Narzędzia seo do tworzenia i optymalizacji treści

narzędzia seo do tworzenia i optymalizacji treści

Tworzenie treści to jedno z najważniejszych zadań każdego specjalisty SEO. W dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest nasycony różnorodnymi informacjami, kluczem do sukcesu jest nie tylko wybór odpowiednich fraz kluczowych, ale także umiejętność ich skutecznego wplecenia w wartościowy, angażujący tekst. W poprzednim artykule z tego cyklu skupiłem się na narzędziach wspomagających wybór fraz. Teraz przyszedł czas na kolejny krok, czyli optymalizację treści pod nie.

Jeśli już zidentyfikowałeś kluczowe słowa dla swojej strony, to teraz nadszedł czas, aby umiejętnie je wykorzystać. Dzięki odpowiednio przygotowanej treści, nie tylko zwiększysz widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania, ale także przyciągniesz i zatrzymasz uwagę czytelników. W tym artykule przedstawię narzędzia, które mogą się w tym okazać bardzo pomocne.

Płatne narzędzia

Masz całkiem spory wybór płatnych narzędzi do optymalizacji treści. Co ciekawe, według mnie najlepsze z nich to te polskie. Nie chodzi tylko o to, że zapewniają dostęp w języku polskim, bo większość to robi, ale od strony funkcjonalnej naprawdę są bardzo dobre.

Warto porządnie przemyśleć zakup. O ile bowiem narzędzia do wyszukiwania fraz kluczowych czy audytów seo będziesz używał najczęściej raz na kilka miesięcy, o tyle z narzędzia do tworzenia treści będziesz korzystał praktycznie non stop. U nas wykorzystujemy je codziennie. Co prawda warto wziąć pod uwagę fakt, że nie robimy tego tylko dla siebie, ale też dla klientów.

Zapraszam Cię do poznania zestawienia płatnych narzędzi wspomagających proces tworzenia treści.

SurferSeo

SurferSeo to polskie kompleksowe narzędzie do przygotowywania treści. Od wyboru fraz kluczowych, poprzez tworzenie zoptymalizowanych treści, audyt istniejących treści, aż po planner czy Grow Flow, który co tydzień analizuje Twoje treści i przekazuje sugestie, jak je poprawić, jak stworzyć nowe, czy jak je podlinkować…

Nie będę ukrywał, że to mój faworyt dzisiejszego zestawienia. Sami używamy go w firmie już od kilku dobrych lat i z radością patrzę, jak ten soft się rozwija. Na co dzień przede wszystkim używamy narzędzia Content Editor do przygotowywania treści oraz Audit do analizowania poziomu optymalizacji istniejących już treści na stronie.

Content Editor to już taki standard branżowy, czyli wpisujesz frazę kluczową (a nawet kilka) do narzędzia, a ono “wypluwa” Ci edytor tekstowy z wytycznymi po prawej stronie. Jest wskaźnik oceny jakości, liczba słów, nagłówków, paragrafów, obrazów, lista fraz kluczowych, których warto użyć – z oznaczeniem kolorystycznym i liczbowym wskazującymi, czy użyłeś ich już wystarczająco. Do tego sugerowane nagłówki, pytania, możliwość zaznaczenia i odznaczenia wybranych konkurentów, na podstawie których ta analiza została przygotowana, dodawanie fraz czy zmiany wskazanych wytycznych… Opcji jest naprawdę mnóstwo.

Ja bardzo doceniam narzędzie Audit, któremu podrzucam adres url – czy to artykułu, czy np. kategorii w sklepie, a on pokazuje mi wytyczne, jak je poprawić.

Jest też narzędzie DomainPlanner. Pokazuje, które treści warto byłoby dodatkowo zoptymalizować.

SurferSeo udostępnia wtyczkę do WordPress i Dokumentów Google, aby tam bezpośrednio tworzyć treści. Jest też mechanizm tworzący samodzielnie treści z wykorzystaniem AI, ale niestety dostępny tylko w języku angielskim.

Podstawowe informacje:

Senuto Writer

Senuto to polskie kompleksowe narzędzie, które służy do monitorowania widoczności i pozycji stron w Google, wyszukiwania fraz kluczowych, planowania i tworzenia treści…

Sam Writer to typowe narzędzie do przygotowywania treści, do którego wpisujesz frazę, a on udostępnia Ci edytor z wytycznymi po prawej stronie. Gdy uzupełniasz treści, jej wynik się poprawia.

