Co to jest Eye tracking?

Eye tracking jest pojęciem pojawiającym się między innymi w testowaniu użyteczności stron www. Polega on na tym, że użytkownik zakłada na głowę specjalne okulary dzięki którym komputer bada wodzenie wzroku po ekranie. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić czy użytkownicy wykonują akcje pożądane przez nas na stronie, sprawdzimy co przykuwa ich uwagę, a co nie.

Po prawej stronie przykład badania eye tracking strony Google.

Poniżej przytaczam definicję eyetrackingu ze strony Wikipedi.

Okulografia, czyli śledzenie ruchów gałek ocznych (ang. eye tracking) jest techniką stosowaną od ponad 100 lat w takich dziedzinach, jak psychologia, medycyna, interakcja człowiek-komputer, marketing i innych.

Istnieje wiele metod umożliwiających rejestrację aktywności wzrokowej człowieka począwszy od zwykłej bezpośredniej obserwacji poprzez inwazyjne metody mechaniczne a skończywszy na badaniu różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy dwiema stronami gałki ocznej.

Jedną z najpopularniejszych metod jest rejestracja wideo aktywności wzrokowej za pomocą urządzeń zamontowanych na głowie badanego lub umieszczonych zdalnie np. na biurku. Przekazywany materiał filmowy jest poddawany obróbce cyfrowej pozwalającej na późniejszą analizę zapisu aktywności wzrokowej. W metodzie tej często stosuje się kamery podczerwone ułatwiające identyfikację źrenicy oraz lokalizację odbicia rogówkowego, co pozwala na określenie wektora patrzenia.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak działa eye tracking

Zapraszam także na polską stronę z przykladami dzialania eye trackingu https://ergonomia.ioz.pwr.wroc.pl/hci–eye_tracking-badanie_uzytecznosci.php

Jak widać sprzęt jest dostępny na Politechnice Wrocławskiej. Osobiście bardzo chciałbym zobaczyć jak działa takie urządzenie i przetestował je na jakiejś stronie. Jest to jednak jak sprawdzałem bardzo duży wydatek. My skupimy się na testowaniu serwisu za darmo lub za niewielkie pieniądze o czym będziemy wkrótce pisać.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci, masz co do niego jakieś wątpliwości lub pytania “Zostaw komentarz”, a na pewno na niego odpowiem.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Co to jest Eye tracking?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

jeden komentarz

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.