Najlepszy sposób na darmowe naturalne linki
Wykorzystaj czytnik do śledzenia Twojej branży
Tego bloga prowadzę od blisko 5 lat i praktycznie od zawsze czytam wiele blogów z branży seo, ale także i innych moich zainteresowań jak grafika, reklama czy szeroko pojęte IT. Takich blogów w czytniku rss mam kilkadziesiąt i jeszcze do niedawna codziennie poświęcałem kilkanaście minut dziennie na przeglądanie RSS’a, czytaniu najciekawszych wpisów oraz ich komentowaniu.
Najbardziej naturalne źródło linków
Nie robiłem tego specjalnie pod link building, ale było to dla mnie zupełnie naturalne działanie nie związane z seo. Podobnie jest z forami dyskusyjnymi. Jeśli interesujesz się jakąś tematyką to czytasz fora, blogi powiązanie z nią tematycznie i praktycznie link building robi się sam automatycznie (linki w: stopkach, profilach, nickach). Poza tym jeśli znasz się na danej tematyce i ciekawie komentujesz, zainteresujesz swoją osobą innych co z kolei spowoduje wejścia na Twoją stronę. Jeśli wpisy na Twoich stronach, blogach są ciekawe, to społeczność naturalnie je podlinkuje z for czy własnych blogów. Sam w ten sposób uzyskiwałem wiele linków, ale też jeśli zauważyłem ciekawy artykuł w branży to nie miałem oporów, aby o nim napisać.
Jest to bardzo naturalny sposób pozyskiwania linków oraz kreowania swojego wizerunku w danej branży, który każdemu polecam. Oczywiście ten sposób linkowania nie zapewni nam wejścia do topów w miesiąc czasu, jednak jest to świetny sposób na dywersyfikację źródła linków, oraz zdobywania sporej ilości ruchu na nasze strony.
Poniżej przedstawiam screen jednego z moich świeżych blogów na którym uzyskałem sporo ruchu korzystając tylko i wyłącznie dzięki komentarzom na blogach branżowych.
A co jeśli w mojej branży nie ma blogów i for?
Oczywiście bardzo często zdarza się tak, że w branży, którą się interesujesz jest zbyt mało blogów czy for dyskusyjnych. W sieci znajdziesz, jednak wiele blogów bardziej ogólnych dotyczących np. życia, gotowania, sportu, fotografii, muzyki, mody, polityki… tematów którymi mniej czy bardziej każdy z nas się interesuje i z pewnością może napisać krótką notkę w komentarzu w celu pozyskania linka.
Takie listy możesz tworzyć samodzielnie, albo skorzystać z gotowych rozwiązań. Jednym z nich jest moja “Lista Mocnych Blogów” zawierająca ponad 250 bardzo mocnych, skrupulatnie wybranych blogów pod względem ich mocny. Produkt ten udostępniłem w maju tego roku tylko wybranej grupie klientów po bardzo wysokiej cenie. Trafiła ona zaledwie do kilkunastu osób. Teraz ją odświeżyłem, dodałem trochę parametrów i postanowiłem udostępnić po niższej cenie zainteresowanym zdywersyfikowaniem źródeł linków swojej strony i zabezpieczeniem jej przed kolejnymi aktualizacjami algorytmu Google.
Przedtem trafiłem na Twoja listę mocnych katalogów, teraz – blogów, a w treści oferty dowiedziałem się o liście profili 🙂 Szczęśliwy dzień mam dzisiaj! 😉 Wezmę wszystkie. Dzięki za kawał świetnej roboty.
Od dawna stosuję takie sposoby na pozyskiwanie linków, faktycznie szały nie robią ale minimalny ruch generują.
ale za to wyglądają naturalnie i dają efekty przynajmniej u mnie
Przede wszystkim chodzi o dywersyfikację. Ruch to daje moim zdaniem niewielki, chociaż czasem można uzyskać naprawdę dobrą konwersję, nawet lepszą niż z organica.
Szału nie robią przy pozycjonowaniu ale bez nich nie ma "naturalnego profilu" linków.
Witam,
Zakupiłem listę – robiłem opłatę, ale listy nie dostałem 🙁 Wysłałem w tej sprawie maila nadal bez odzewu 🙁
Lista została wysłana.
Wszystko super 🙂 Dzięki
Tylko że… za żadne skarby nie można jej kupić bo na cneb.pl przy każdej próbie zmówienia wywala błąd – pewnie mailing załatwił temat :), a tutaj niestety brak płatności kartą/paypal i lipa…
Maks lista została kupiona już przez wiele osób także wszystko działa poprawnie, a płatności kartą oraz paypal niestety nie oferuję.