Jest tutaj wskaźnik oceny jakości przygotowywanej treści, informacja o liczbie użytych znaków, nagłówków, multimediów, linków… ile razy, jaka fraza została użyta – kolorami oraz liczbowo oznaczone, ile razy powinna, a ile została użyta. Do tego sugerowane nagłówki oraz pytania, możliwość stworzenia meta tagów, udostępniania edytora każdemu, kto dostanie link…

Wygląda to naprawdę nieźle, mi jednak brakuje możliwości dodania kilku fraz, tak jak to jest w przypadku SurferSeo.

Warto wspomnieć, że nie tak dawno temu Senuto udostępniło mechanizm AI, który może za Ciebie tworzyć treści. W abonamencie masz dostęp do trzech takich artykułów miesięcznie. Za dodatkowe trzeba dopłacić. Artykuły są bardzo dobrej jakości, podstawowe narzędzia do wykrywania plagiatów nie rozpoznają ich, natomiast nie wiem, czemu ten mechanizm nie trzyma się swoich wytycznych i przykładowo tworzy dużo dłuższe treści (3 razy), z większą liczbą nagłówków (5 razy), a pomija użycie wielu sugerowanych fraz.

Wydaje się, że wymaga jeszcze dopracowania, ale i tak powinien radzić sobie dużo lepiej niż ChatGPT.

Dodatkowo w Senuto jest narzędzie Planner, do którego wprowadzasz adres domeny, frazy kluczowe i konkurentów, a on pokazuje Ci listę potencjalnych tematów do przygotowania przez Ciebie – z wytycznymi i edytorem. Ta opcja bardzo mi się podoba.

Minusami w porównaniu do Surfera jest na pewno brak możliwości dodania kilku fraz oraz audytowania treści znajdującej się pod wskazanym adresem url.

Podstawowe informacje:

Contadu

Contadu to kolejne polskie narzędzie. Także jak widzisz, na naszym rynku jest tego całkiem sporo.

Contadu jest jednak już bardziej rozbudowane. Tutaj nie tylko wpisujesz frazę i otwierasz standardowy edytor z frazami kluczowymi, ale masz możliwość dodawania swoich copywriterów, przypisywania im zadań, także otrzymujesz całą platformę do zarządzania Twoim zespołem zajmującym się treściami. Spięcie Contatu z Twoim kontem Google Analytics i Google Search Console dostarcza mu dodatkowych informacji, co pozwala na przygotowanie jeszcze lepszej strategii contentowej.

Platforma jest naprawdę potężna i muszę Ci się przyznać, że gdy testowałem ją 3 lata temu, to niestety, ale mnie przerosła. Mnogość funkcji po prostu mnie przytłoczyła, co wcale nie oznacza, że nie będzie odpowiednie dla Ciebie. Także i tę opcję warto sprawdzić.

Podstawowe informacje:

 • Cena: od 31 euro,
 • Wersja próbna: 30 dni,
 • Główne funkcje: wyszukiwanie fraz, monitorowanie fraz, tworzenie zoptymalizowanych treści,
 • Link: https://contadu.com.

Clearscope

Clearscope to narzędzie dedykowane tworzeniu treści. Wygląda jak wszystkie inne, czyli po wpisaniu frazy kluczowej pojawia się edytor, a po jego prawej stronie – frazy z informacją, czy i ile razy zostały one użyte. Dzięki temu tworzone treści mają być perfekcyjnie zoptymalizowane.

Narzędzie posiada wtyczkę do Dokumentów Google oraz WordPress, co z pewnością ułatwia korzystanie z niego.

Firma chwali się współpracą z wielkimi markami, jednak mnie zupełnie nie przekonuje cena od 170$ miesięcznie. Mamy na rynku wiele innych, podejrzewam, że równie dobrych narzędzi, a brak wersji próbnej nie pozwala na go przetestować.

Podstawowe informacje:

 • Cena: od 170$,
 • Wersja próbna: brak,
 • Główne funkcje: tworzenie zoptymalizowanych treści,
 • Link: https://www.clearscope.io.

Frase.io

Frase jest dość ubogim oprogramowaniem. Wpisujesz do niego frazę, ukazuje Ci się edytor i to wszystko. Jest jakiś content AI, ale oczywiście niedostępny dla języka polskiego. Istnieje opcja dodawania użytkowników, integracja Google Search Console, plugin do dokumentów Google i WordPress, API, ale nie będę ukrywał, że mnie nie zachwycił.

