenie wektora patrzenia.
Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak działa eye tracking
Zapraszam także na polską stronę z przykladami dzialania eye trackingu https://ergonomia.ioz.pwr.wroc.pl/hci–eye_tracking-badanie_uzytecznosci.php
Jak widać sprzęt jest dostępny na Politechnice Wrocławskiej. Osobiście bardzo chciałbym zobaczyć jak działa takie urządzenie i przetestował je na jakiejś stronie. Jest to jednak jak sprawdzałem bardzo duży wydatek. My skupimy się na testowaniu serwisu za darmo lub za niewielkie pieniądze o czym będziemy wkrótce pisać.
Polecam świeży artykuł z 2 stycznia 2010 na temat eye trackingu na stronie lexy https://www.lexy.com.pl/blog/pozycjonowanie/eye-tracking-w-google/