Oj… tez miałem w planach za jakiś czas napisać coś na ten temat 🙁 ale to prawda po przez darmowe źródła można sporo zdziałać
Tylko na litość boską piszcie te komenty z głową aby wilk był zalinkowany i owca zadowolona. Zalewa mnie zła krew kiedy widzę na swoich blogach ultraspamerskie wpisy typu "Świetny artykuł na temat, który właśnie mnie zainteresował. Z jednym tylko się zgodzić nie mogę ale każdy ma prawo do własnej opinii. Pozdrawiam i zapraszam na TOREBKI I SUWAKI DO PORTMONETEK WROCŁAW 😉
Pokombinowałem i udało się zapłacić 🙂 teraz czekam na listę… Ale brak PyPal i płatności kartą to według mnie duży błąd
Pozdrawiam.
A ja mam pytanie techniczne, bo właśnie jestem w branży chyba zupełnie pozbawionej blogów czy for (odlewnia). Mam poważne obawy czy jeśli zacznę się udzielać na blogach o gotowaniu czy sporcie to nawet jak bedą to logiczne i wnoszące coś do dyskusji komentarze to nie zostanę i tak potraktowany jako łowca łatwych linków. Nie chciałbym się produkować na daremno.
Ja całą tę listę testowałem dla stron zupełnie tematycznie nie powiązanych i nie ma z tym problemu dopóki będzie pisał dobrej jakości komentarze.
Zastanawiam się nad zakupem pakieciku. Możesz zdradzić ile planujesz sprzedać?
Niestety nie, tajemnica handlowa 🙂
Kolejna lista do przetestowania – mam nadzieję, że równie dobra jak poprzednie listy 🙂
Mam pytanie. Czy jeśli moja branża jest bardzo niszowa i w niej nie ma za dużo blogów, to czy dodawanie komentarzy na blogach w całkiem innej branży niż moja też ma jakąś wartość, czy to może zadziałaś odwrotnie?
Alex to Ci nie zaszkodzi. Ja często korzystam z tej listy dla wielu branż i nie ma z tym problemu natomiast na pewno linki na stronach tematycznych byłyby wskazane.
Takie listy są bardzo fajne – tylko co będzie za kilka miesięcy kiedy wykupi je np 100 osób ? (moderatorzy zaczną działać niestety)
Paweł przygotuję kolejną listę 🙂
Wszystko zależy tak naprawdę na ile wartościowe komentarze ludzie będą zostawiać. Ja zawsze piszę komentarze tematycznie powiązane z wpisem, odnoszące się do niego i nie ma z tym problemu. Jeśli klienci zaczną je zaspamowywać to pewnie moderacja to ukróci.
Znajdę na tej liście blogi z tematyki motoryzacja/finanse?
Finanse tylko kilka sztuk natomiast motoryzacyjnych nie.
I teraz wszyscy się rzucą i będą komentować co popadnie i jak popadnie ;/
Całkiem możliwe, ale nie mam wpływu na to jak lista jest wykorzystywana.
Zalecam dodawanie dobre jakości komentarzy, aby uzyskać dobry efekt korzystając z tej listy.
Ten sposób linkowania to rzeczywiście żmudna i czasochłonna praca, na której efekty nawet te niewielkie często trzeba czekać bardzo długo. Zastanawiam się tylko kiedy takie linki też zostaną potraktowane jako nienaturalne. G potrafi zaskakiwać.
Niezbadane są wyroki Google 🙂 aczkolwiek ja nie widzę w tym nic nienaturalnego o ile dbasz o dywersyfikacje źródeł tych linków.
No to gdzie tu naturalność jak coś kupujemy? 😀
Trochę to dla mnie nielogiczne? Jak dla mnie "organic link" to taki, który pozyskał się samodzielnie, a nie przez kółka wzajemne-odpłatnej adoracji 😉
Jelonek, ale nie kupujesz linków tylko listę 🙂
Oczywiście w pełni naturalny link to taki, który sam się pozyskał, ale z pewnością wiesz jak o to trudno. Do tego bloga dopiero po kilku latach udało mi się pozyskać naturalne linki. Moim zdaniem ten typ pozyskiwania linków jest naturalny.
Jeśli mam stronę o kredytach zawsze wyszukuję blogi i fora o tematyce finansowej i się w nich udzielam to jest dość naturalne. Natomiast z ogólnych list jak ta też zawsze korzystam.
Po co drążysz temat 🙂 To Google ma myśleć, że link jest naturalny. Nasze przemyślenia to drugorzędna sprawa.