Ważne, że w cenie 14,99$ możesz stworzyć lub zoptymalizować raptem tylko 4 artykuły miesięcznie, więc tak realnie, to dopiero plan od 44,99$ miesięcznie z możliwością optymalizacji 30 artykułów na miesiąc ma jakikolwiek sens.

Podstawowe informacje:

 • Cena: od 14,99$,
 • Wersja próbna: tak, 1 $ za 5 dni,
 • Główne funkcje: tworzenie zoptymalizowanych treści,
 • Link: https://www.frase.io.

WriterZen

WriterZen to oprogramowanie, w którym znajdziesz narzędzia do planowania treści, wyszukiwania fraz kluczowych, tworzenia zoptymalizowanych treści, a także sprawdzania poziomu plagiatu tworzonych treści. Ten ostatni jest o tyle ciekawy, że przykładową treść, wygenerowaną przez AI Senuto, ocenił na 75% jako plagiat. Także nieźle sobie radzi.

Content editor wygląda dość standardowo – z edytorem po lewej a wytycznymi po prawej, ale z tą różnicą, że przed optymalizacją, mimo że wpisałeś już wcześniej frazę kluczową, to musisz wybrać z listy fraz kluczowych te, pod które chcesz go optymalizować, aby uzyskać wskaźniki dla nich. W programach wcześniej wymienionych, to raczej one samodzielnie dobierały je za nas w klastry tematyczne.

Z jednej strony dobrze mi się korzystało z tego softu, z drugiej w tej cenie raczej wolałbym Senuto czy Contadu.

Podstawowe informacje:

 • Cena: od 19$,
 • Wersja próbna: 15 dni,
 • Główne funkcje: planowanie treści, wyszukiwanie fraz kluczowych, tworzenie zoptymalizowanych treści,
 • Link: https://writerzen.net.

Scalenut

Scalenut posiada komplet podstawowych narzędzi niezbędnych do tworzenia contentu. Znajdziesz tu np. Article writer do przygotowywania zoptymalizowanych treści. Od razu soft próbuje wcisnąć AI do naszych treści. O ile przygotowanie nagłówków na podstawie konkurencji było ok, o tyle już same treści – tragedia, bo część wyszła po polsku, a część po angielsku 🙂 Sam writer słabo wygląda, bo brakuje informacji o niezbędnych frazach i ich liczbie. Dla mnie to dyskwalifikuje to oprogramowanie.

Co ciekawe, znalazł się tu Content Optimizer, w którym podajesz adres url i frazę, a on daje Ci wytyczne, czego poza SurferSeo nie uświadczyłem nigdzie indziej. Ale z powodu braku informacji o frazach, ta zaleta oraz posiadanie narzędzia do wyszukiwania fraz, integracji z Google Search Console, naprawdę niewiele mu dają.

Podstawowe informacje:

 • Cena: od 20$,
 • Wersja próbna: 7 dni,
 • Główne funkcje: wyszukiwanie fraz kluczowych, tworzenie zoptymalizowanych treści,
 • Link: https://www.scalenut.com.

Rankiq

Rankiq posiada narzędzie do wyszukiwania fraz kluczowych, a także optymalizacji treści. Niestety tutaj nie uzyskałem dostępu do narzędzia. Także opieram się tylko i wyłącznie na materiałach ze strony i YouTube.

Content Optimzer, czyli edytor, jest bardzo ubogi. Zawiera listę fraz kluczowych, których powinieneś użyć i nic więcej, żadnej informacji choćby o tym, ile razy należy je zastosować, sugestii nagłówków czy pytań… są podane frazy i liczba znaków dla artykułu.

Biorąc pod uwagę jego koszt, zupełnie nie widzę dla niego miejsca. Już bym wolał wybrać WriteZen, jeśli nie mógłbym wybierać spośród rodzimych opcji.

Podstawowe informacje:

 • Cena: od 49$,
 • Wersja próbna: brak,
 • Główne funkcje: wyszukiwanie fraz kluczowych,
 • Link: https://www.rankiq.com.

Testowałem jeszcze kilka innych narzędzi, ale niestety odpadły ze względu na brak możliwości pracy z polskimi frazami.

