Ahrefs Site Explorer rosnąca konkurencja dla Majestic SEO – test czas zacząć

Gdy w listopadzie napisałem posta pt.: “Yahoo Site Explorer nie żyje ;(“ o tym, że zniknie jedyne bezpłatne narzędzie do badania linków, kilku czytelników wspomniało o płatnym systemie Ahrefs. Jako, że od dłuższego czasu korzystam z SeoSpyGlass to nigdy wcześniej o nim nie słyszałem, jednak postanowiłem się jemu bliżej przyjrzeć.

Z zapałem zasiadłem do testowania, jednak po sprawdzeniu kilku polskich stron w jednej zauważyłem, że gdy SeoSpyGlass pokazywał 4700 linków to Ahfres pokazał zaledwie 26. Jak to zobaczyłem uznałem, że narzędzie to nie będzie pomocne na naszym rynku. Zgłosiłem błąd i czekałem na poprawienie błędu, aż do kwietnia 🙂 Dodatkowo w maju otrzymałem informację, że poprawili indeksowanie polskich linków.

Dzisiaj po ponad pół roku i wielu zmianach jakie zaszły w sofcie uznałem, że nadszedł czas na przetestowanie Ahrefs (posiadam pakiet professional).

Do czego służy Ahrefs Site Explorer ?

Ahrefs służy do sprawdzania backlinków do strony tak jak Majestic SEO, SeoSpyGlass i tym podobne programy. Podobnie jak Majestic SEO, ahrefs jest aplikacją dostępną online co moim zdaniem jest bardzo sensowne, bo do SeoSpyGlass mam dostęp tylko w domu na stacjonarnym komputerze co mocno mnie ogranicza. Ahrefs pozwala na analizę linków przychodzących dla domeny, subdomeny, podstrony, czy też katalogu. Z pewnością program seo wyśmienicie sprawdzi się do analizy stron konkurencji 🙂

Ahrefs i mnogość jego funkcji

Ahrefs to dość potężne narzędzie z bardzo wieloma funkcjami. Zacznę od omówienia najważniejszej czyli Site Explorer.

Ahrefs Site Explorer

Overview to główny ekran z podsumowaniem analizowanego adresu m.in. z:

  • informacjami o liczbie linkujących domen,
  • informacjami o liczbie linków,
  • rodzajach domen jakie linkują,
  • liczbie linków follow, nofollow,
  • liczbie linków tekstowych, graficznych…
  • do tego jak widać na poniższym screenie bardzo ładne wykresy prezentujące dane.
W większość elementów np. linki dofollow można kliknąć i przejść do podstrony w celu zapoznania się z nimi.
Ahrefs ekran główny

W zakładce External znajdziesz listę adresów linkujących do analizowanej witryny. Co ważne możesz sortować dane i sprawdzić np. tylko skąd pochodzą linki dofollow do danej witryny. Przy witrynie z której pochodzi link znajdziesz dodatkowo m.in.: informacje ile razy witryna pojawiła się w Google +, na Twitterze, lajkowana na FB, udostępniana na FB, kiedy na stronie był ostatnio robot wyszukiwarki, do jakiej konkretnie strony, podstrony linkuje.

Ahrefs External Backlinks

Kolejna zakładka w Ahrefs to New i Lost zawierające kalendarze z informacjami o nowych linkach i tych które zniknęły.

ahrefs new lost links

Następna zakładka to Anchors gdzie możesz podejrzeć jakie frazy występują w linkach. Jest podział na 1, 2, 3, 4 słow i linki różnego typu. Dzięki temu można sprawdzić na jakie frazy pozycjonuje się konkurencja przynajmniej w teorii. Warto zaznaczyć, że możesz rozwinąć anchor text i sprawdzić na jakich witrynach on występuje.

ahrefs anchor

Dalej zakładka Pages która zawiera listę wszystkich podstron z tajemniczym wskaźnikiem Ahrefs Rank i domeny linkujące.

ahrefs pages

Poza Site Explorerem w Ahrefs korzystałem z ciekawej funkcji Domain Comparison to bardzo ciekawe narzędzie, które służy do porównywania do 5 domen na raz po kilku wybranych kryteriach. Poniżej tabelki znajduje się możliwość wyświetlania przejrzystych wykresów (porównywałem top5 na frazę “seo blog”).