Z tymi blogami to jest tak, ze człowiek się czasami natrudzi aby dodać fajny komentarz a później wchodzi i widzi, że nie został dodany ;/ Psioczymy na G a często sami robimy takie dziwne rzeczy…
Jeśli osoby, które zakupiły od Sławka tą listę, zachowają zdrowy rozsądek przy komentowani, to jest szansa, że utrzyma swoją jakość. Dodatkowym hamulcem zaspamowania jest fakt, że jest to lista płatna – a nie ogólnodostępna darmowa 🙂
Obawiałem się tego więc dograłem darmowy materiał video z instrukcją jak skutecznie korzystać z tej listy 🙂
Taki sposób zdobywania naturalnego profilu linków jest faktycznie b. dobry, ale pod
warunkiem, że komentarz wnosi coś o dyskusji i nie jest pustym bełkotaniem, a z tym
bywa różnie niestety.
Nie obawiasz się zbyt małego zróżnicowania linków? I co z anchorami? Komentarze, które nie kierują do strony głównej mogą być przecież wywalane jako spam.
1. Nie, bo nie bazuję tylko na linkach z komentarzy.
2. Anchorem jest imię nazwisko lub nick.
3. To linkuj do głównej 🙂
I tak powinno być.
Przemyślane komentarze wymagają odrobiny umysłowego wysiłku, nagrodą więc może powinien być link do strony autora…
Ostatecznie o to w tym internecie chodzi – aby dzielić się i wymieniać treścią – jako ludzie.
Z drugiej strony ta cała "zabawa" ze zmianami googlowskich algorytmów.
Kto wie, co będzie za pół roku lub za rok…
W seo blogosferze zaczyna się usuwanie linków z komentarzy taki nowy trend 🙂 Broń przeciw spamerom.
Korzystanie z takiej metody jako jeszcze jednej, by zdobyć link dla samego linka – jest mało sensowne.
Wartością największa jest komentowanie na powiązanych tematycznie blogach, tak by uzyskać ewentualny ruch zainteresowanych użytkowników.
Dokładnie na blogach tematycznych i forach możemy nie tylko uzyskać linka, ale i zainteresowanych internautów naszą stroną. Niestety nie wszystkie branże są tak popularny, aby móc na tym bazować.
Dobry pomysł z listą mocnych blogów jak ktoś ma trochę czasu to może się pobawić. Ja ostatnio skorzystałem z firmy zajmującej się kampaniami linków sponsorowanych i byłem mile zaskoczony skutecznością takiej kampanii. W niedługim okresie czasowym pozyskałem nowych klientów. A więc pomysł całkiem dobry jeśli ktoś ma trochę czasu. Ale jak ktoś by nie miał to polecam firmę Wild Moose. Pozdrawiam
Pomysł zdobywania naturalnych linków, opisany w artykule, na pewno jest wart polecenia. Warto jednak dodać, że musi to być robione z głową – na wielu blogach można się spotkać z komentarzami, których autorzy podpisani są mniej więcej tak:
-tanie projekty domów warszawa
-hydraulik katowice
-projektowanie wnętrz poznań.
Pomijając już wartość samych komentarzy oraz efekt dla SEO (a właściwie jego długoterminowe skutki i ewentualne filtry), moim zdaniem na każdym kroku powinno się edukować początkujących pozycjonerów. Inaczej autorzy blogów mogą paść ofiarą masowego "disavowania".
Druga sprawa to właśnie jakość komentarzy – niedługo najczęściej występującym tekstem w Internecie będzie: "Świetny artykuł. Dzięki". ..
Jak najbardziej się zgadzam. Do listy mocnych blogów dodaję materiał video w którym bardzo mocny nacisk kładę właśnie na to.
A czy linkując z blogów mamy przejmować się parametrem follow , nofollow czy poprostu dodawać jak leci , i liczyć że google samo jakoś to przetworzy?
Lukasyno, a czy zwykły internauta komentujący blogi wie co to jest nofollow 🙂 nie, dlatego ja też bym się tym nie przejmował. Musisz mieć linki nofollow i dofollow.