Bezpłatne narzędzia

Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Nie znalazłem praktycznie żadnego bezpłatnego narzędzia, które mogłoby być alternatywą dla tych płatnych. Poniżej przedstawiam 2 podstawowe programy, które są niezbędne w procesie planowania treści poza samymi edytorami.

Google Search Console

Google Search Console to narzędzie, które świetnie sprawdza się podczas robienia audytów seo oraz przy analizie ruchu organicznego. To oznacza, że gdy Twoja strona zdobywa już ruch organiczny, to w zakładce: Skuteczność, znajdziesz nie tylko listę fraz kluczowych, na które ona rankuje, ale dodatkowo na jakiej są one pozycji, jaki ruch generują, jaki poziom CTR mają… To naprawdę niesamowita skarbnica wiedzy i nie są to dane estymowane, tylko rzeczywiste, które bardzo często różnią się od tych podawanych np. w Plannerze Słów Kluczowych.

Dzięki tym informacjom masz możliwość znaleźć np.:

 • listę frazy kluczowych blisko Top10, czy nawet w Top10, dla których warto poprawić optymalizację treści, aby zajęły wyższe pozycje w Google,
 • listę nowych fraz kluczowych na dalszych pozycjach, dla których możesz utworzyć nowe treści, które będą rankowały dużo wyżej niż obecnie niezoptymalizowane.

Podstawowe informacje:

Google Analytics

Google Analytics to kompleksowe i najbardziej popularne narzędzie do badania ruchu na stronach www. Nie ogranicza się tylko do ruchu organicznego, jak Google Search Console, ale agreguje informacje ze wszystkich źródeł. To niezbędne narzędzia dla każdego właściciela strony.

Jeśli chodzi o treści, to możesz tutaj sprawdzić, np. które podstrony w Twojej witrynie są najchętniej odwiedzane przez internautów, a to może dać Ci mnóstwo pomysłów na przygotowywanie kolejnych treści dla Twojej strony.

Podstawowe informacje:

W kwestii inspiracji do tworzenia nowych treści z pewnością przydadzą Ci się wszelkie narzędzia do wyszukiwania fraz kluczowych, o czym pisałem w materiale “Narzędzia seo do wyszukiwania/analizy słów kluczowych”, ale też fora, czy social media.

Jako że brak jest alternatyw dla płatnych narzędzi, to polecam Ci choćby sprawdzić ich bezpłatne wersje, które choć w części pozwolą Ci z nich skorzystać:

 • Senuto,
 • Contatu,
 • Frase,
 • WritenZen,
 • MarketMuse,
 • Scalenut,
 • InkForall.

Podsumowanie

Bardzo cieszy mnie duży wybór narzędzi do tworzenia treści na naszym rodzimym rynku. Szczerze powiedziawszy, są one tak dobre, że raczej nie szukałbym niczego innego.

Osobiście korzystamy z SurferSeo, bo jest bardzo prosty i spełnia nasze oczekiwania, natomiast nie da się ukryć, że jest drogi. Chcemy jednak dostarczać klientom najlepszej jakości usługi, a treści z SurferSeo już wielokrotnie przekonały nas, że jest świetnym rozwiązaniem.

Senuto jest też ok. Przy dużo niższej cenie daje dodatkowo wiele innych narzędzi, ciekawie zapowiadające się tworzenie treści za pomocą AI. Aczkolwiek brakuje mi w nim możliwości wprowadzenia kilku fraz oraz audytowania treści pod wskazanym url’em. Myślę, że gdyby dodali te dwie funkcjonalności, to zastanawiałbym się nad Senuto, które i tak opłacam co roku.

Contadu to bardzo rozbudowane narzędzie, które z pewnością zadowoli całe zespoły zajmujące się copywritingiem. Ja osobiście się w nim na razie nie odnalazłem, ale z pewnościa warto je sprawdzić, bo jest dość rozbudowane i całkiem niedrogie.

W tym artykule wspomniałem o najważniejszych zaletach i wadach tych wszystkich narzędzi. Ostateczna decyzja zależy jednak od Twoich indywidualnych potrzeb. Sam musisz zastanowić się, czego od nich oczekujesz i które z nich będzie dla Ciebie najlepsze.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.0/5 (4 votes cast)
Narzędzia seo do tworzenia i optymalizacji treści, 2.0 out of 5 based on 4 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

6 komentarzy

napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.