ahrefs domain comparision

Całkiem fajną funkcją jest też Competition Analysis. Podajesz adres swojej witryny i słowo kluczowe i na tej podstawie Twoja witryny jest porównywana z TOP10. Niestety brak tu obsługi Google w wersji polskiej więc na razie narzędzie dla nas bezużyteczne (choć wiem, że ekipa Ahrefs pracuje nad tym).

ahrefs competition analitycs

Praca + interfejs Ahrefs Site Explorer

Wszystkie dane prezentowane przez Ahrefs są bardzo przejrzyste. Poza danymi tabelarycznymi są też dostępne ładne wykresy. Dostęp do wszystkich danych jest praktycznie natychmiastowy więc pracuję się z nim nadzwyczaj wygodnie.

Ahrefs Site Explorer za darmo!

Ahrefs Site Explorer jest dostępny za darmo! Ma ograniczone możliwości tzn. ilość danych jakie wyświetli i możliwość sprawdzenia do 5 adresów natomiast można już dzięki temu poznać możliwości programu i robić sobie podstawową analizę.

Support, pomoc ze strony Ahrefs

Przy teście oprogramowania seo zawsze sprawdzam support i pomoc producenta. Jako, że jest to proste narzędzie online do badania linków zwrotnych więc nie ma tutaj żadnych instrukcji czy też podręcznika w pdf. Jeśli chodzi o sam support to kilkukrotnie pisząc w jakiejś sprawie to jeszcze tego samego dnia otrzymywałem odpowiedz.

Cena Ahrefs

I tu jest pies pogrzebany. Niestety, ale jak na polskie warunki ahrefs jest dość drogi i co ciekawe droży od MajesticSEO. Miesięczny koszt najtańszego pakietu to 49$ pozwalający na wykonanie 500 zapytań dziennie i uzyskania raportu z 5’000’000 linkami + dostęp do API. Wiadomo, że wszystko kosztuje i nie ma nic za darmo. Dla agencji seo nie będzie to jakiś niesamowity wydatek natomiast dla osoby, która posiada kilka stronek i chce sprawdzić tylko konkurencje to spory wydatek choć abonament miesięczny też jest rozwiązaniem.

Ahrefs, Seo SpyGlass, Majestic SEO – małe porównanie

Mimo, że jest to test Ahrefs to bardzo mnie korciło, żeby zrobić małe porównanie wyników wszystkich tych softów. Bez dogłębnej analizy interesują mnie same linki zwrotne.

2 pierwsze badane strony to blogi seo natomiast 3ci to duży serwis informacyjny z branży IT.

NarzędzieLinki strona ALinki strona BLinki strona C
Ahrefs5 38236 884 58 884
SEO SpyGlass5 2287 790 7 126
Majestic SEO7 59310 831 110 535

Ahrefs wypada całkiem nieźle coś pomiędzy Majestic SEO, a Seo SpyGlass. Dość ciekawe, że przy drugiej witrynie Ahrefs pokazał ponad 3 krotnie więcej linków niż Majstic SEO.

Podsumowanie

Liczba danych jakie przedstawia Ahfres jest naprawdę imponująca i uważam, że jest to narzędzie na, które warto zwrócić uwagę. Firma cały czas pracuje nad bazą, aby pokazywać jak najwięcej informacji o linkach i trzeba przyznać, że niczego więcej od tego typu oprogramowania nie oczekujemy jak po prostu jak najlepszej bazy. Pytałem i ludzie z Ahrefs pracują nad dopracowaniem softu do polskich użytkowników także jest to dość ciekawy konkurent dla Majestic SEO szkoda tylko, że nie jest tańszy.

Żałuję jednak niestety nie udało mi się uzyskać dla moich czytelników żadnych rabatów.

Jeśli masz jakieś doświadczenia z Ahrefs czy innymi tego typu softami zapraszam do komentowania. Podziel się swoją opinią! Pomóż innym czytelnikom dokonać odpowiedniego wyboru.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Ahrefs Site Explorer rosnąca konkurencja dla Majestic SEO - test czas zacząć, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

o autorze

Sławomir Gdak

"Pomagam właścicielom małych i średnich firm w generowaniu ruchu z wyszukiwarek, aby ich biznes był stabilniejszy i bardziej dochodowy, za pomocą każdego rodzaju produktów i usług, jakie w danym momencie pozwalają mi ten cel realizować najlepiej."