Linki nofollow nie przekazują tzw. Juice Rank ale przekazują tzw. Trust Rank, więc pozytywnie wpływają na zaufanie wyszukiwarek do naszej strony. Jak pisał gdaq, powinieneś posiadać zarówno te nofollow jak i dofollow, to wygląda bardziej naturalnie i dodatkowo dywersyfikuje nam te linki. Jednym słowem zdobywaj jedne i drugie. Na tych lepszych stronach z dofollow staraj się dawać link z odpowiednim anchorem, resztę jako nazwę domeny lub brand itp. Swego czasu testowałem jedną z list gdaq o czym możesz poczytać na https://www.twoja-pozycja.biz/2013/08/lista-gdaq-p… i zauważyłem fajną rzecz podczas tego testu. Jak stworzysz porządne bio i uzupełnisz ręcznie jak najwięcej opcji i dodatkowo napiszesz kilka mądrych postów na takich forach to raz, że ci tych kont z linkiem nie pousuwają, a dwa że linki stają się bardziej wartościowe dla takiego Google. Nie będę się tu rozpisywał dlaczego tak się dzieje ale tak po prostu jest.
Najlepszy sposób to głowa. Jak ktoś umie, to umie zdobywać naturalne linki. Chodzić po forch, portalach społecznościowych, blogach i wiele więcej 🙂
Ciekawy artykuł, nigdy w ten sposób na ten temat nie spoglądałem. Wszędzie tylko facebook, Google+ ale rzeczywiście jest tyle for, blogów czy całych serwisów które mogą być przydatne w "budowaniu marki"
Czy linki na tych forach są To follow or not to follow ?
W tym artykule piszę o blogach nie forach.
Co do "do follow" to jest to zależne od fora. Jedni dają do follow inni nofollow.
czy w tej liście, w tym zestawieniu oprócz parametrów TR, trust flow jest też informacja o rodzaju linków na danym blogu? Tzn czy tam jest dofolow czy nofollow?
Nie Piotrze oto informacje uwzględnione przeze mnie na liście: PR, Tematyka, Ostatnio dodany, Google Index, Citation Flow, Trust Flow, Page Authority, mozRank, mozTrust.
Dzięki za szybką odpowiedź. Blogów z dofolow jest ułamek. Jeśłi się takich linków szuka, to łatwiej je znaleźć wśród for (profili i sygnatur). Ja na swojej liście blogów mam tylko kilka takich z dofolow.
Sławku nie obraź się, lubię czytać to co piszesz, ale ciekawi mnie opinia tych którzy zakupili Twoją listę. Czy są tutaj i mogą pochwalić się efektami? Pomijając komentarze z ostatniego tygodnia, to po 8 tygodniach chyba już coś powinno być widoczne? Może robił ktoś jakiś teścik dla porównania list osób oferujących odsprzedaż swoich list? 🙂
P.S. Może to być pomysł dla kogoś na ciekawy artykuł – porównanie list mocnych katalogów/profili 🙂 Oczywiście ważne aby ten ktoś zachował bezstronność 🙂
A jak ma się sprawa z "n follow" i "dofollow". Czy uważasz, że nie ma to już znaczenia, czy też linki nofollow są pod względem seo bezwartościowe? Ile procent linków z listy jest dofollow?
Ile % na liście jest dofollow, nofollow nie wiem, nie sprawdzałem tego.
Różnica z pewnością jest, ale dla zachowania dywersyfikacji nie patrz na to 🙂 Pozyskuj je w sposób naturalny.
Cześć Sławku, od dłuższego czasu doceniam Twoje celne komentarze i rady, kupuję także Twoje produkty. Mam pytanie, dzwonił do mnie wczoraj klient z pytaniem czy ma kupić wystawioną na sprzedaż domenę która wyświetla się wysoko w wynikach, sprawdziłem i ma 435 domen linkujących i 2568 beclinków. Czy możesz coś poradzić w tym temacie, zastanawiam się co odpowiedzieć. Pomyślałem, że można ew. kupić tą domenę i podłączyć pod nią blog tematyczny, co o tym sądzisz…?
Pytanie dlaczego jest wystawiona na sprzedaż 🙂 Może ma filtr?
Zbadaj dokładniej źródła linków i sprawdź ich jakość. Jeśli cena jest dobra może warto spróbować.
Witaj ponownie, dziękuję za odpowiedź. Przyznam, że lubię poznawać zagadnienia nad którymi pracuję maksymalnie dogłębnie. Dlatego pozwól, że zapytam gdzie i w jaki sposób mogę nauczyć się odczytywać audyty stron moich klientów, żeby w jasny i klarowny sposób wskazać konieczne zmiany na stronie ? Chociażby korzystając z polecanego ostatnio przez Ciebie narzędzia Netpeak Spider… lub innego nawet płatnego. Pozdrawiam
Tomku audyt seo wykonany przez specjalistę powinien zawierać dokładne informacje jak należy poprawić witrynę.
Co do tego jak nauczyć się odczytywać dane z programów do audytu… hmmm… Jak interesujesz się seo to samo przychodzi.
Pytanie za 10 punktów jeżeli klienci wyszukują mnie pod nazwą własna pod brandem czy to daje kopa witrynie?? Czy nie ma wpływu??
Nie to nie ma znaczenia.
Zakupiłem liste mocnych katalogów i powiem szczerze, że całkiem fajnie się z nią pracuje. Taki zbiór wszystkiego w jednym miejscu bardzo ułatwia sprawę. Do tego cena jest przystępna i już teraz zastanawiam się nad zakupem listy blogów.
Pozdrawiam.
Kupiłem już kiedyś listę mocnych profili, a teraz zastanawiam się nad listą blogów. Nie wiem tylko kiedy znajdę czas żeby to wszystko wykorzystać bo z zakładaniem profili trochę się ‘męczyłem’.
Mam problem filtra i czytam wytyczne, obecnie już z tymi linkami ze stopek, komentarzy i profili nie koniecznie wyciągniemy tyle dobrego. Google potrafi się przyczepić nawet jeśli są nofollow ;S
Michał linki ze stopek z pewnością nie są dobre, bo to podchodzi pod swl co do komentarzy i profili to wszystko zależy od anchorów i Twojego ogólnego profilu linków.
Interesujący artykuł, zróżnicowany profil linków to zagadnienie, które warto opisać w większym formacie, proszę napisać więcej na ten temat
Chyba i ja w końcu zacznę w taki sposób pracować nad swoją pozycją 🙂
Lista mocnych katalogów jest ok, ale przydałaby się aktualizacja. Faktem jest, że większość katalogów jest płatna, bo wymiana linków, jak wiadomo nie jest najlepszym posunięciem, ale są też całkiem niezłe katalogi z przyzwoitym PR, które nie wymagają opłat.
Lista była aktualizowana 2 miesiące temu więc całkiem nie dawno jak na katalogi.
Z tym żeby komentarz był merytoryczny, to jest problem, bo jak jedziemy automatem to lipa!!!
Też mam wzrost wejść na stronę i podobne wyniki jak Ty, nie wiem że takie zainteresowanie tematami, może SEO jest drogie i ludzie kombinują na własną rękę?
Sam stosuje linkowanie na blogach i u mnie nie ma aż takiego kopa moze w miesiacu mam z tego kilkanaście wejść
Przepraszam, że trochę nie na temat.
Kolega, ma firmę zajmującą się skupem aut. Jego strona internetowa jest bogata w treść, linkowana z różnych rodzajów stron, profili itp. Ale na frazę, na którą jest wyszukiwana na pierwszych dwóch miejscach w google są strony, które są zbudowane tylko z jednej podstrony, bardzo ubogie w treść i praktycznie nie linkowane… Dlaczego są tak wysoko… (fraza “skup aut radom”)
Jeszcze raz przepraszam za nie tematyczny komentarz… ale musiałem…
Powodów może być wiele kilka dobrych linków, przekierowania 301… trzeba by indywidualnie przeanalizować tę sprawę.
Korzystam z kolejnych list. Dziękuję za to co było i … proszę o więcej przykładów.
Jeżeli chce poprawić wysokość konkretnego wpisu to lepiej linkować do głównej strony czy do tego wpisu? Załóżmy, że mam stronę X i do niej kilka słów kluczowych. Zrobiłem wpis z adresem X.pl/słowo-kluczowe. Teraz chciałbym poprawić jego wynik w googlu. Linkowanie do wpisu ma jakieś znaczenie?
Polecam podlinkowanie konkretnej podstrony.
Kiedyś swoją stronę pozycjonowałem tylko przez dodawanie wpisów do katalogu i to dawało skutek. Teraz jednak czytam że katalogowanie nic nie daje, niby najważniejsze jest pozyskiwanie linków. Czy to prawda ?
Nic jest mocną przesadą. Nie jest tak skuteczne jak kiedyś, ale cały czas dobre, moderowane katalogi mają moc.
Ciężko nie zgodzić się z autorem, dobra szeptanka potrafi wygenerować kilkadziesiąt/kilkaset przejść na stronę miesięcznie.
bardzo dobry artykuł. takie formy linkowania w szczególności przydadzą się podczas gdy nasz budżet jest ograniczony lub kiedy chcemy “naturalnie” zdywersyfikować profil linkowy naszej domeny. z pewnością coś z tego wykorzystam.
Będzie jakaś aktualizacja? 🙂
Nie planuję, ale możesz zgłosić ten pomysł tutaj https://glosowanie.gdaq.pl/blog/b/n0o97n06/feature-ideas
czy linki do foloow a no follow daja duza róznice?
Tak mają różnicę do follow maja większą moc