33 komentarze

napisz komentarz
  • Nareszcie pojawia się w sieci tekst, który warto przeczytać. Ostatnio na blogach to tylko komentarze do komentarzy i cytowanie postów z for. Z ciekawości, jakie domeny wziąłeś do testu oraz co byś wybrał/polecił w ramach jednego budżetu na jeden soft: Majestic czy Ahrefs.

    • Na razie informację o domenach pozostawię dla siebie jak będzie więcej pytań to wrzucę info nie chciałem robić reklamy.

      Nie korzystałem nigdy z płatnej wersji Majestic, ale sądzę, że, jednak bazę ma lepszą.

  • Ahrefs nadal nie obsługuje Polski poprawnie – nawet o tym dyskutowałem z ich supportem. Nie odświeża linków na bieżąco jak robi to Majestic. Sporo linków odrzuca – tak jakby mało wartościowe nie były dla niego interesujące.

    Ogólnie mają sporo "ficzersów" dużo lepszych niż MS niestety w porównaniu nadal MS bije go na glówkę.

    Aczkolwiek się rozwijaja i to im daje plusa 🙂

  • dzięki za porównanie ze spyglass'em i generalnie merytorycznie dobry art. – wartość dodana w tej tematyce ! 🙂 pozdrawiam

  • Dzięki za recenzję Ahrefsa. Widać, że chłopaki dbają o promocję w Polsce rozsyłali zaproszenia do testów do kilku blogerów. Na dzień dzisiejszy ja jednak zostaje przy Majesticu, ale uważnie patrzę na rozwój Ahrefsa. OpenSiteExplorer ma kilka fajnych rzeczy, jednak jego baza jest za mała na nasz rynek. Szkoda także, że brakuje u nas Sistrixa.

  • Przyznam, że rezultaty testu są zaskakująco dobre. Może czas poważnie pomyśleć o Ahrefs 😀 Widzę, że to narzędzie rozwija się naprawdę szybciutko… Dzięki za test ! Postaram się również przetestować to narzędzie, bo mnie zaciekawiło.

  • Sam korzystam z Ahrefs.com do sprawdzania konkurencji, jednak co zauważyłem to to, że Majestic SEO pokazuje więcej backlinków od Ahrefs.com i SEO SpyGlass. Dlaczego tak jest?

  • A ja wciąż ubolewam i żałuję, że żadne z tych narzędzi nie daje możliwości korzystania – bo jest zbyt drogie dla kogoś, kto ma kilka blogów czy stronek. Szkoda też, choć w sumie specjalnie nie szukałem np. na PiO, żeby ktoś mi sprawdził jedną czy kilka stronek za opłatą.

  • Trochę drogie narzędzie, ale funkcjonalne, najbardziej podoba mi się opcja Keywords analytics czy jakoś tak ;p Pozwala sprawdzić na jakie frazy konkurencyjne strona zajmuje wysokie miejsca.

  • Ahrefs niestety ma coraz mniej bezpłatnych funkcji. Początkowo można było sprawdzić 5 stron bez zalogowania i 10 stron po zalogowaniu, czyli w sumie 20 stron. Później zlikwidowano możliwość sprawdzania bez logowania i ograniczono ilość bezpłatnych po zalogowaniu do 10 zapytań dziennie. W dodatku zlikwidowany został licznik wskazujący ile jeszcze zostało wolnych zapytań. Na szczęście można stworzyć kilka kont i po wyczerpaniu licznika zalogować się na inne konto. Ja zakładałem każde konto z innego IP, ale teraz loguję się na różne konta z tego samego IP i działa.

  • Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this information to him. Pretty sure he will have a great read. Many thanks for sharing!

  • A medical prescription, Vaniqa, has been approved to reduce the growth of unwanted
    hair. Many people are repelled through this greasy feeling,
    but if you apply the cream correctly, the oiliness isn’t any problem. I assure you’ll experience very favorable results and
    you will realize how many diseases of the skin can be treated
    successfully with this cream naturally and harmlessly.
    A cold ice pack an provide relief.

  • Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

  • Używam tylko darmowej wersji i jestem zadowolony, Na moje skromne potrzeby wystarczy. Poza tym nie wiem czy cena usługi nie jest zbyt wygórowana….

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora.

Slawek Gdaq

Chcesz, żebym pomógł Ci zwiększyć pozycje, ruch i przychody z Twojej strony?

Sprawdź moją propozycję pozycjonowania.